امریکا می‏گوید ده‌‏ها امریکایی به شورشیان در سوریه پیوسته اند

ده‏‌ها امریکایی برای جنگ در کنار شورشیان بر ضد حکومت رئیس‏‌جمهور بشار اسد از سال 2011 به این سو یا به سوریه رفته اند و یا تلاش کرده اند که بروند.

بر بنیاد اطلاعات طبقه‏‌بندی شده و سری، این امریکایی‏‌ها اکثرا گروه‏‌های متعلق به جوانان مسلمان تندرویی هستند که از طریق اروپا، امریکای شمالی و استرالیا وارد سوریه شده اند و تعداد آن‏ها به 600 نفر می‏رسد. این گروه بخشی از 6 تا 11 هزار جنگجوی خارجی هستند که از طریق شرق میانه و یا شمال آفریقا وارد سوریه شده اند.

مقام‏‌های استخباراتی امریکا می‏گویند که شمار امریکایی‏‌ها اندک است و آن‏ها تاکنون در میدان نبرد خود را از بقیه جدا نکرده اند.

اما آن‏ها به گفته مقام‏‌ها بخشی از حضور روزافزون خارجی هایی هستند که با حکومت آقای اسد می‏‌جنگند.

یک مقام استخباراتی ارشد امریکا می‏گوید:« تعداد این افراد به آهستگی در حال افزایش است و من انتظار دارم تا زمانی که جنگ ادامه یابد تعداد آن‏ها هم افزایش یابد

وی یکی از چهار مقام استخباراتی است که برای گزارشگرانی که خواستار معلومات در این ارتباط شده بودند صحبت می‏کرد. این گزارشگران خواسته بودند بدانند که این افراد چگونه استخدام، آموزش و حمایت مالی می‏شوند.

سرازیر شدن مسلمانان جوان با پاسپورت‏‌های غربی به سوریه، هراس‏‌هایی را در میان مقام‏‌های استخباراتی امریکایی و اروپایی به وجود آورده است که ممکن است این افراد با برگشت به خانه‏‌های خود، موج جدیدی از هراس‏‌افکنی را به وجود آورند.

دولت اسلامی عراق و شام در سوریه به حیث پیشگام درجذب جنگجویان خارجی خود را مطرح کرده است و با استفاده از خلای ایجاد شده از اثر جنگ داخلی سوریه تلاش داند تا یک حکومت اسلامی ایجاد کند. این گروه، مکرراً با دیگر گروه‏‌های شورشی از جمله یک گروه هم پیمان با القاعده دچار اختلاف و نبرد بوده است.

آقای اسد جنگجویان خارجی مختص به خود را دارد که ارتش وی را از طریق واحدهای کوچک‏تر از گروه‏‌هایی که با دولت

0 پیام برای این مطلب ثبت شده