امضای تفاهمنامه افغانستان، تاجکستان و پاکستان

مسئولین وزارت تجارت می‏گویند که در نشست سه جانبه افغانستان، تاجکستان و پاکستان که در شهر دوشنبه برگزار گردید، قرار شد نام قرارداد «اپتا» به «پتا» تغییر یابد و بین افغانستان، پاکستان و تاجکستان امضا شود.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت تجارت در نشست خبری هفته‌‏ی گذشته گفت: «نشست سه جانبه بین افغانستان، پاکستان و تاجکستان در شهر دوشنبه به منظور افزایش ارتباطات تجارتی و ترانزیتی سه‏ کشور برگزار شد

مسافر قوقندی می‏گوید که داکتر محمد شاکر کارگر، وزیر تجارت و صنایع کشورمان در نشست‌‏های دوجانبه و چندجانبه با مقام‏‌های تاجیکستان و پاکستان روی بهبود چالش های تجارتی و ترانزیتی بازرگانان افغانستان در این کشور بحث و گفت‏‌وگو کرد و خواهان گسترش روابط بازرگانی با این کشورها شد.

سخنگوی وزارت تجارت و صنایع در مورد بهبود روابط میان تاجکستان و افغانستان در بخش‌‏های ایجاد نمایندگی‏‌های بانکی، کاهش گرفتن مالیات ترانزیتی از (۴۶۰) به (۳۰۰) دالر، توزیع مالیات ترانزیتی به کامیون‏‌های افغانستان به تاجکستان و ویزا دادن برای بازرگانان افغان نیز خبر داد.

به گفته وی در نشست‌‏های دوجانبه افغانستان و تاجکستان نیز قرار شد نمایندگی یکی از بانک‏‌های خصوصی یا دولتی افغانستان در تاجکستان باز شود تا بازرگانان افغان با مشکلات کمتری روبرو شوند. آقای قوقندی همچنین گفت که در این نشست قرار شد نام قرارداد اپتا به پتا تغییر یابد و بین افغانستان، پاکستان و تاجکستان امضا شود.

به گفته سخنگوی وزارت تجارت بربنیاد قرارداد جدید، مشکلات ترانزیتی افغانستان و پاکستان کمتر شده و سهم افغانستان نیز در نظر گرفته خواهد شد.

گفتنی است که طبق قرارداد اپتا باید سهولت‌هایی برای افغانستان و همچنین پاکستان به میان می‌آمد. هم‏چنین دسترسی آسان به بازارهای جهان، عدم توقف‌های بی‌مورد در نقاط عبور و ترانزیت، عدم موجودیت تعرفه‌های گمرکی بالای اموال ترانزیتی، سند اجازه‌ی دخول مؤقت برای موترها و رانند‌گان، به رسمیت شناختن جواز رانند‌گی، جواز موتر و اسناد بررسی، حذف هزینه‌های اضافی ترانزیتی و… باید ایجاد می‌شد.

اما بازرگانان افغان از متوقف شدن اموال تجاری‌شان در پاکستان و عدم صدور اجازه حرکت از سوی پاکستان همواره شاکی بوده‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده