امنیت انتخابات و تناقض‏‌گویی مسئولان

انتخابات آتی ریاست‏‌جمهوری برای کشور که دوران گذار را تجربه می‌کند، تعیین‏‌کننده و حیاتی دانسته می‌شود. افغانستان با عبور از دوران‌های تاریک خودکامگی و بحران‌های داخلی اکنون در حال تجربه نوع جدیدی از حکومت‏‌داری با ویژگی‏‌های مردم‏‌سالاری می‌باشد. مهم‌ترین ویژگی این تجربه، انتخاب حکومت‏‌گران با رای اکثریت مردم است. انتخابات آینده ریاست‏‌جمهوری فرصت ارزشمندی برای نهادینه کردن دموکراسی در کشور بوده و از این رو برگزاری شفاف آن با مشارکت گسترده مردم عامل تعیین‏‌کننده ای در میزان مشروعیت حکومت آینده و بومی کردن دموکراسی و ارزش‌های مدنی می‌باشد.

آنچه اینک مهم به نظر می‌رسد فراهم ساختن شرایط مشارکت پرشور مردم در انتخابات می‌باشد. تقویت انگیزه‌ها و فراهم‏‌آوری شرایط حضور مردم در انتخابات نیازمند راهکارهای دقیق و عینی می‌باشد. در این راستا تأمین امنیت انتخابات مهمترین عامل در بالا بردن میزان مشارکت و تقویت انگیزه‌های شهروندان در انتخابات ریاست‏‌جمهوری آینده است. این موضوع اکنون از مهم‏ترین چالش‌ها فراروی برگزاری انتخابات نیز شمرده می‌شود. افکار عمومی و آگاهان امور و جریان‌های سیاسی همه انتظار دارند که مسئولان انتخابات و امنیت در این راستا با شفافیت و قاطعیت عمل نمایند. زیرا دشمنان صلح و ثبات در کشور با درک اهمیت مشارکت پرشور مردم درانتخابات و تاثیر آن بر مشروعیت حکومت آینده و تقویت ثبات سیاسی در کشور با استفاده از ابزارهای گوناگون تلاش بسیار دارند تا این روند را با ناکامی و مشکل روبرو سازند. آنان برای ناامن ساختن فضای انتخاباتی و درکل وضعیت کشور و تخریب زمینه‏‌های امنیتی هرگونه کوششی را به خرج خواهند داد.

در این راستا تاکنون نهادهای امنیتی کشور همگی از تامین صد درصد امنیت انتخابات سخن گفته و در ادامه نیروهای خارجی نیز بارها اعلان کرده اند که در صورت درخواست نیروهای امنیتی افغانستان، آن‏ها نیز حاضراند در تامین امنیت انتخابات مشارکت ورزند. چندی پیش سخنگوی وزارت داخله از اتخاذ تدابیر ویژه برای تامین امنیت نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری و برگزاری انتخابات در کشور خبر داد. کمیسیون مستقل انتخابات نیز در این باره تلاش‌های جدی را اعلام داشته و از آمادگی‌ها برای برگذاری انتخابات ریاست‏‌جمهوری و شوراهای ولایتی سخن می‏راند. اما این کمیسیون بر گفته‌های مسئولان وزارت داخله انتقاد نموده گفته است که نگرانی‌های انتخاباتی همچنان وجود داشته و حتا در برخی از نقاط مردم به دلایل ناامنی شدید نمی‌توانند که کارت رأی‏دهی را دریافت نمایند. این نگرانی کمیسیون انتخابات با گزارش‌هایی همراه است که گویا در بعضی نقاط کشور نیروهای امنیتی با مخالفین مسلح به نوعی از تعامل و معامله دست یازیده اند. به طور مثال این گزارش‌ها به نوعی از معامله نیروهای امنیتی با طالبان در ولسوالی سنگین ولایت هلمند اشاره دارند. از سوی دیگر بربنیاد گزارش بعضی از خبرگزاری‌ها شماری از نمایندگان لوگر در مجلس نمایندگان، در هفته گذشته هشدار دادند که ولسوالی چرخ این ولایت درحال سقوط است. این نمایندگان گفته اند که ولسوالی‏‌های خروار و ازره این ولایت نیز با تهدیدهای جدی طالبان روبرو می‌باشند.

بنابراین مشکل امنیتی برای انجام انتخابات ریاست‏‌جمهوری با وجود اظهارات اطمینان‏‌بخش مقام‌های امنیتی به قوت خود همچنان وجود دارد. مشکلاتی که مسئولان کمیسیون انتخابات نیز بدان اشاره دارند. حال باید گفت که دراین میان سرنوشت روند انتخابات در این تناقض‏‌گویی‌ها به کجا خواهد انجامید؟ آیا چنین رویکردی بر روحیه مسئولیت‏‌پذیری مسئولان نقطه ابهام و تردید نخواهد گذاشت؟ آیا برخوردهای تناقض‏‌آمیز مسئولان با روند انتخابات بر میزان انگیزه و روحیه مردم در مشارکت انتخاباتی پیامد منفی برجای نخواهد گذاشت ؟ و….

0 پیام برای این مطلب ثبت شده