امنیت و شفافیت انتخابات، گام مهم‏تر

انتخابات آینده‏ی ریاست‏‎جمهوری مهم‏ترین روند ملی دانسته می‌شود. بر اساس آخرین دریافت‌ها درمورد برگزار شدن انتخابات آینده ریاست‏‌جمهوری، اجماع و اتفاق نظر حداکثری در داخل و خارج کشور به وجود آمده است. جریان‌ها و چهره‌های مطرح و اثرگذار سیاسی بدون کمترین تردید برگزاری انتخابات را مورد تأکید قرارداده و آن را تنها راه چرخش آرام و سالم قدرت خوانده اند. مهم‌تر از همه اینکه این اجماع و اتفاق نظر، تعلیق یا برگزار نشدن انتخابات را به هربهانه‌ای نه تنها نقض آشکار قانون اساسی کشور دانسته اند، بل عدم برگزاری انتخابات را نقطه‏‌ی پایان بر روند دموکراتیزه‏‌شدن و روند تحکیم مردم‏‌سالاری در کشور و برگشت دوباره به نقطه‏‌ی بحران و فاجعه یاد نموده اند. بدون شک این موضوع قرین به واقعیت بوده و هرگز در درستی آن تردیدی راه ندارد. برای اجرایی شدن انتخابات آینده، گام‌های اولیه و مقدمات لازم نیز چیده شده است. تصویب قانون انتخابات، تعیین اعضای ارشد کمیسیون انتخابات، ایجاد مراکز ثبت نام برای رأی‏‌دهندگان، و…. از زمره این گام‌ها و اقدام‌ها شمرده می‌شود، هرچند که با اما و اگرهای جدی نیز روبرو می‌باشد. واقعیت اساسی این است که مقایسه وضعیت بحرانی سال‌های گذشته و دست‌اوردهای یک دهه گذشته و تجارب گران‌بهای سیاسی و اجتماعی موجب گردیده است که بدبین‏‌ترین افراد و

جریان‌هایی که به افغانستان احساس تعلق دارند این ذهنیت و اراده را تقویت نمایند که برای بهبودی کشور باید سالم‏ترین و گزیده‌‏ترین شیوه را باید برگزینند. بنابراین پذیرفتن اصول قانون اساسی که برگزاری انتخابات نیز مشروعیت خود را از آن به دست می‌آورد، محصول و دستاورد این مقایسه می‌باشد.

در این میان فقط کسانی با روند دموکراتیک در کشور اظهار مخالفت وکارشکنی دارند که در حقیقت یا آگاهی کافی و دقیق ندارند، یا اینکه ابزار و وسیله بیگانه‌ها شده اند و یا در نهایت اینکه غرض‌های شخصی و ویژه خود را مغایر و در تضاد به منافع کشور و مصالح مردم می‌نگرند.

طالبان و گروه‌های هراس‏افکن و آن عده از اشخاصی که هماره در پی سنگ‏اندازی برای برگزاری انتخابات هستند و بهانه‌های واهی را برجسته می‌سازند، در این زمره قرار می‌گیرند.

بنابراین، با درنظرداشت این نکته‌‏ی مهم و تعیین کننده که اجماع و اتفاق همگانی و ملی بر سر برگزاری انتخابات ریاست‏‌جمهوری وجود دارد، این اجماع و اتفاق نظر پیام مهم و جدی را به آدرس کارگزاران و مسئولین برگزاری انتخابات و نیز حکومت ارسال می‌دارد که آنان برای برگزاری انتخابات آمادگی همه‏‌جانبه را اتخاذ نمایند.

به معنای دیگر توافق و اجماع بر سر برگزاری انتخابات گام آخر نیست، بل گام نخست شمرده می‌شود که بایستی گام‌های بعدی در جهت تحقق درست آن، با جدیت، دقت و تعهد کامل برداشته شود. حکومت در این راستا مسئولیت دارد که براساس قانون، تمامی شرایط و زمینه‌های برگزاری انتخابات را فراهم سازد. چالش‌ها و موانع اجرایی آن را هم در عرصه‏‌ی ایفای نقش مسئولین انتخابات و نیز حضور مردم درپای صندوق‌های رأی و اعلام نتیجه آن به زودترین فرصت و به سالم‏‌ترین شیوه ممکن، رفع سازد.

موضوع تأمین انتخابات یکی از مهم‏ترین مسایلی است که در چگونگی برگزاری آن و نیز سلامت و شفافیت انتخابات و حضور مردم نقش به سزایی دارد. همانطور که گفته شده است، در جامعه‏‌ای که امنیت نباشد هیچ امری و انکشافی تحقق نخواهد یافت، این نکته درمورد انتخابات نیز صدق پیدا می‌کند. اگر شرایط امنیتی برای برگزاری انتخابات فراهم نباشد، اعلام برگزاری آن جز یک اقدام صوری فاقد هرگونه مشروعیت خواهد بود. چنین انتخاباتی قادر نخواهد بود که حکومت آینده را برای اداره کشور از پشتوانه‌های اساسی مردمی برخوردار سازد. به معنای دیگر ناکامی در تأمین امنیت اتنخابات در واقع ناکامی افغانستان و روند موجود در کشور تلقی خواهد شد. روی همین منظور است که پس از توافق و اجماع بر سربرگزاری انتخابات، تأکید مجدد و بیشتر از گذشته بر سرتامین امنیت انتخابات می‌باشد. بر اساس گزارش‌های موجود متاسفانه هم اکنون بیشتر مناطق کشور در شرایط ناامن به سر می‌برند.

مردم برای امور عادی و روزمره زندگی قادر نیستند که با خاطر آسوده به انجام آن بپردازند؛ بنابر این برای شرکت در روندی بس مهم و حیاتی که دشمنان کشور نیز برای به ناکامی کشاندن آن آمادگی گرفته اند، وضعیت وخیم‏تر و دشوارتر می‌باشد.

مسأله ناامنی در کشور به اندازه‏‌ای جدی و اثرگذار است که حتا مسئولین بلندپایه کشور و بخصوص مقام‌های کمیسیون انتخابات نیز بر آن تأکید جدی داشته و در آن باره اظهار نگرانی نموده اند. نبود امنیت از یک سوی موجب باز نشدن مراکز رأی‏‌دهی خواهد شد؛ از سوی دیگر آن دسته از مراکزی که گشایش می‌یابند، به دلیل عدم حضور مردم، احتمال تقلب و ریختن رأی‌های جعلی در آن به شدت افزایش خواهد یافت؛ همین طور این احتمال نیز وجود دارد که حکومت و دست‏‌اندرکاران انتخابات به خاطر پنهان ساختن و یا مشروعیت بخشیدن به روند انتخابات، دست به تقلب‌های گسترده بزنند. نکته مهم‏تر اینکه باید برای مردم این اعتماد و اطمینان فراهم گردد که در صورت حضور درپای صندوق‌های رأی، و در صورت تهدید قطع انگشتان یا از دست دادن جان خود از سوی دشمنان افغانستان، مورد حمایت و مصئونیت قرار می‌گیرند. بنابراین گام بعدی و اساسی در زمینه تحقق برگزاری سالم و شفاف انتخابات، تأمین امنیت همه‏‌جانبه آن است . گامی که حکومت و مسئولین انتخاباتی باید صادقانه و جدی برای برآورده شدن آن بکوشند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده