امیدواری باشنده‌گان هلمند به تأمین صلح در کشور

در آستانۀ آغاز گفت‌وگوهای میان افغانان، شماری از باشنده‌گان مناطق جنگ‌زدۀ ولایت هلمند امیدوار اند که این گفت‌وگو آغاز شوند و به صلح بیانجامند.

از این میان، باشنده‌گان ولسوالی نادعلی هلمند که پیش از این گواه جنگ‌ها بود، می‌گویند که برقراری صلح در کشور بزرگ‌ترین رویای شان است.

دوست محمد که باشندۀ روستای شین کلی ولسوالی نادعلی است، می‌گوید که سال‌ها گواه نبردها میان نیروهای دولتی و طالبان بوده‌است.

او می‌گوید که هم‌اکنون نیز در دو کیلومتری محل زنده‌گی شان طالبان حضور دارند: «ما صلح و ثبات می‌خواهیم. جنگ باید خاتمه یابد. خون‌ریزی باید ختم شود. این امیدواری ما است که یک زنده‌گی خوش داشته باشم و یک زنده‌گی آرام داشته باشیم.»

باشنده‌گان روستای شین کلی، خاطراتی تلخی از سال‌ها جنگ در این منطقه دارند. آنان می‌گویند که بعضی وقتا مجبور شده‌اند که بدلیل شدت نبردها خانه‌های شان را ترک کنند.

میرحاتم، باشندۀ روستای شین کلی گفت: «ما روزهای بسیاری بدی را دیدیم؛ از هر طرف که کشته شده‌اند، افغان بوده‌اند.»

محمد نبی، باشندۀ دیگر این روستا افزود: «اگر صلح نیاید، کشور پیشرفت نمی‌کند.»

شماری از باشنده‌گان دیگر روستای شین کلی می‌گویند که اگر آزادی زندانیان طالبان زمینۀ صلح را در کشور فراهم سازد، باید این زندانیان آزاد شوند.

بربنیاد توافق صلح میان امریکا و طالبان، قرار است تا پنج‌هزار زندانی طالبان از بند حکومت افغانستان آزاد شوند. رییس‌جمهور غنی هم فرمان آزادی این زندانیان را صادر کرده‌است و قرار است به گونۀ تدریجی این زندانیان رها شوند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده