امیدواری کابلوف برای اشتراک ترکیه درنشست آیندۀ مسکو

ضمیرکابلوف، فرستادۀ روسیه برای افغانستان گفتهاست که او امیدوار است ترکیه در نشست بعدی در مسکو شرکت کند.

نشست نخست مسکو با اشتراک نماینده‌گان طالبان و سیاسیون افغانستان به روزهای پنجم و ششم فبروری برگزار شد. حکومت افغانستان که در این نشست حضور نداشت، گفت که تصمیم‌گیری‌ها در این نشست نتیجۀ اجرایی ندارد.

ضمیر کابلوف گفته است: «اگر ترکیه در نشست بعدی مسکو در بارۀ مذاکرات صلح افغانستان شرکت کند، خوشحال خواهیم شد.»

آقای کابلوف این اظهارات را پس از دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان و رضا هاکان تکین، رییس بخش آسیای وزارت خارجه ترکیه در انقره بیان داشته است.

کابلوف افزوده است: «ایالات متحده پیشنهاد کرده است که زمینۀ مصالحه در افغانستان ایجاد شود و روسیه آماده است تا این پیشنهاد را در نظر بگیرد.»

وی تأکید کرده که روسیه همچنین آماده همکاری با امریکا در مبارزه با القاعده و داعش است.

خیل‌زاد پس از دیدار با کابلوف در تویترش نوشت: «ما توافق کردیم که گفت‌وگوهای همه‌شمول بین‌الافغانی برای پشبرد مذاکرات صلح ضروری است.»

آقای خلیل‌زاد، هم‌چنان نوشته است که او در بارۀ ایجاد یک تیم همه‌شمول و ملی افغان‌ها برای پیشبرد روند صلح نیز با کابلوف گفت‌وگو کرده‌است.

فرستادۀ ایالات متحده برای صلح افغانستان و فرستادۀ روسیه برای افغانستان توافق کرده‌اند که هر توافق نهایی صلح در افغانستان باید تضمین کند که خاک افغانستان به هیچ وجه توسط هراس‌افگنان بین‌المللی در برابر کشورهای دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

این درحالی است که هفته گشته زلمی خلیل‌زاد از حکومت افغانستان نیز خواست که پیش از برگزاری جرگۀ مشورتی صلح، یک هیئت ملی و همه‌شمول گفت‌وگوکننده را با طالبان ایجاد کند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده