انتخابات،از گوسفندهای چاق شده تا گاوهای پرواریافته!

انتخابات یکی از بنیادهای اساسی نظام دموکراتیک و مهم‌ترین پروسه ملی دانسته می‌شود. اما با وجود تجارب شیرین و تلخ، اینک پس از تاخیرها و کوتاهی‌های بسیار و ناموجه در برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی‌ها، نگرانی‌ها در مورد عدم اجرای این پروسه ملی، هرروز ابعاد پیچیده‌تر و جدی‌تری پیدا می‌کند. این نگرانی‌ها تا آنجا اوج و شدت یافته است که برخی برگزار نشدن انتخابات آینده پارلمانی را در سال جاری به مرز قطعیت تلقی می‌کنند. البته با توجه به تجارب سیاسی و دموکراتیکی که در انتخابات‌های گذشته –هرچند ناقص و همراه باکاستی‌ها- به دست آمد، دور از انتظار نیست آنانی که تحقق انتخابات آزاد، سالم و شفاف را مغایر خواست‌ها و نیت‌های تمامیت خواهانه و خودکامانه خویش می‌دانند، از هیچ وسیله و بهانه ای برای مخدوش ساختن یا تعلیق و حتا تعطیلی آن فروگذار ننمایند. اما اگر به حافظه تاریخی و سیاسی خود اعتماد نموده و آن را دست‌آموز آینده خویش قرار دهیم باید گفت کار درست و صادقانه آنست که بجای دامن زدن به نگرانی‌های روانی جامعه و سنگ‌اندازی و بهانه پالیدن برای تعلیق یا تعطیلی انتخابات، همت و نیروی خود را برای تامین امنیت، اهتمام به ایجاد یک روش قابل اعتماد و ساختار مستحکم و ملی انتخاباتی و تشویق و انگیزه دادن برای مردم جهت حضور در انتخابات به کار اندازیم. تنها گزینه سالم و راه نجات ما از بحران و نابسامانی برگزاری انتخابات شفاف است؛ هیچ‌گزینه‌سالم و دموکراتیکی به غیر از برگزاری انتخابات شفاف وجود ندارد.

ولی شرایط عینی چنین نشان می‌دهد که برآورده شدن مطلوب یاد شده، یعنی برگزاری انتخابات شفاف و به موقع، با چالش‌ها و نگرانی‌های جدی روبرو است. چنانچه مسوولان کمیسیون انتخابات نیز در هفته‌های اخیر گفتند که آنان آماده برگزاری انتخابات هستند؛ اما بنابه عللی ممکن است این انتخابات با تاخیر برگزار گردد. یکی از غیرباورترین مواردی که در اواخر هفته گذشته در ارتباط با انتخابات در صفحه‌های مجازی و نیز در اظهار نظرهای برخی از چهره‌های معتبر و مطلع سیاسی کشور برملا گردید، سرشماری مشکوک نفوس کشور به روش ماهواره‌ای بود. این مورد هنگامی تعجب‌انگیزتر گردید که برخی حیوانات از جمله گاوها را نیز در زمره نفوس کشور قرار داده‌اند. برملا شدن این قضیه خاطره تقلب و رسوایی آخرین انتخابات ریاست‌جمهوری را در خاطره‌ها زنده ساخت. انتخابات رسوایی که سرانجام با میانجیگری جان کری وزیر خارجه امریکا حکومت وحدت ملی بنیاد گذاشته شد. در تقلب‌های صورت گرفته انتخابات گذشته، به طنز گفته شد که تیم تحول و تداوم در سازش با برخی از اعضای ارشد کمیسیون انتخابات گوسفندهای چاق شده را نیز در شمار رای دهندگان قرار داده بود و….

براساس گزارش‌های نشر شده، سرشماری جدید جمعیت کشور با استفاده از تصویرهای ماهواره‌ای و سنجش از راه دور صورت گرفته است. گفته می‌شود که این سروی یا سرشماری توسط صندوق جمعیت سازمان ملل و بنیادهای فلومایندر و گیتس میلیندا در جریان دو سال  و در سه مرحله انجام شده و در اختیار رییس‌جمهور قرار گرفته است. بر اساس این سرشماری، جمعیت کشور به 35 میلون نفر افزایش یافته است، اما در یک تحول چشمگیر، جمعیت برخی ولایات به مراتب افزایش و از ولایات دیگر، کاهش یافته است. به نقل از یکی از متخصصین صندوق جمعیت سازمان ملل گفته شده است، که بخاطر مشکل امنیتی و دُشوارگذر بودن برخی قریه‌ها سبب شد که سرشماری جمعیت با استفاده از فن‎ آوری جدید و تصویرهای ماهواره‌ای در افغانستان صورت گیرد.

اعلام این سرشماری واکنش‌های اعتراض‌آمیزی را در سطح کشور بر انگیخت. بنابر اظهار نظر آگاهان آمار این نوع سرشماری اساسا فاقد اعتبار بوده و تکیه بر آن کشور را بسوی بحران سوق خواهد داد. در این رابطه در نشست مشورتی با احزاب سیاسی و جامعه مدنی و شخصیت‌های مطرح سیاسی هفته گذشته کمیسیون انتخابات، رییس پیشین امنیت ملی خاطرنشان ساخت: «حکومت تصمیم دارد که در انتخابات از سرشماری ستلایتی استفاده کند و این موضوع افغانستان را به بحران می‌برد.» وی در این زمینه تاکید ورزید: یک احصاییه از ستلایت نشر شده است و آهسته آهسته می‌خواهند از این احصاییه ستلایتی استفاده کنند. این احصاییه 67 ورق است، که من خوانده‌ام و در آن از فرمول «حساب حرارت بدن» استفاده کرده‌اند. چون حرارت بدن انسان و حیوان را تفکیک کرده نمی‌توانند، گاو را هم به حیث رأی‌دهنده حساب کرده‌اند. سپس می‌گویند که فلان ولایت این شمار گاو دارد و پس از آن، شمار گاوها را از آدم‌ها منفی می‎کنند و شمار رأی‌دهندگان را تعیین می‌کنند.»

هرچند حکومت و کمیسیون انتخابات و نیز اداره ثبت و احوال نفوس در این باره سکوت اختیار نموده‌اند و دیدگاه‌های رسمی و دقیق خود را ابراز نداشته‌اند؛ اما با آن هم باید با تاکید یادآور شد که توسل جستن به چنین شیوه‌هایی، حتا اگر فقط برای تعیین جمعیت کشور باشد، قابل توجیه نبوده و زمینه بی‌اعتمادی عمومی و تفرقه را در جامعه افزایش خواهد داد. تجربه تلخ انتخابات گذشته نشان داد که دست برد به آراء مردم و پرساختن صندوق‌های رای از برگه‌های جعلی وضعیت متزلزل کشور را بیش از پیش، به سوی فاجعه سوق خواهد داد. بنابراین قابل اعتمادترین شیوه احترام به قانون و آراء مردم و برگزاری یک انتخابات شفاف و به دور از تقلب است که باید میکانیزم آن نیز روشن و بدور از هرگونه شایبه‌ای تنظیم گردد.

l جان آقا غزنوی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده