انتخابات افغانستان،قصه گوسفندان چاق شده

وقتی رئیس کمیسیون انتخابات به تاریخ 7 جولای نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌‏جمهوری را اعلام کرد، تنها یک شگفتی موجود بود. طرفداران هر دو نامزد- اشرف غنی و عبدالله عبدالله پیشاپیش راجع به شمار شرکت‌‏کنندگان در این انتخابات با هم جنجال داشتند. بر بنیاد نتایج آقای غنی یک میلیون رای پیش بود.

اما این تعداد شرکت‌‏کنندگان در این دور بود که بسیاری را شگفت‌‏زده کرد. احمد یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات گفت که چیزی بیش از 8 میلیون رای به صندوق‏‌ها انداخته شده است، یعنی رقمی فراتر از 6.6 میلیونی که به تاریخ 15 اپریل در صندوق‌‏ها انداخته شده بود و تقریباً برابر با رایی که حامد کرزی در دور اول انتخابات در سال 2014 به دست آورد.این تعداد اشتراک‏‌کننده، فراتر از حد پیش‌‏بینی بسیاری از ناظران بود. بنایاً گفته شد که آقای غنی 4.5 میلیون رای یعنی حدود 65 درصد آرا و آقای عبدالله 3.5 میلیون رای یعنی 44 درصد آرا را به خود اختصاص داده‏‌اند.

از شروع انتخابات، آقای عبدالله نسبت به نتایج اظهار نگرانی کرده و ادعای تقب گسترده را مطرح کرده بود. وی تهدید کرده بود که این نتایج را نخواهد پذیرفت. شکایت اصلی وی در رابطه به اشتراک مردم به‏‌ویژه در ولایاتی است که غنی در آن‏ها طرفداران زیادی دارد. آقای غنی در دفاع از اشتراک گسترده مردم به نفع خودش که در این دور دو برابر شده گفته است که طرفدارانش را بسیج کرده، مردم را با بس به محلات رای‏گیری رسانده و آن‏ها را مطمین ساخته که اجازه دهند زنانشان در انتخابات شرکت کنند.

آقای عبدالله همه ماجرا را از قبل طراحی شده می‏داند که در آن مقام‌های ارشد کمیسیون انتخابات صندوق‏‌ها را هم قبل از روز انتخابات و هم در روز انتخابات پر کرده‌‏اند. وی تلاش کرد تا این ادعا را با نشر صداهای ثبت شده از مکالمات تیلفونی بین کارمندان کمیسیون- یک مقام ارشد که از گوسفندان چاق صحبت به عنوان رمزی برای پر کردن صندوق‌‏ها صحبت می‏کند، اثبات کند. این مقام کمیسیون انتخابات تأکید کرد که این صداها جعلی هستند، ادعایی که بعداً با تصمیم وی برای استعفا، پرسش‏‌برانگیز شد.

اعلام نتایج ابتدایی تنها سبب دامن زدن بیشتر به تنش‏‌های انتخاباتی شده است. اعلام اشتراک گسترده مردم در انتخابات دستاویزهای بیشتری را برای اثبات ادعاهای قبلی شان قرار داده که می‏‌گفتند که نزدیک یک چهارم از آرا تقلبی هستند. همچنین صحبت‌‏های تند و تیز، سبب شده تا مسئله بررسی‏‌های تقلبات در وضع بهتری قرار گیرد.

سخنگوی داکتر عبدالله، نتایج را کودتا بر ضد این تیم خواند آن هم در حالی که پیش از این هم زمزمه‏‌هایی از اعلام حکومت موازی از سوی حامیان عبدالله شنیده شده بود.

همه این مسایل سبب شد تا جان کری، وزیر امور خارجه امریکا، نسبت به در دست گرفتن قدرت از راه زور هشدار دهد.

داکتر عبدالله عبدالله در یک سخنرانی با احساسات در جمع حامیانش به تاریخ 8 جولای اعلام کرد که وی پیروز واقعی این انتخابات است اما از اعلام حکومت جدید علی رغم اصرار حامیان سرسختش خودداری کرد.

وی با تأکید خواستار چند روز مهلت برای اندیشیدن بیشتر در این رابطه شد.

این همه بر نگرانی‌‏های داخلی و بین‏‌المللی افزوده است آن هم در حالی که نیروهای خارجی آماده ترک این کشور می‏شوند. این که انتقال مسالمت‏‌آمیز قدرت از حامد کرزی به حکومت بعدی حل خواهد شد یا خیر، موضوعی است که هنوز هیچ کس از آن مطمین نیست.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده