انتخابات افغانستان؛ اختلاف بر سر آغاز روند بازشماری بخشی از آرا

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید روند بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری این کشور فردا (سه‌شنبه، ۱۴ عقرب/آبان) آغاز خواهد شد.

این روند قرار بود امروز آغاز شود اما به دلیل آنچه مشکلات فنی گفته شد به فردا به تاخیر افتاد.

در مورد آغاز این روند میان دو تیم پیشتاز انتخاباتی این کشور اختلاف وجود دارد.

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور امروز با برگزاری یک نشست خبری خواهان تاخیر در این روند تا تصفیه کامل آرا شد.

عضای این تیم گفت قبل از آغاز بازشماری باید میزان آرای معتبر دقیقا مشخص شود و به اساس محاسبه آنها از آنچه کمیسیون انتخابات اعلام کرده حدود ۳۰۰ هزار رای باید باطل و از روند شمارش آرا خارج شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تازگی اعلام کرد که “آرای معتبر” در انتخابات ریاست جمهوری این کشور یک میلیون و هشتصد و چهل و سه هزار رای است.

اما تیم انتخاباتی دولت ساز به رهبری محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی افغانستان تاکید دارد که تاخیر در روند بازشماری آرا برای آنها قابل قبول نیست.

عبدالقادر هوتخیل، ناظر تیم انتخاباتی دولت ساز در کمیسیون انتخابات به بی‌بی‌سی می‌گوید تاخیر در روند بازشماری آرا برای تیم‌های انتخاباتی و مردم افغانستان پذیرفتنی نیست.

تیم ثبات و همگرایی می‌گوید که بیش از ۱۳۷ هزار رای قرنطین‌شده بدون اطلاع به تیم‌های انتخاباتی وارد این محاسبه کمیسیون انتخابات شده که اطلاعات رای دهندگان آن “باطل، ناشناخته و مبهم” است.

آقای اخلاقی، ناظر تیم آقای عبدالله همچنین مدعی است که بیش از صد هزار رای دیگر که خارج از زمان برگزاری انتخابات (هفت صبح تا پنج بعد از ظهر ششم میزان/مهر) ثبت شده نیز در محاسبه نهایی کمیسیون مشمول است که باید باطل شود.

تیم ثبات و همگرایی همچنین می‌گوید اگر آرای تکراری به اساس عکس‌های مشابه در دستگاه‌های بیومتریک به اساس معیار جهانی (پنجاه درصد مشابهت) باطل شود رقم آرای باطل شده این مورد از ۴۷ هزار (با معیار ۶۵ درصد مشابهت) به بیش از صد هزار رای خواهد رسید.

اعضای این تیم همچنین خواهان روشن شدن سرنوشت آرای ثبت شده در دستگاه‌های بیومتریک گم شده، تثبیت آرای محلات رای دهی انتقال یافته و تعیین سقف آرای هر صندوق رای دهی هستند.

کمیسیون مستقل انتخابات به طور مشخص به انتقادهای تیم ثبات و همگرایی واکنشی نشان نداده اما گفته همه آمادگی‌ها برای آغاز روند بازشماری آرا سر از فردا گرفته شده است.

در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از دستگاه‌های بیومتریک استفاده شد و اعلام شد که تنها آرای ثبت شده با این دستگاه‌ها معتبر هستند. مدیریت استفاده از این فناوری بر عهده شرکت آلمانی “درملاگ” بود که کمیسیون انتخابات بر اساس محاسبه این شرکت، آمار معتبر انتخابات را اعلام کرد.

قرار است پس از بازشماری بخشی از آرای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، نتیجه ابتدایی انتخابات به تاریخ ۲۳ عقرب/ آبان اعلام شود. نتایجی که به اساس تقویم انتخاباتی باید به تاریخ ۲۷ میزان/مهر اعلام می‌شد اما به تاخیر افتاد.

نتیجه نهایی نیز قرار بود بعد از رسیدگی به شکایات در ۱۶ عقرب/آبان اعلام شود که اکنون به تاخیر افتاده اما تاریخ جدید آن اعلام نشده است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده