انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ الیزابت وارن مبارزات انتخاباتی خود را آغاز کرد

الیزابت وارن، سناتور ایالت ماساچوست، طی یک سخنرانی، با این وعده که مشکل تبعیض اقتصادی را در آمریکا حل خواهد کرد، به طور رسمی فعالیت تبلیغاتی خود را برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ کشورش آغاز کرد.

الیزابت وارن برای رسیدن به عنوان “نامزد حزب دموکرات” در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ باید در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها شرکت کند و با دیگر هم حزبی‌هایش که داوطلب این عنوان هستند، رقابت کند.

هر کس که در انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها پیروز شود، به عنوان نامزد این حزب با نامزد حزب جمهوریخواه که به احتمال بسیار زیاد دونالد ترامپ خواهد بود، رقابت خواهد کرد.

خانم وارن حتی پیش از اعلام رسمی نامزدی‌اش برای انتخابات ریاست جمهوری با حملاتی از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روبه‌رو شده بود.

همچنین برد پارسکال، رئیس ستاد تبلیغاتی آقای ترامپ در انتقاد از خانم وارن، وی را به عدم صداقت متهم کرد و گفت که مردم آمریکا “ایده‌های سوسیالیستی” این سناتور دموکرات را رد خواهند کرد.

این عضو ستاد دونالد ترامپ، الیزابت وارن را متهم کرد که به بومیان آمریکایی نیز بی‌احترامی کرده است. خانم وارن در پاسخ به حملات دونالد ترامپ که او را “پوکوهانتس تقلبی” می‌خواند، آزمایش دی ان ای انجام داد تا ثابت کند که اجدادش از بومیان قبیله چروکی آمریکا هستند.

آزمایش دی ان ای خانم وارن نشان داد بخش اصلی اجداد او، همگی سفیدپوست‌های اروپایی هستند اما به احتمال بسیار زیاد، بین شش تا ۱۰ نسل قبل، او اجدادی از میان بومیان آمریکایی دارد.

این موضوع با واکنش منفی بومیان، به ویژه چهره‌های مهم قبیله چروکی روبه‌رو شد. منتقدین می‌گویند خانم وارن که در واقع یک سفیدپوست رشد یافته در طبقه متوسط است، ارتباطی با هویت بومیان آمریکایی ندارد. الیزابت وارن چندی بعد بابت این کار از قبیله چروکی عذرخواهی کرد.

او روز شنبه در سخنرانی آغاز مبارزات انتخاباتی‌اش، بخش اصلی شعارهایش را به مسایل اقتصادی اختصاص داد و شکاف طبقاتی در کشورش را نتیجه مشلات ساختاری توصیف کرد که در خدمت “پولدارهاست”.

خانم وارن گفت: “این نبرد اصلی زندگی ماست، نبردی برای ساختن آمریکایی که دستیابی به هر رویایی ممکن است؛ آمریکایی که برای همه کار کند.”

ستاره چپ پیش‌رو

خانم وارن، تبلیغاتش را برای رسیدن به کاخ سفید در محلی آغاز کرد که حدود یک قرن پیش یک اعتصاب کارگری مهم در آن انجام شده بود.

پیام خانم وارن این است که طبقه کارگر آمریکا، از مزایای رشد و توسعه اقتصادی این کشور به اندازه کافی بهره نبرده است.

او که در جمع هزاران تن از هوادارنش در ایالت ماساچوست سخنرانی می‌کرد، از عزمش برای مبارزه با فساد اقتصادی در واشنگتن سخن گفت و اینکه می‌خواهد دموکراسی کشورش را اصلاح کند.

برخی از صاحب‌نظران آمریکایی، جنجال بر سر پیشینه خانم وارن و ماجرای تست دی ان ای و ناراحتی بومیان را یکی از نقاط ضعف مهم او می‌دانند و می‌گویند که این مساله، او را در برابر حملات دست راستی‌ها آسیب‌پذیر می‌کند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده