انتخابات و قاطعیت در تامین امنیت کشور!

شماری از اعضای مجلس سنا از وضعیت امنیتی کشور در آستانه انتخابات به شدت ابراز نگرانی کردند. به گفته این سناتوران اوضاع امنیتی روز به روز وخیم تر شده می‌رود و وعده‌های مسئولین امنیتی خلاف واقعیت‌های عینی می‌باشد.آنان تاکید دارند که ارگان‌های امنیتی برای رفع چالش‌های امنیتی هیچ اقدامی تاکنون نکرده اند، مخالفین مسلح دولت هر روز توانمند تر شده می‌روند و برمردم فشار روز افزون وارد می‌نمایند. برخی از این سناتوران به صراحت اذعان دارند که شهرستان‏های سرحدی کشور به طور اغلب در محاصره یا تحت نفوذ مخالفین مسلح دولت قرار دارند. به گفته این سناتوران، وضعیت امنیتی در ولایت‌های لوگر، جلال‏‌آباد و دیگر ولایت‏های سرحدی در حالت بسیارنگران‏‌کننده قرار دارد و اگر حکومت در این مورد تصمیم جدی اتخاذ ننماید این ولایت‌ها و مناطق به زودی سقوط خواهند کرد.

موضوع ناامنی در کشور درحالی نگرانی‌ها را تشدید بخشیده است که پیش از این اغلب ولایت‌های جنوبی و مشرقی با آن روبرو بودند. اما در شرایط کنونی ناامنی به بیشتر ولایت‌های کشور و حتا گفته می‌شود که در چند قدمی پایتخت کشور( میدان وردک) حکومت سلطه قابل اطمینان را بر آن مناطق ندارد. پیش از این نیز تحلیل‏‌گران چشم‏‌انداز امنیت کشور را نگران خوانده بودند و گفته بودند که طالبان و مخالفین مسلح سعی دارند تا با استفاده از روش‌ها و ابزارهای متفاوت، میدان جنگ و ناامنی را از ولایات عمدتاً جنوبی و شرقی به دیگر ولایات بکشانند. ولایت‏های امن در شمال، مرکز و غرب کشور برای اهداف احتمالی آنان جولانگاه‌های مناسب تشخیص داده شده است.

طرح ناامن سازی مناطق مختلف کشور افزون بر جنبه‌های اقتصادی و نشان دادن ضعف حکومت، در شرایط کنونی اثر بسیار منفی بر کفایت حکومت و در مقابل نشانه بسیار مثبتی برای مخالفین در اذهان عمومی تداعی خواهد کرد. از جانب دیگر تسلط مخالفین بر یک شهرستان و یا ناامن شدن یک ولایت حکایت از آن دارد که مسئولین امنیتی کشور چقدر با موضوع امنیت سطحی برخورد نموده اند.

به هرروی اکنون که روند ثبت نام نامزدهای انتخاباتی شتاب گرفته و عرصه‏ی انتخابات کشور را بیش از پیش داغ ساخته است، مخالفین نیز تلاش دارند که این روند ملی را به قسمی که می‌شود با ناکامی روبرو سازند. جنگ‏‌های خونینی که در ولایت بدخشان جریان دارد، ناامنی‌هایی که در کنر و ولایت‌های جنوبی و مشرقی گسترش می‌یابند، ترور و آدم‏ربایی و انفجار ماین‌های کنار جاده‏ای که در هرات و فراه و … به وقوع می‏‌پیوندد، هریک خبرهای نگران‏‌کننده‏ای را نشر می‌سازند و اذهان عمومی را درباره برگزاری و سلامت انتخابات مخدوش می‌گردانند و از جانب دیگر سهل‏‌انگاری و بی‏‌تفاوتی مسئولین حکومتی بویژه در عرصه امنیت را نشان می‌دهد که چقدر با قضایا سطحی و ساده برخورد می‏‌نمایند.

از سوی دیگر عده‏‌ای که با روند دموکراتیک شدن نظام سیاسی و چرخشی بودن قدرت و طرفدار انحصار و امتیازخواهی هستند، موضوع ناامنی و برخی بهانه‏‌های واهی را مستمسک قرار داده و با تشکیل گردهم‌آیی‌ها و محافل ساز تعویق انتخابات را به صدا در می‌آورند. گفته می‌شود که چنین عناصری و محافلی متاسفانه از سوی برخی از افراد که در ساختار حکومت و قدرت شریک و دخیل می‌باشند تقویت و حتا سازماندهی می‌شوند.

اما نکته‏ی مهم و اساسی این است که برگزاری انتخابات برای کشور و نظام سیاسی آن تعیین‏‌کننده و غیرقابل برگشت است.

این کشور و نظام سیاسی اگر با یک آدرس و نشانه معرفی گردیده و صاحب اعتبار و ثبات معرفی گردد فقط با برگزاری قطعی و سالم و شفاف انتخابات است. هرگزینه‏‌ی دیگری به جز انتخابات به معنای برگشت کشور به سال‌های بحران و فرصت دادن به انحصارطلبان و مستبدین سیاسی خواهد بود. تعویق انتخابات به هر بهانه‏‌ای، بویژه بهانه‏‌ی ناامنی نه تنها از سوی جریان‌های سیاسی و مردم افغانستان قابل قبول نیست، بلکه دنیا نیز این توجیه و عذر ناموجه را نخواهد پذیرفت.

توصیه می‌گردد که طرفداران تعویق انتخابات و حامیان آشکار و پنهان شان، به جای توسل به بهانه ناامنی، همت به خرج دهند و تلاش نمایند تا امنیت را بر کشور حاکم گردانند.

تامین امنیت نه تنها مشکل انتخابات را حل خواهد ساخت، بل مشکل بنیادی و اساسی کشور برای پیشرفت و توسعه و دست یافتن به ثبات همه‏‌جانبه را نیز رفع خواهد ساخت. بنابر این همانگونه که انتخابات روزبه روز جدی‏تر شده می‌رود، مردم نیز انتظار دارند که حکومت و مسئولین امنیتی نیز با قاطعیت بیشتر برای تامین امنیت قابل اعتماد، زمینه‏‌ی برگزاری انتخابات سالم و شفاف را فراهم گردانند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده