انتخابات 93و تصمیم های پشت پرده

همچنان که روشنایی انتخابات موفقانه ریاست‏‌جمهوری افغانستان در حال کمرنگ شدن است، تصویری از زد و بندهای پس از انتخابات در خفا در حال پدیدار شدن است: رای‏‌های شمارش شده به خاطر تخلفات، باطل می‏گردند و ناظران انتخاباتی در جریان آن چه می‏گذرد، قرار داده نمی‏شوند.

برخی از ناظران مستقل انتخاباتی می‏گویند که از روندهای شمارش و بررسی آرا کنار گذاشته شده‌‏اند و مجبورند به گزارش‏‌های رسانه‌‏ها متکی باشند. کمیسیون شکایات انتخاباتی، نهادی که وظیفه‌‏ی مهم تصمیم‏‌گیری درباره این که چه میزان از آرا، تقلبی هستند، را بر عهده دارد، اطلاعات چندانی در نشست خبری روز چهارشنبه خود در این باره نداد.

نعیم اصغری، مدیر بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان، بزرگترین گروه مستقل نظارت‏‌کننده بر انتخابات این کشور می‏گوید:«کمیسیون شکایات انتخاباتی همه کارها را از طریق رسانه‏‌ها انجام می‏دهد. هر وقتی که آن‏ها مواردی را بررسی می‏کنند، حضور ناظران جامعه مدنی و نمایندگان نامزدها بسیار مهم است، اما هنوز ناظران ما اجازه ورودبه این نشست‌‏ها را نیافته‏‌اند

نعیم ایوب‏زاده، مدیر دیگر گروه ناظر داخلی، یعنی بنیاد انتخابات شفاف افغانستان هم می‏گوید که ناظران این بنیاد، از شمارش آرا از سوی کمیسیون انتخابات افغانستان محروم شده‏‌اند تا بدانند که چه در حال رخ دادن است. وی درباره کمیسیون شکایات انتخاباتی هم گفت که گروه وی، اجازه دسترسی به روند رسیدگی به شکایات را ندارند.

ایوب‏زاده می‏گوید:«اگر سازمان‏‌های دومی نباشند تا این روند را تصدیق کنند، داشتن نتایج خوب که از سوی جامعه و نامزدها پذیرفته شود، چالش‌‏برانگیز خواهد بود

در حالی که برخی گروه‏‌های ناظر خارجی در کشور نمایندگانی برای نظارت بر انتخابات داشتند، بسیاری اما پیش از رای‏گیری بعد از حملات متعدد بر خارجیان در پایتخت، از افغانستان خارج شدند. در نتیجه، گروه‏‌های ناظر داخلی در خط مقدم نظارت بر روند انتخابات قرار گرفتند.

نادر محسنی، سخنگوی کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی به گزارشگران در دفتر این نهاد گفت که این سازمان در حال بررسی تقریباً 1400 مورد تخلف انتخاباتی است. اما وی نگفت که چه مقدار از هفت میلیون رایی که به صندوق‏‌ها انداخته شده‏اند، ممکن است از اثر این تخلفات، متاثر شوند. وی بعداً هم این قضیه را که این سازمان، که اعضایش از سوی رئیس‌‏جمهور کرزی انتصاب شده‏اند، مانع حضور ناظران در روندهای رسیدگی به شکایات شده است، رد کرد.

وی گفت:«تاکنون، ما هیچ گونه موردی را در کابل بررسی نکرده‏‌ایم، پس چرا آن‏ها را به این نشست‌‏ها دعوت کنیم

در انتخابات جنجال‏‌برانگیز ریاست‏‌جمهوری 2009، بیش از یک میلیون از تقریباً پنج میلیون رای انداخته شده به صندوق‌‏ها، خارج ساخته شدند، یعنی روندهای پس از رای‏‌گیری، قابلیت تغییر نتایج انتخابات را دارند. هم افغان‏‌ها و هم کشورهای خارجی که میلیاردها دالر را در بازسازی افغانستان سرمایه‌‏گذاری کرده اند، امید زیادی دارند که این انتخابات خالی از جنجال باشد.

نتیجه این رای‏‌گیری هم برای ثبات و هم مشروعیت تلاش‌‏های 12 سال گذشته به رهبری امریکا حیاتی است.

کرزی که بنا به قانون اساسی اجازه نامزد شدن برای دور سوم را ندارد، تنها رهبر افغان است که از زمان سقوط طالبان بر این کشور حکومت کرده است. نورمحمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات هم شکایات ناظران را رد کرد و گفت که ناظران، جریان شمارش را از صبح وقتی که کمیسیون باز می‏شود تا شام که بسته می‏شود، تماشا می‏کنند.

وی گفت:«ما دسترسی کامل به تمام ناظران فراهم کرده‏ایم

انتخابات ریاست‌‏جمهوری شانزدهم حمل، به حیث یک موفقیت، وسیعاً استقبال شد چرا که خشونت بسیار کمی در شهرهای عمده این کشور رخ داد. اگرچه با گذشت زمان معلوم شد که خشونت‏‌های گسترده‏ای در روز انتخابات در سراسر کشور اتفاق افتاده است و همچنین گزارش های متعدد تقلب منتشر شدند. برخی از اعضای رسانه‏‌های افغانستان، پذیرفتند که مشکلات را کم جلوه داده‏اند تا انتخابات را پیروز و طالبان را شکست خورده نشان دهند.

مارتین فان بیجلرت، مدیر شبکه تحلیل‌گران افغانستان می‏گوید که برای ناظران پیگیری دقیق آن چه که با شمارش آرا در حال اتفاق افتادن است، دشوار است. اما وی می‏گوید که بیشتر نگران قلت معلومات منتشر شده از سوی دو نهاد انتخاباتی در ارتباط با تقلبات گسترده احتمالی و مراکز خیالی می‏‌باشد که در روز انتخابات بسته بودند، اما هنوز هم نتایج آن‏ها حفظ شده است.

وی می‏گوید:«بخشی از این روند که می‏تواند انتخابات را متاثر کند تا هنوز مبهم است

محسنی در نشست خبری روز چهارشنبه این حرف را تکرار کرد که جدای از آن چه بعداً اتفاق خواهد افتاد، انتخابات یک موفقیت بود. وی گفت: «شمار رای‏‌ها کاهش خواهد یافت، اما ما نادیده نمی‌‏توانیم بگیریم که مردم افغانستان شجاعانه در روز شانزدهم حمل رای دادند. این مساله نمی‏‌تواند کل روند را خدشه‏‌دار کند

رسیدگی اولیه به شکایات‏‌های مرتبط به تقلب خشم برخی از نامزدان را برانگخیت. بعد از اعلام نتایج قسمی، شش نامزدی که پشت سر عبدالله عبدالله و اشرف غنی قرار گرفته بودند، بیانیه مشترکی امضا کرده و روند انتخابات را تقبیح کردند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده