انتقال مدیریت مکاتب افغان-ترک در افغانستان به بنیاد معارف ترکیه ‘پایان یافت’

وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان اعلام کرده که روند انتقال مدیریت مکاتب افغان-ترک در افغانستان به بنیاد معارف ترکیه امروز به پایان رسیده است.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف افغانستان، امروز جمعه (۱۴ تیر/سرطان) با ارسال پیام صوتی به رسانه‌ها گفته که این روند امروز در سه مکتب/مدرسه در شهر کابل و یک مکتب در ولسوالی بگرامی ولایت کابل تکمیل شده است.

پیش از این حکومت افغانستان مکاتب افغان ترک در ولایت‌های هرات، جوزجان، بلخ و قندهار را به بنیاد معارف ترکیه تحویل داده بود.

حدود دو سال قبل وزارت‌های معارف افغانستان و ترکیه بر سر انتقال مسئولیت‌های مکاتب افغان-ترک به بنیاد معارف تریکه توافق کرده بودند.

مسئولان مکتب افغان ترک در کابل می‌گویند نیروهای امنیتی با زور وارد این مکتب شده و آنان را بیرون کرد‌ه‌اند.

وزارت معارف افغانستان اما تاکید دارد که این روند به گونه مسالمت‌آمیز به پایان رسیده است.

این در حالی است که صبح امروز خبر محاصره مکتب افغان-ترک در منطقه شاه دو شمشیره در مرکز شهر کابل از سوی نیروهای امنیتی پلیس با پخش نوارهای تصویری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد.

در این تصاویر دیده می‌شود که به دنبال ممانعت از سوی شاگردان و خانواده‌های‌شان، نیروهای پلیس با استفاده از تانک هاموی وارد محوطه مکتب شده و به منظور متفرق کردن معترضان به سمت آنان آب‌پاشی می‌کنند.

مسئولات مکتب افغان-ترک به بی‌بی‌سی گفته‌اند که از قبل در مورد محاصره این مکتب آگاهی داشتند و به همین دلیل استادان، شاگردان و والدین آنان در داخل مکتب جهت اعتراض حاضر شده بودند.

درخواست بسته شدن مدارس افغان- ترک چه زمان مطرح شد؟

این مکاتب تا قبل از کودتای سال ۲۰۱۶ ترکیه، فعالیت بدون سروصدا در افغانستان داشتند. اما پس از آن دولت ترکیه فتح الله گولن را متهم به طراحی کودتا کرد و با این استدلال که مکاتب افغان – ترک هم زیر نظر و تحت حمایت اوست، خواهان مسدود شدن آن شد.

جنبش فتح‌الله گولن در سراسر جهان از جمله افغانستان فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی دارد و مکاتب افغان-ترک نیز از سوی بنیاد گولن حمایت می‌شود.

در ماه مارس ۲۰۱۷، حوت/اسفند ۱۳۹۵ اعلام شد که دولت ترکیه، شش ماه قبل از حکومت افغانستان خواست تا در زمینه بسته کردن این مکاتب اقدام کند.

برعلاوه افغانستان، دولت ترکیه از اکثر کشورهایی دیگری‌که در آن مکاتب ترکی از سوی جنبش فتح‌الله گولن اداره می‌شد، خواسته تا این مکاتب را ببندند.

پیش از این آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان، فعالیت مکاتب/مدارس افغان-ترک در این کشور را دارای ماهیت “تروریستی” خوانده و از کابل خواست که این مدارس را ببندد.

اما مسئولان این مکاتب این ادعاها را شدیدا رد کردند و گفتند مصارف این نهادها از فیس دانش آموزان تمویل می‌شوند.

سرانجام حدود دو سال قبل دولت افغانستان با امضای تفاهمنامه‌ای با طرف ترکیه رسما مدیریت مکاتب افغان-ترک را به دولت ترکیه سپرد.

تاکنون مدیریت پیشین این مکاتب و شمار زیادی از دانش آموزان و خانواده‌های آنان به این تصمیم معترض هستند و در مقابل روند انتقال مدیریت این مکاتب مقاومت می‌کنند.

دراین مکاتب چه درس‌ داده می‌شود؟

در مدارس افغان -ترک استادان ترکی درس‌های زبان ترکی، انگلیسی، فزیک، کیمیا/شیمی، بیولوژی/زییست شناسی و ریاضی را درس می‌دهند.

استادان افغان این مدارس نیز درس‌های فارسی، پشتو، علوم دینی، تاریخ و جغرافیا را به زبان‌های فارسی و پشتو درس می‌دهند. این مدارس ۲۵۲ استاد ترک و افغان دارد. شاگردان آن نیز ۸ هزار نفر اعلام شده ‌است.

مدارس افغان-ترک در افغانستان که بیش از ۲۳ سال عمر دارند، از موفق‌ترین مکاتب این کشور شناخته می‌شوند.

همین اکنون حدود هفت هزار دانش‌آموز در ۱۳ مکتب افغان-ترک در سراسر افغانستان مشغول آموزش هستند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده