انتقال ۱۵۵۵ تُن میوه و گیاهان طبی به دهلی نو

در آخرین  پرواز دهلیز هوایی افغانستان- هند، در نوزدهم ماه قوس از کابل به مقصد دهلی نو ۲۰ تن بار تجارتی از قبیل میوه خشک، میوه تازه و گیاه طبی هنگ  منتقل شد.

اولین پرواز دهلیز هوایی افغانستان – هند در یک مراسم رسمی در بیست ونهم جوزای سال جاری با حضور رییس‌جمهور غنی، در میدان هوایی بین‏‌المللی حامد کرزی که حامل ۶۰ تُن محموله گیاه طبی هنگ بود، صورت گرفت.

سمیر رسا، مسوول مطبوعات مشاور ارشد رییس‌جمهوردر امور مالی وبانک‌داری، هفته گذشته به خبرنگاران گفت: با استفاده از پنجاه پرواز دهلیز هوایی افغانستان- هند، در مجموع ۱۵۵۵ تن محموله تجارتی به‌شمول (میوه تازه، میوه خشک، گیاه طبی و صنایع‌دستی) به هندوستان منتقل شده که از این مقدار ۱۴۱۱ تن آن از طریق پروازهای کابل– دهلی نو و ۱۴۴ تن آن از طریق پروازهای قندهار– دهلی نو انتقال یافته است.

عتیق الله نصرت، رییس هیات عامل اتاق تجارت وصنایع، فراهم شدن دهلیز هوایی افغانستان- هند را دست‌آورد قابل ملاحظه در زمینه انتقال هوایی اموال تجارتی دانست وگفت:«بخش خصوصی با حمایت قوی دولت افغانستان توانست در این زمینه اقدام کند و در کمتر از ۵ ماه، بیش از ۱۵۰۰ تُن میوه وگیاهان دارویی به هند صادر شود».

قاسم رحیمی، سخنگوی اداره هوانوردی ملکی هم گفت که افزون بر دهلیز هوایی افغانستان- هند، در سفر رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان به آذربایجان نیز، موافقت‌نامه خدمات هوایی میان دو کشور امضا شد که هدف اساسی آن ایجاد دهلیز هوایی است.

او از امضای تفاهم‌نامۀ همکاری میان افغانستان وتاجیکستان در زمینه خدمات هوایی هم یاد کرد وآن را فرصت مناسب برای تاجران کشور دانست.

گفتنی است طرح ایجاد دهلیز هوایی میان افغانستان و هندوستان در سنبله ۱۳۹۵ در جریان سفر  محمد اشرف غنی، رییس‌جمهور، به هندوستان به‌منظور بلندبردن میزان صادرات افغانستان و ایجاد همکاری تجاری با کشور هند مورد گفتگو قرار گرفت.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده