انگلا مرکل گفتگوهای اخیر در مورد صلح افغانستان را مثبت میداند

رییس‌جمهور غنی هشدارمی دهد که اگر از فرصت کنونی برای صلح استفاده نشود، رسیدن به صلح دشوار خواهد شد.

رییس‌جمهور که در پنجمین نشست اتحادیه اروپا در ارگ ریاست‌جمهوری  سخنرانی میکرد می‌گوید که چالش‌ها در برابر صلح بسیار استند اما به گفته او  با یک اراده نیرومند می توان تمامی این چالش‌ها را از میان برداشت.

وی همچنان می‌گوید که  برگزاری انتخابات در زمان معین آن یک راه روشن برای رسیدن به صلح پایدار درکشوراست.

همزمان با اینکه رییس‌جمهور تجربه‌های جهانی را در روند صلح افغانستان اثر گذار می داند، انگلا مرکل، نخست وزیر آلمان می‌گوید که تمایل برای همکاری و اعتماد برای  حفظ صلح پایدار در افغانستان ضروری است.

خانم مرکل گفته است:«درنهایت یک تمایل وسیع برای همکاری واعتماد ازبهر ایجاد صلح وثبات پایدار درافغانستان  مهم استند.ازحکومت های ایالات متحده وافغانستان برای کار روی یک راه حل سیاسی که آهسته آهسته درحال آغاز شدن است سپاس گذاری می کنم.من امیدوار استم نشست را که روز یک شنبه المان وقطر زمینه سازی کردند،   به روند صلح افغانستان قوت بیشتر خواهد داد.»

آقای غنی در پنجمین نشست سالانه اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد درافغانستان  می‌گوید که برگزاری به موقع انتخابات ریاست‌جمهوری یک راه روشن برای رسیدن به صلح پایدار درکشور است.

رییس جمهور هشدارمی دهد که نباید فرصت کنونی صلح ازدست رود.

وی می افزاید:«از همین لحظه در همین زمان این لحظه لحظه صلح است ،شرایط برابر شده باید از این شرایط استفاده اعظمی صورت بگیرد تمام ستاره ها با هم برابر است شاه قول تیار شده دراین زمان اگر فرصت را از دست دهیم باز مسولیت بسیار بزرگ است.»

در همین حال رییس جمهور می‌گوید باید تفاوت‌ها  میان مفاهمه و مذاکره روشن شوند زیرا به گفته او  تنها حکومت می تواند با طالبان مذاکره کند.

آقای غنی می افزاید که حکومت وحدت ملی تمامی پیش شرط ها را برای صلح عملی  کرده است و عملی سازی قطعنامه لویه جرگه مشورتی صلح بخشی از تعهدات حکومت برای رسیدن به صلح است.

غنی در ادامه بیان داشت:«راه صلح راه اواری نیست و با ما نیز موتر بنز نیست تا بتوانیم در سرعت یک صدو بیست در آن برویم راه صلح کپرک دارد و در این راه مشکلات است اما باید یک اراده قوی باشد که از روی کپرک بگذریم و به صلح برسیم.»

همزمان با این وزارت خارجه کازاخستان در خبرنامه ای از برگذاری یک نشست درباره صلح افغانستان در شهر نور سلطان این کشور خبر داده است.

انتظار خادم ، کارشناس مسایل سیاسی گفت:«آگاه امور سیاسی برای پایان جنگ در افغانستان و نیز رسیدن به صلح نقش کشورهای همسایه بسیار مهم است،من فکر میکنم برگزاری چنین نشست ها در منطقه گواه ایجاد یک اجماع منطقوی است.»

درکنار این ناروی نیز میزبانی یک نشست درباره صلح افغانستان سخن زده است اما تاکنون زمان دقیق برگزاری این نشست روشن نشده است.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده