اهمیت انرژی پاک برای افغانستان

رییس‌جمهور غنی در دیدار با شماری از مسوولان و صنعت‌کاران، از آنان خواسته است که در زمینۀ رشد صنعت به‌خصوص در عرصه تولید انرژی آفتابی و بادی و همچنان نساجی، سرمایه‌گذاری نمایند.

در این دیدار که هفته گذشته در ارگ انجام شد، آقای غنی گفت: حکومت حاضر است برای ساخت وسایل تولید انرژی آفتابی، زمین برای ایجاد پارک صنعتی در اختیار صنعت‌کاران قرار دهد.

همچنین در این دیدار شماری از صنعت‌کاران گفتند که اکنون۳۲بخش تولیدی در افغانستان به خودکفایی کامل و ۲۲ بخش دیگر به نیمه‌خودکفایی رسیده‌اند و در صورت حمایت حکومت آنان نیز به خودکفایی خواهند رسید.

آنان به‌خاطر سرمایه‌گذاری بیشتر در بخش صنعت، ابراز آمادگی کردند و از تلاش‌های حکومت در راستای جلوگیری از قاچاق قدردانی نموده، گفتند: برای اولین بار از قاچاق در بندر تورخم جلوگیری شده است.همچنان آنان، پیشنهادات مشخص خویش را در خصوص رشد صنعت، رفع چالش‌ها در برابر صنعت و احیا و انکشاف پارک‌های صنعتی به رییس جمهور ارایه کردند.

همچنین رییس‌جمهور غنی به کارگیری صنعت در رشد اقتصاد تولیدی و سرمایه‌گذاری را مهم عنوان کرد و از تلاش‌های آنان در این خصوص قدردانی کرده گفت: حکومت در عرصۀ رشد صنعت به هرگونه همکاری آماده است و برای رشد این بخش، برنامۀ مشخص دارد. آقای غنی جلوگیری از قاچاق را در اولویت کاری حکومت خواند و گفت همان‌گونه که شما گفتید، جلو قاچاق در تورخم گرفته شده، در بنادر و مسیرهای دیگر که امکان قاچاق وجود داشته باشد، حکومت برای جلوگیری آن، تلاش‌های خویش را نیز تسریع خواهد بخشید.

استفاده و سرمایه‌گذاری بالای تولید انرژی تجدیدپذیر ( باد و خورشید) یک گام نیک و خجسته در افغانستان پنداشته می‌شود. چون به دلیل کمبود انرژی برق مردم و شرکت‌های تولیدی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. واردات انرژی برق از کشورهای همسایه هرچند در کوتاه‌مدت توانست اندکی مشکلات را برطرف کند، ولی وابستگی‌ها را به انرژی وارداتی بیشتر ساخت و نظر به آمارها از سال 2003 بدینسو افغانستان 1.3 ملیارد دالر را صرف خرید برق وارداتی کرده است که این خود ضربه بزرگی بر اقتصاد کشور است.

وابستگی بیش از حد افغانستان به انرژی وارداتی یک چالش استراتیژیک برای افغانستان محسوب می‌گردد که دارای تبعات سوءسیاسی و اقتصادی است.بنابراین هرگونه تلاش برای کاهش وابستگی افغانستان به انرژی واداتی و تولید انرژی در داخل کشور یک گام نیک و ارزش‌مند تلقی می‌گردد. نظر به تحقیقاتی که روی انرژی تجدیدپذیر در کشور انجام گرفته افغانستان، دارای ظرفیت بزرگ تولید انرژی  از منابع تجدیدپذیر می‌باشد. طبق آمارگیری‌های مرکز بین‌المللی انرژی قابل تجدید، افغانستان 300 روز آفتابی در سال دارد که به این اساس می‌شود در هر ده مترمربع یک کیلووات انرژی آفتابی تولید کرد. همچنین، بادهای موسمی و فصلی در اقصی نقاط افغانستان زمینه تولید انرژی برق بادی را فراهم ساخته است.

با درنظرداشت این فرصت‌ها، وزارت انرژی و آب افغانستان در پلان پنج ساله خودکفایی انرژی افغانستان، در نظر دارد تا سال 2020 میلادی در حدود 200 میگاوات انرژی را از منابع انرژی قابل تجدید، تولید کند. استفاده گسترده از تکنالوژی انرژی قابل تجدید در افغانستان می‌تواند ظرفیت تولید انرژی برق داخلی را افزایش دهد.فراموش نباید کرد، افغانستان برای ایجاد نیروگاه‌های تولید انرژی بالای منابع آبی با بعضی از کشورهای همسایه درگیر مشکلاتی است و از سوی دیگر، تأسیس همچو نیروگاه‌هایی زمان‌گیر و به بودجه هنگفتی نیاز دارد. از این‌رو استفاده از انرژی‌های خورشیدی و بادی به دلایل مختلفی مانند عدم ضرورت به منابع مالی هنگفت، دسترسی آسان و رایگان از مطلوبیت زیادی برای کشور برخوردار است.تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر مانند باد و خورشید در دهه‌های اخیر، محور اصلی تمرکز کارشناسان حوزه انرژی در سطح جهان بوده است. کشورهای بزرگ دنیا تلاش کرده‌اند تا با سرمایه‌گذاری لازم بالای تولید برق از منابع تجدیدپذیر از یکسو از وابستگی انرژی خارج و از خروج سرمایه جلوگیری کنند و از سوی دیگر، بتوانند محیط زیست سالم را فراهم کنند.

در این میان، استفاده از تکنالوژی توربین‌های بادی به دلایل قیمت پایین این توربین‌ها، در مقایسه با سایر انواع انرژی می‌تواند یک انتخاب مناسب در مقایسه با سایر منابع انرژی برای افغانستان باشد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده