اوباما: ایران در مسیر توافق گام برداشته است

رئیس‏‌جمهور امریکا با بیان اینکه هدف ما این است که موضوع هسته‌ای ایران را در چند هفته آینده حل کنیم، اذعان کرد: ایران در مسیر توافق هسته‌ای گام برداشته است. باراک اوباما در گفت‏‌وگو با هافینگتون پست، افزود: راستش، ایران تاکنون امتیازاتی را که به نظر من لازم است تا توافق نهایی صورت گیرد، نداده است. اما آن‏ها حرکت‌هایی کرده‌اند و امکان توافق وجود دارد.

وی با مقایسه انتخابات اسرائیل و توافق هسته‌ای با ایران، مدعی شد: نگرانی تل‏‌آویو درباره برنامه هسته‌ای ایران قابل درک است زیرا تهران حرف‏ه‌ای ناخوشایندی درباره نابودی اسرائیل زده است. رئیس‏‌جمهور امریکا گفت: آنچه در دستیابی به توافق هسته‏‌ای تاثیر دارد آن است که ایران نشان دهد که سلاح اتمی نمی‏‌سازد و ما می‏‌توانیم این مسئله را راستی‏‌آزمایی کنیم.

اوباما به توقف یک هفته‏‌ای مذاکرات هسته‏‌ای با ایران به مناسبت عید نوروز اشاره کرد و گفت: این موضوع فرصتی است تا بتوانیم با سایر اعضای 1+5 مشورت کنیم.وی تصریح کرد: هدف ما این است که مذاکرات هسته‌ای با ایران را در چند هفته و نه چند ماه فیصله دهیم. در همین حال فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امورخارجه آلمان می‏گوید ایران و شش قدرت جهانی «بر لبه یک توافق سیاسی هسته‏‌ای نهایی» هستند.وزیر امور خارجه آلمان این موضوع را در کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست مشترک وزیران امورخارجه آلمان، فرانسه، انگلیس و امریکا با حضور فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بیان کرد. اشتاین مایر با اشاره به مذاکرات طولانی سال‏‌های گذشته تصریح کرد: اکنون یک راه حل سیاسی در دسترس قرار گرفته است.

وزیر امورخارجه آلمان گفت: در حالی که هیچ کس نمی‏‌تواند درباره از بین بردن شکاف‏‌های موجود بین ایران و1+5 مطمئن باشد ایران به راه حل جامع سیاسی علاقمند است و این یعنی مذاکرات جدی است. فلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس نیز در پایان نشست با جان کری، وزیر امور خارجه امریکا و همتایان فرانسه و آلمانی خود تصریح کرد، مذاکرات 1+5 با ایران بر سر برنامه هسته‏‌ای به «پیشرفت مهمی» در مسائل اصلی دست یافته است.به گزارش رویترز، جان کری، وزیر امورخارجه امریکا از لوزان سوییس راهی لندن شد تا با همتایان خود در تروئیکای اروپایی (وزیران امور خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه) و همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا نشستی داشته باشد.

فلیپ هاموند، وزیر امورخارجه انگلیس پس از این نشست در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتایان خود در لندن گفت: همگی متفقیم که پیشرفت خوبی در عرصه‏‌های اساسی در مذاکرات با ایران حاصل شده است.

جان کری، وزیر خارجه امریکا گفته است که ما هنوز به خط پایان نرسیده‏‌ایم. اما شک نداشته باشید که ما فرصت برای تلاش به منظور دستیابی به این هدف را داریم که به اراده سیاسی و گرفتن تصمیم دشوار بستگی دارد و همه باید در روزهای پیش رو خردمندانه انتخاب کنیم.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده