اوباما: هیچ خارجی به اندازه نتانیاهو در امور امریکا دخالت نکرده است

باراک اوباما در مصاحبه‌ای تاکید کرد، تاکنون پیشینه نداشته یک مقام خارجی به اندازه نتانیاهو در امور امریکا مداخله کند.

به نقل از پایگاه روزنامه یدیعوت آحارونوت، رئیس‌‏جمهور امریکا در مصاحبه‌ای با فرید زکریا، مجری معروف شبکه سی‌ان‌ان که قرار است از این شبکه پخش شود، گفت: بنیامین نتانیاهو، نخست‏وزیر اسرائیل در خصوص جوهره توافق هسته‌ای با ایران دچار اشتباه است.

اوباما خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم که فرضیه‌های اساسی که نتانیاهو درباره این توافق دارد نادرست هستند.

اوباما به سی‌ان‌ان گفت: به یاد نمی‌آورم که در گذشته یک رهبر خارجی تا این حد که نتانیاهو در این مدت در امور امریکا مداخله کرده تا جلوی توافق هسته‌ای با ایران را بگیرد، در امور امریکا مداخله کرده باشد.فرید زکریا در این مصاحبه از اوباما پرسید آیا مناسب است که رئیس یک دولت خارجی خودش را وارد یک مسئله امریکایی کند، که رئیس‏‌جمهور امریکا در پاسخ به آن گفت: یک چنین نمونه‌ای را به یاد نمی‌آورم.

اوباما تاکید کرد: اگر در حقیقت استدلال من درست باشد که این توافق بهترین راه برای آنکه ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند است، این چیزی نیست که تنها برای امریکا خوب باشد بل برای اسرائیل بسیار خوب است. اوباما در یک بریده دیگر از این مصاحبه که روز پنجشنبه ضبط شده تاکید کرد، تندروها در ایران آرمان مشترکی با جمهوری‏‌خواهان امریکا دارند و هر دو طرف تعهدی ایدئولوژیک به جلوگیری از توافق دارند.

اوباما به فرید زکریا گفت، روابط سازنده با ایران می‌تواند یکی از محصولات جانبی توافق هسته‌ای باشد اما چنین اتفاقی بی‏درنگ رخ نمی‌دهد.

به گفته اوباما توافق حاصل شده میان ایران و 1+5 در ماه گذشته میلادی این هدف را بهتر از هر طرح جایگزین دیگری برآورده می‌سازد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده