اولین نمایشگاه تولیدی مشترک افغانستان و ایران

اولین نمایشگاه تخصصی مشترک افغانستان و ایران در بخش‌های صنایع کوچک و ماشین‌آلات تولیدی هفته‌ی گذشته در هوتل اورانوس شهر کابل گشایش یافت.این نمایشگاه از سوی «مدیریت پروژه‌های نمایشگاهی ایران» و با همکاری اتاق‌های تجارت و صنایع افغانستان و سازمان توسعه تجارت ایران به مدت سه روز گشایش یافت.

گفتنی است که این نمایشگاه در هوتل اورانوس کابل از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر به روی عموم باز بود.

خانجان الکوزی، معاون اتاق‌های تجارت و صنایع کشور گفت اتاق تجارت و صنایع افغانستان برگزاری اولین نمایشگاه مشترک تخصصی صنایع کوچک و ماشین‌آلات تولیدی افغانستان- ایران را گام مهمی در راستای تقویت همبستگی اقتصادی دو کشور می‌داند و این روابط با گذشت هر روز تحکیم و توسعه خواهد یافت.وی افزود که در این نمایشگاه ۴۶ شرکت ایرانی و افغان از بخش‌های ماشین‌آلات و خطوط تولیدی صنعت مواد غذایی و فراورده‌های لبنی، مواد ساختمانی و تاسیسات، لوازم خانگی، شوینده‌ها، تجهیزات طبی و دارویی، خودرو و صنایع وابسته، صنعت، فناوری و اطلاعات خدمات شهری، زراعت و سیاحتی محصولات خود را به نمایش گذاشته‌اند.

وی اضافه کرد که برگزاری این نمایشگاه نقطه عطفی به حساب می‌آید و دور جدیدی از روند توسعه افغانستان در حوزه صنایع کوچک و متوسط رقم خواهد خورد.او گفت که با توسعه صنایع کوچک و متوسط افزون بر افزایش تولیدات داخلی زمینه اشتغال جوانان و جذب سرمایه‌گذاری خارجی نیز فراهم خواهد شد.

الکوزی افزود که روند مناسبات اقتصادی- تجاری افغانستان و ایران طی سال‌های اخیر سیر صعودی را پیموده و در این میان افغانستان بازار خوبی برای تولیدات و فرآورده‌های ایرانی محسوب می‌شود که حجم تجارت میان این دو کشور در سال ۱۳۹۴، به ۱.۹ میلیارد دالر، که از آن جمله واردات ما ۱.۸۰۷ میلیارد دالر و صادرات ما به ۳۵ میلیون دالر می‌رسد که جای امیدواری را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد که افغانستان برای پذیرش سرمایه‌گذاران و بازرگانان همسایه از هر زمان دیگر آمادگی دارد و هر دستی را که برای ایجاد رفاه و آسایش اقتصادی مردم این منطقه دراز شود به گرمی می‌فشارد و ایران هم در این زمینه می‌تواند نقش بسیار بارزی را ایفا کند.

وی نقش ایران در بندر چابهار مهم خواند و گفت که گشایش بندر چابهار و سرمایه‌گذاری‌های بزرگ به روی تاسیسات آن توسط کشورهای هندوستان، ایران و افغانستان یکی از امیدواری‌هایی است که روند تجارت میان افغانستان، ایران و کشورهای منطقه را رونق بخشیده و سبب گسترش مناسبات تجارتی میان این کشورها می‌گردد.

در همین حال، ولی‌الله افخمی، معاون وزارت تجارت و صنعت ایران گفت که برگزاری همچو نمایشگاه‌های مشترک در حقیقت بیانگر علایق متقابل بازرگانان و سرمایه‌گذاران دو کشور برای افزایش میزان بازرگانی میان این کشورها می‌گردد.

وی افزود ما امیدواریم با مزیت‌هایی که در افغانستان وجود دارد این امکان فراهم شود مردم افغانستان بتوانند با تامین ماشین‌آلات بعد از نمایشگاه، اقدام به تولید ماشین‌آلات تولیدی کشورشان شوند.

او اضافه کرد که ایران آمادگی لازم را برای برگزاری نمایشگاه های مشترک افغانستان- ایران را در تهران و سایر ولایات ایران دارد و بازرگانان ملی افغانستان می‌توانند که تولیدات‌شان را به نمایش بگذارند.

وی از برنامه‌های بازرگانی و اقتصادی چابهار نیز یاد کرد و گفت که بندر چابهار از برنامه‌های خوبی برخودار است و بازرگانان افغانستانی می‌توانند که سرمایه‌گذاری، صادرات و عرضه کالای‌شان را آغاز کنند.آقای افخمی، از سفر مسئولین افغان و ایران در بندر چابهار خبر داد و گفت باید مسئولین دو طرف از بندر چابهار دیدن کنند تا به مشکلاتی که بازرگانان افغان دارند، رسیدگی شود.

وی در اخیر گفت که مشکلات ویزای بازرگانان افغان به صورت کلی حل شده و آنان می‌توانند ویزای یک ساله بگیرند و به تجارت‌شان در بندر چابهار ادامه بدهند.

قابل ذکر است که سه نمایشگاه مشترک دو کشور قبلا نیز برگزار شده بود که اولین نمایشگاه در ۱۰ سنبله ۱۳۹۱، دومین نمایشگاه مشترک در ۲۸ دلو ۱۳۹۳ و سومین نمایشگاه در ۱۲ حوت ۱۳۹۴ که صنایع متوسط و بزرگ را در بر می‌گرفت در همین مکان برگزار شده بود و روزانه به طور متوسط ۱۲۵۰۰ نفر از این نمایشگاهها بازدید می‌کردند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده