اولین پالایشگاه نفت افغانستان در هرات

اولین پالایشگاه نفت در افغانستان به بهره‏‌برداری رسید. پالایشگاه بزرگی با سرمایه‏‌گذاری ۳۰ میلیون دالر تحت نام «آسیا ـ هریوا» در شمال غرب هرات گشایش یافت.

این پالایشگاه که طی مراسمی روز چهارشنبه 22برج اسد با حضور والی هرات افتتاح شد حدود ۳۵۰۰ شغل برای مردم این ولایت ایجاد خواهد کرد. این پالایشگاه توسط شرکت سنگاپوری و با سرمایه‏‌گذاری ۳۰ میلیون دالری بخش خصوصی راه‏‌اندازی شده است.

قیام‏‌الدین عبدالله، رئیس این پالایشگاه گفت که این شرکت نفت خام را از کشورهایی مانند ایران، ترکمنستان و کشورهای عربی وارد و تصفیه خواهد کرد. بر بنیاد گفته‏‌های آقای عبدالله این پالایشگاه روزانه ظرفیت تصفیه ۱۲۰۰ تن نفت خام را دارد.

پالایشگاه مذکور قادر است که پطرول، دیزل، مبلاین و حتی پطرول مخصوص هواپیما نیز تولید کند. با گشایش این پالایشگاه انتظار می‏رود که قیمت مواد نفتی کاهش یابد و از خروج میلیون‏‌ها افغانی از کشور جلوگیری صورت گیرد.

مسئولان این پالایشگاه گفته‏‌اند که این مرکز صنعتی، توانایی این را دارد که روزانه حدود ۷ هزار بشکه نفت را تولید کرده و به متقاضیان در افغانستان ارائه دهد.

بهاءالدین جلالی، یک تن از سهام‌داران این کارخانه تولید سوخت به خبرگزاری‏‌ها می‏گوید که بزرگترین پالایشگاه افغانستان با هدف کاهش بهای موادسوختی و ایجاد زمینه‏‌های اشتغال برای شمار زیادی از مردم ایجاد شده است.

وی سرمایه‏‌گذاری ابتدایی این مرکز تولید مواد سوختی را چیزی بالغ بر ۳۵ میلیون دالر عنوان می‏کند که از سرمایه‏‌های بازرگانان افغان تامین شده است.

در همین حال عبدالوهاب قتالی، یک تن دیگر از سهام‏‌داران این پالایشگاه می‏گوید: در این مکان قرار است تا مواد سوختی از جمله، پطرول، دیزل، مبلایل و دیگر فراورده‏‌های سوختی تولید شود. او بیان می‏کند که در ابتدا، حداقل تولید این پالایشگاه حدود ۷ هزار بشکه در روز می‏‌باشد.

به گفته وی برای تولید هرچه بهتر مواد سوختی، مهندسانی از کشورهای ایران، ترکیه و آلمان با آنان همکاری خواهند داشت.

این سرمایه‏‌گذاران تاکید دارند در صورت بهبود اوضاع سیاسی و امنیتی کشور، ظرفیت‏‌های افزایش تولید در این پالایشگاه دیده می‏شود و می‏توان تا با پالایشگاه‏‌های منطقه وارد رقابت شد.

گفته شده که قرار است تا در ابتدا نفت خام لازم برای این پالایشگاه از کشورهای بیرونی و در آینده از داخل منابع نفتی افغانستان تامین شود.

این اقدام‏‌ها در حالی صورت می‏گیرد که بهای بالای مواد سوختی از جمله پطرول و گاز، نارضایتی‏‌های زیادی را در میان مردم به همراه داشته است.

برآورد می‏‌شود که بهره‏‌گیری از تولیدات این پالایشگاه تا مرز ۳۰ درصد، کاهش در این قیمت‏‌ها را رونما کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده