اول جنوری،زادروز افغان‏ها!

اولین روز ماه جنوری به حیث سال نو در کابل تجلیل نمی‏شود. اما از زمان حمله امریکا به این کشور، این روز بدل به یک نوع رخصتی جدید شده است- یک روز تولد برای هزاران افغانی که نمی‏دانند کی به دنیا آمده اند.

طی جنگ‏‌های ممتد در دهه‏‌های هشتاد و نود، دولت این کشور فاقد سیستمی برای ثبت تاریخ‏های تولد است چرا که تذکره‏‌ها و گواهی‏نامه‏‌های رانندگی در این کشور معیاری نبوده اند و خانواده‏‌ها نیز نیازی به ثبت اطلاعات دقیق نمی‏دیده اند.

کتابچه‏‌های ثبت دولتی هم تنها تقاضای یک تاریخ تولد نزدیک به تاریخ تولد فرد را مطابق به تقویم اسلامی این کشور می‏کردند.

اما وقتی که ایالات متحده و متحدان ناتو به این کشور آمدند، آن‏ها با خود فرصت‏‌های شغلی زیادی آوردند و تقاضا برای ویزه زیاد شد و سایت‏‌هایی هم به وجود آمد که نیاز به ثبت دقیق تاریخ تولد مطابق به تقویم میلادی داشتند.

یک مترجم نیروهای ارتش امریکا به نام طارق می‏گوید کسانی که نمی‏‌دانستند کی به دنیا آمده اند، اول جنوری را به عنوان تاریخ تولد خود انتخاب کردند. وی اولین بار این تاریخ را در کارت شناسایی خود در نیروهای امریکایی انتخاب کرد و بعد هم وقتی که تقاضای ویزه کرد، آن را بار دیگر انتخاب کرد چرا که به گفته وی به یاد داشتن این تاریخ خیلی ساده است.

طارق همانند بسیاری از افغان‏ها که به علت تهدیدهای طالبان تنها نام کوچک خود را می‏گوید، احساس گنگی از تاریخ تولد خود دارد، وی می‏گوید که در ایام سقوط کشور در کام جنگ داخلی در اوایل دهه 1990 به دنیا آمده است.

پرسش از تاریخ تولد با افزایش استفاده از انترنت هم گسترش یافته است. افغان‏‌های شهری به سرعت در فیسبوک، تویتر و جی‏میل برای خود حساب کاربری درست می‏کنند که همه آن‏ها نیاز به ثبت تاریخ تولد دارند.در عصر دیجیتل، تاریخ تولد جمعی وقتی که افغان‏ها برای یکدیگر پیام‏‌های تبریک تولد می‌‏فرستند به یک فکاهی می‏ماند.

براتعلی علی پور یک مهاجر افغان مقیم استرالیا در صفحه فیسبوک خود نوشته بود:« تولدتان 30 تن از دوستانم مبارک باد

محمد حسن زی، یک تبعه افغان هم که در لندن زندگی می‏کند در تویتر خود نوشت این دو روز تاریخ تولد هر افغانی است.

ناظر حسین یک دانشجوی 23 ساله هم می‏گوید وی روز اول جنوری را برای ثبت نام در شبکه‏‌های اجتماعی استفاده می‏کند. وی می‏گوید در گذشته مردم سواد کافی برای ثبت تاریخ تولد نداشتند.

برخی نگران اند که فقدان ثبت تاریخ تولد رسمی- مشکلی که امروزه بویژه در مناطق روستایی کشور هم وجود دارد- ممکن است تبعات جدی داشته باشد.

بر بنیاد گزارش سازمان ملل در این ارتباط «ثبت تاریخ تولد برای حراست از دیگر حقوق انسانی، حیاتی است چرا که ثبوتی برای وجود یک کودک است.» این سازمان، افغانستان را در عداد ده کشوری قرار داده که بزرگترین شمار کودکان ثبت ناشده را دارند.

ثبت تاریخ تولد در یک جا شدن خانواده‏‌ها پس از منازعات یا بلایای طبیعی بسیار مهم است و همین طور برای ثبت وضعیت مهاجرت کودکان بسیار مهم است. و در نبود اجماع از روی ثبت تاریخ تولد افراد می‏توان جمعیت کشور را تخمین زد.

گزارش سازمان ملل می‏گوید:« در افغانستان اگرچه مقرره‏‌های ملی نیاز به ثبت تاریخ تولد کودک را الزامی می‏کند، 23 سال جنگ سبب از بین رفتن مکانیسم اداری و نهادهای اجتماعی حامی این کار شده است.

افغانستان تنها کشوری نیست که مردم آن اول جنوری را تاریخ تولد خود انتخاب کرده اند برخی کشورهای دیگر مثل سومالیا، سودان و ویتنام هم جزو کشورهایی هستند که مردم آن در شبکه‏‌های اجتماعی این روز را به عنوان روز تولد خود انتخاب کرده اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده