ایران دریافت سامانه جایگزین اس ۳۰۰ را رد کرد

درحالی که تهران از یک شرکت تسلیحاتی روسیه به دلیل لغو قرارداد فروش سامانه اس 300 به ایران شکایت کرده است، سفیر ایران در روسیه، از مخالفت تهران با پیشنهاد مسکو برای تأمین تهران به سیستم ضد هوایی به جای سامانه اس 300 خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سید محمود رضا سجادی، سفیر ایران در روسیه اعلام کرد که سامانه ضدهوایی «تور» که روسیه به جای فروش موشک های اس 300 به تهران پیشنهاد کرده است، قابلیت ادغام در سامانه دفاعی ایران را ندارد.

سجادی گفت که ایران یک سامانه دفاع ملی را تولید کرده است و سامانه ضد هوایی تور که از طرف روسیه پیشنهاد شده است، قابلیت انجام عملکردهای اس 300 را ندارد.

تور یک سامانه موشکی زمین به هوا با بُرد کوتاه و و مناسب در تمام شرایط هوایی است که می‌تواند به شیوه‌ای مؤثر موشک‌های کروز و هواپیماها و هواپیماهای بدون سرنشین و اهداف بالستیک دشمن را رهگیری کند.

سرگئی چمزوف، مدیرعامل شرکت فناوری‌های روسیه «Rostech» در اواخر ماه می سال جاری میلادی اعلام کرد که مسکو در تلاش است تا تهران را قانع کند که از شکایت خود علیه روس آبارون که یک شرکت دولتی صادرات تسلیحات در روسیه است و قرارداد تامین سامانه‌های دفاع هوایی اس 300 خود با ایران را لغو کرده است، صرف نظر کند.

بر اساس این خبر، وزارت دفاع و سازمان صنایع هوافضای ایران در اپریل سال 2011 میلادی، شکایتی را علیه این شرکت صادرکننده تسلیحات در روسیه در دادگاه داوری بین‌المللی در جنف طرح کردند. بر اساس اعلام مقام‌های ایران، تهران تنها در صورتی از شکایت خود صرف نظر خواهد کرد که روسیه قرارداد اصلی خود با تهران را محقق کند.

قرارداد 800 میلیون دالری تجهیز ایران به 5 سامانه دفاع موشکی اس 300 در پایان سال 2007 میلادی امضا شد.

با این حال، دمیتری میدویدیف، رئیس‌جمهوری وقت روسیه در تاریخ سپتامبر 2010 میلادی، حکمی را امضا کرد که بر اساس آن این قرارداد مسکو با تهران بر اساس قطعنامه ضد ایرانی شورای امنیت سازمان ملل و تحریم ایران، لغو شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده