ایران وحمایت از مردم سالاری منطقه

امروزه ایران به عنوان یکی ازبازیگران مهم درمنطقه است وبا توجه به پیشینه وتاریخ این کشور درعرصه تمدن ،فرهنگ وسیاست نقش این کشور درتحولات امروزی نیز مورد توجه بازیگران مهم صحنه بین المللی است.ایران درتحولات اخیر عراق توانست به عنوان یک حامی بزرگ ازروند مردم سالاری دراین کشور پشتیبانی کند .تحولات شتابناک اخیر عراق از دو زاویه نظامی و سیاسی، همچنان خبرساز است و این واقعیت را گوشزد می کند که بحران این کشور به لحاظ امنیتی و سیاسی بسیار پیچیده است و برخورد داخلی و خارجی با آن باید بر اساس درک درست از وقایع جاری انجام شود.

درحالی که با ورود امریکا به عرصه نبرد با داعش تا حدود زیادی معادلات موجود دست‌خوش تغییر شد و بالاخره بعد از چرتکه اندازی های زیاد، سیاست‌مداران واشنگتن تصمیم گرفتند تا در این کشمکش ویرانگر جانب حفظ تمامیت ارضی، ثبات، مبارزه با تروریسم بنیادگرا و تکفیری و مهم تر از همه شراکت جمعی جناح های عراقی حول دفاع از مصالح ملی را بگیرند.

استقبال اکثریت جامعه عراق، بازیگران اصلی در هر سه طیف شیعه، سنی و کرد و همچنین جامعه بین المللی از جمله تهران، واشنگتن و بروکسل از این روند و معرفی حیدر عبادی به عنوان نخست وزیر آینده این کشور تا حدود زیادی تکلیف دولت جدید را مشخص و تضمین کرده است.

در شرایطی که در حال حاضر بر جامعه جهانی و افکارعمومی دیگر پوشیده نیست که حامیان بنیادگرایی تروریستی و به خصوص پشت جبهه داعش از ترکیه تا کشورهای عرب حوزه خلیج فارس گسترده است، با ورود فعال ایران در پروسه مبارزه با تروریسم بنیادگرا و مشارکت در روند مصالحه ملی عراق، این امکان برای تهران فراهم می شود که معادلات تحریک آمیز گذشته را تا حدود زیادی تغییر دهد.

خبرگزاری بین‏المللی اینترپرس‏سرویس ضمن ستایش اقدامات جمهوری اسلامی ایران در عراق، نوشت: « نقش آفرینی ایران در عراق بار دیگر نشان داد که بر خلاف آنکه دولت جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری امریکا دولت ایران را به ترویج خشونت در عراق متهم کرده است، نقش و نفوذ تهران در عراق چند جانبه و غیرقابل انکار است

به گزارش الف بخش اسپانیایی زبان ای.پی.اس در این مقاله نوشت: زمانی که واشنگتن این واقعیت را بپذیرد که نقش ایران در بحرانهای منطقه ای بویژه در عراق مثبت و غیرقابل انکار است، خاورمیانه به زمان حقیقت خود نزدیک خواهد شد.

یادداشت‏نویس ای.پی.اس با طرح این پرسش که “آیا آمریکا آماده است قدرت را در خاورمیانه با ایران تقسیم کند؟” افزود: « در ماههای اخیر خطر جنگ میان دو قدرت جهانی و منطقه ای با وجود اینکه بوش ایران را اصلی ترین تهدید خوانده کاهش یافته است.

ایران درسوریه هم از صلح وحایت از دولت قانونی همواره تاکید داشته است چنانچه سرگئی لاوروف” وزیر خارجه روسیه در پایان روز نخست کنفرانس بین المللی در مورد سوریه اعلام کرد که همه شرکت کنندگان در این کنفرانس بر این عقیده‌اند که ایران باید در روند حمایت از مذاکرات بین طرفین سوری نقش داشته باشد و چارچوب مذاکرات کنونی هم باید گسترش یابد.

لاوروف گفت: من با اکثر شرکت کنندگان در کنفرانس ژنو2 صحبت کرده و حتی یک نفر هم چنین عقیده‌ای نداشت که شکل کنونی نقش آفرینان خارجی در روند مذاکرات ایده‌آل است. بسیاری از آنها در سخنان خود بطور علنی یادآور شدند که ایران نقش بسیار مهمی در روند حل و فصل اوضاع در سوریه داشته و باید در روند حمایت از مذاکرات سوریه نقش داشته باشد.

جمهوری اسلامی، متحد رژیم بشار اسد، بارها حمایت خود را از طرح صلح کوفی عنان اعلام کرده است و در عین حال ابراز امیدواری می کند که این طرح صلح بطور کامل در سوریه به اجرا درآید تا ثبات در منطقه برقرار شود.افغانستان در طی سه دهه اخیر به واسطه تحولاتی که با آنها روبه رو شده به یک کشور بی ثبات، ضعیف و عقب مانده در تمامی زمینه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده بود. به طوری که امنیت دیگر کشورهای منطقه و حتی نظام بین الملل را با چالش مواجه ساخته و هنوز هم این خطرکاملاً رفع نشده و دیگر کشورها به ویژه همسایگان افغانستان از بازگشت بی ثباتی و ناآرامی به این کشور هراس دارند. فقر اقتصادی و ناتوانی در ترمیم و بازسازی بخش های آسیب دیده، نیاز افغانستان را به کمک های بین المللی و حضور دیگر کشورها و سازمان های بین المللی در بازسازی این کشور پس از 11 سپتامبر بیش از پیش آشکار ساخت.

ادامه دارد

0 پیام برای این مطلب ثبت شده