بادام دایکندی، محصول مرغوب و ارزان!

اگر بخواهیم شاخص‌هایی را که ولایت دایکندی به آن شهرت یافته را فهرست کنیم، بدون شک بادام مرغوب آن در صدر فهرست قرار خواهد گرفت. به‌خصوص اینکه جشن گل بادام به این شهرت، بیش از پیش افزوده و همه ساله خبرهای آن در رسانه‎های ملی و منطقه‎ای بازتاب می‎یابد. فراتر از آن، بادام دایکندی در جمع یکی از میوه‎های خشک مرغوب کشور راهی کشورهای منطقه شده و زینت و زیور مغازه و دسترخوان کسانی نیز می‎شود که به دنبال بهره‎گیری از طعم شیرین آن هستند.

این فراورده‌ی مرغوب باغی در سال جاری اما شاهد کاهش 35 درصدی قیمت بود که به دلیل پایین بودن قیمت، حتی محصولات سال گذشته نیز روی دست باغداران باقی مانده و نتوانسته‌اند آن را به به فروش برسانند. اما در این معادله، بازار جهانی و منطقه‌ای و محلی چندان مقصر نیست، بلکه این تاجران عمده فروش وطنی هستند که به دنبال فریب و نیرنگ به دنبال خرید ارزان محصولات کشاورزانی هستند که متاعی جز همین بادام برای امرار معاش ندارند. به گفته‌ کشاورزان دایکندی، بسیاری از تاجران بی‌انصاف وطنی به حدی چانه‌زنی و معطل می‎‌کنند تا به اصطلاح معروف دهقانان دایکندی «به تب گرفته شود تا به مرگ راضی شوند.»

در این میان، هیچ‎گونه حمایت مادی و معنوی از سوی مسوولان مرتبط و نهادهای ذیربط نشده تا این باغداران به شکل مستقیم به بازار فروش دسترسی پیدا نموده و ناگزیر نشوند که حاصل زحمات یکساله‌شان را به «ثمن بخس» بفروشند و به بهای ارزان از دست بدهند.

این درحالی است که اگر از سوی نهادهایی چون وزارت زراعت و ریاست آن که اداره محلی دایکندی است یا ریاست تجارت و صنایع، بازار مناسبی برای این فراورده مرغوب کشاورزی فراهم شود، امکان اینکه بتوان بادام دایکندی را با قیمت مناسب، سود قابل اعتنا و رضایت کامل بفروشند وجود دارد.

مسیر دشوارگذر دایکندی و نبود تسهیلات ترانسپورتی مشکل دیگری است که دست و پای کشاورزان این ولایت را بسته است. هزینه حمل و نقل از مرکز این ولایت که راه آن نه تنها آسفالت نشده و جاده معیاری ندارد، بلکه در برخی نقاط به گونه‎ای است که باید با مرگ احتمالی مواجه شوی، انتقال این محصول را که اکنون شهرت جهانی یافته دشوار و پر هزینه ساخته است.

انواع مختلف بادام در سال گذشته با قیمت‌های نسبتا خوبی به فروش می‌رسید. بادام «کفمل» «کاغذی» «ساتریابی» و «سنگکی» هرکدام از سیر 5 هزار تا 3 هزار و بالای یک هزار به ترتیب کیفیت آن به فروش می‌رسیدند. در سال 1395 اما قیمت‎ها به نصف رسیده و محصولات روی دست باغداران مانده است.

این درحالی است که می‎توان با ایجاد بازار ویژه، بسته‌بندی مرغوب و یا حتی ایجاد نمایندگی در کلان‌شهرهای کشور، فروش و قیمت این محصول مرغوب ولایتی را بهبود بخشید. در این راستا، تنها کاری که تاکنون از سوی نهادهای دولتی صورت گرفته، راه‌اندازی جشن گل بادام با حمایت ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت بوده است. در این جشنواره کوشش برآن بوده تا بادام دایکندی به صورت بهتری معرفی شده و به شرکت‌کنندگان آن نمایش داده شود. هرچند که جشنواره گل بادام در این ولایت دورافتاده چندان شرکت کننده قابل توجهی هم ندارد. پس راه جایگزین و بهتر این است که جشنواره مشابهی در مرکز (کابل) یا هم شهرهای کلان دیگری راه اندازی شده و شرایط بهتری برای فروش این فراورده‌ مرغوب ولایتی که نام و نشانی هم برای کشور کمایی خواهد کرد، مهیا گردد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده