بارش سنگین و سیلاب برای بعضی نقاط ایران پیش‌بینی شده است

منابع هواشناسی ادامه بارندگی و خطر جاری شدن سیل در بخش‌هایی از ایران را پیش‌بینی کرده و بارندگی و سیلاب از بعضی مناطق گزارش شده است.

با ادامه بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در مناطقی از شمال و شمال شرق ایران، روز چهارشنبه، ۷ فروردین (۲۷ مارس)، فرماندار دامغان در استان سمنان گزارش کرد که بارندگی شدید و ریزش کوه جاده دامغان به معلمان را مسدود کرده و چند روستا در این شهرستان دچار آب گرفتگی شده و ساکنان بخش‌هایی از آنها تخلیه شده‌اند. همچنین گرفتار شدن یک خودرو سواری در جنوب این استان تلفاتی به بار آورد.

به گفته منابع محلی، این خودرو در جنوب استان در میان سیل گرفتار شده بود. خبرگزاری مهر به نقل از یک مقام محلی گزارش کرده است که این خودرو یک سرنشین داشته که جان خود را از دست داد و جسد او توسط روستائیان پیدا شد.

مقامات شهرستان سمنان همچنین از بسته شدن مسیرهای منتهی به چند روستا در این شهرستان خبر دادند.

شامگاه گذشته نیز گزارش‌هایی از غرق شدن یک قایق در گمیشان در استان گلستان منتشر شد. این قایق متعلق به افراد خصوصی بود که برای کمک به سیل‌زدگان در منطقه فعالیت داشتند. در مورد تعداد سرنشینان و شمار کسانی که غرق یا مفقود شده‌اندند اطلاعات متفاوتی منتشر شده است. گزارش‌های خبری حاکی از جان باختن یا مفقود شدن یک یا دو نفر بود هرچند پایگاه اطلاع‌رسانی اورژانس کشور از کشته شدن سه مرد و مفقود شدن سه نفر دیگر خبر داده است.

در مورد پیش‌بینی وضعیت هوا، خبرگزاری ایسنان به نقل از مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از ادامه بارندگی در ساعات و روزهای آینده در بخش‌هایی ای ایران خبر داده و گفته است که روز چهارشنبه، استان‌های هرمزگان و جزایر خلیج فارس، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی و بخش هایی از جنوب استان کرمان شاهد بارش سنگین باران خواهند بود.

برای روز پنجشنبه، فردا نیز، بارندگی در بخش‌هایی از مناطق نیمه غربی، مرکز، شمال شرق و شرق ایران پیش‌بینی شده که در بعضی مناطق سنگین خواهد بود. برای تهران در روز چهارشنبه، وزش باد شدید و بارش خفیف باران پیش‌بینی شده است. نگرانی در مورد جاری شدن سیل در تهران در روز گذشته باعث اتخاذ تدابیری شد اما با وجود آب‌گرفتگی بعضی مناطق، حادثه عمده‌ای گزارش نشده است.

جاری شدن سیل در بسیاری از مناطق ایران در روزهای اخیر تلفاتی برجای گذاشته است. تعداد قربانیان این حوادث تا کنون تا ۳۲ نفر کشته و چند صد زخمی گزارش شده است.

بارندگی شدید و سیلاب همچنین خسارات سنگینی را به مراکز و فعالیت‌های اقتصادی چندین روستا و شهر وارد کرده است. این خسارات شامل از میان رفتن مزارع، دام، آب گرفتگی و آسیب دیدن انبارهای کالا و محل‌های کسب و خانه های مسکونی بوده است.

کمک‌های مالی

روز چهارشنبه، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، گفت که شبکه بانکی موظف شده است از افراد آسیب‌دیده در اثر سیل در استان‌های گلستان و مازندران حمایت به عمل آورد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، آقای همتی به صاحبان مراکز دامداری، مرغداری، بافندگی، صنعت و تجارت و کشاورزی که آسیب دیده یا از میان رفته‌اند اطمینان داد که “قطعا سیستم بانکی کشور با آنان همراه است.”

به گفته آقای همتی، کمک‌های نظام بانکی به این افراد شامل وام‌های قرض‌الحسنه، کمک بلاعوض دولت، تاخیر تادیه اقساط بدهی‌های قبلی و دادن تنفس چند ساله بدون اخذ جریمه و اعطای وام‌های جدید راه‌اندازی کسب و کار و تامین سرمایه در گردش این واحدها خواهد بود.

بارندگی و سیلاب‌های اخیر و حوادث ناشی از آن همچنین باعث آسیب دیدن به خودروها نیز شده است. غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است که خودروهایی که بیمه بدنه داشته‌اند، خسارت ناشی از حوادث اخیر را دریافت خواهند کرد اما برای آن دسته از خودروهایی که بیمه بدنه نداشته‌اند هم “در حال بررسی راه حل‌هایی هستیم تا بتوانیم به نحوی از مشکلاتشان کم کنیم.”

در مورد تبعات سیل‌های اخیر برای صنعت بیمه، آقای سلمیانی گفته است که شرکت‌های بیمه به خصوص در استان گلستان و شرق مازندران بررسی ابعاد خسارات وارد شده را آغاز کرده اند ولی تا فروکش کردن آب نمی‌توان میزان خسارات به واحدهای تجاری و مسکونی، اثاثیه منزل، واحدهای صنعتی و خودروها را به طور دقیق تعیین کرد.

در مورد خسارت به عشایر، رئیس سازمان امور عشایری در بازدید از مناطق عشایری استان گلستان گفته است که تا سقف ۵۰ میلیون تومان وام به عشایر آسیب دیده از سیل اخیر وام داده خواهد شد. کارمزد این وام ۴ درصد و موعد بازپرداخت آن پنج سال تعیین شده است.

به گفته او، تا کنون مقامات استان‌های گلستان و خراسان شمالی در حد امکان در مورد تامین چادر، غذا و سایر اقلام مورد نیاز عشایر سیل زده اقدام کرده‌اند.

در خبری دیگر در همین زمینه، خبرگزاری ایرنا نوشته است که حسن روحانی، رئیس جمهوری، برای بازدید از مناطق سیل زده شمال ایران عازم این منطقه شده است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده