بازداشت ده‌ها نفر به اتهام ‘اخلال نظم کابل’؛ عبدالله از برخورد پلیس انتقاد کرد

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که نیروهای امنیتی افغان روز گذشته ۱۳۸ نفر را به اتهام “اخلال امن و نظم عامه” در کابل بازداشت کرده‌اند.

دیروز (۱۸ سنبله/شهریور) با هجدهمین سالگرد کشته‌شدن احمد شاه مسعود، از رهبران مجاهدین و مقاومت علیه طالبان، مصادف بود. در این روز گروه‌هایی هواداران آقای مسعود به خیابان‌های کابل گشت‌زنی و به شلیک‌های هوایی پرداخته بودند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان می‌گوید در نتیجه تیراندازی این افراد دو نفر از جمله یک سرباز نیروهای تامین امنیت کابل (اداره گارنیزیون) کشته و ۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند. آقای رحیمی نوشته که از این افراد ده‌ها قبضه سلاح غیرقانونی و ۵۱ عراده وسایط نیز به دست آمده است. آقای رحیمی افزوده که پرونده این افراد به زودی نهایی و به مراجع عدلی و قضایی کشور محول سپرده میشود.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان دیروز گفت که سرباز کشته‌شده در حال انجام وظیفه بود که هدف تیراندازی مستقیم عزاداران مسلح غیر مسئول قرار گرفت و جان داد.

در همین حال عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت افغانستان امروز در مراسم گرامی داشت از روز عاشورا از نحوه برخورد نیروهای امنیتی با کاروان هواداران احمد شاه مسعود انتقاد کرد. او گفت: برخورد قطعات خاص با شهروندان کشور قابل قبول نیست. این برخورد مسلکی و انسانی نیست. باید به این روش و رفتار خاتمه داده شود.

از دیروز به اینسو در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی با برخی از افراد “کاروان ۱۸ سنبله/شهریور” برخورد می‌کنند. عکس‌هایی هم دست به دست شده‌ است که نشان می‌دهد که برخی از این افراد مسلح بوده‌اند.

آقای عبدالله با اشاره به این تصاویر گفت که گشت‌وگذار افراد مسلح غیر مسئول در چنین روزهایی غیر مجاز است، اما تاکید کرد که نحوه برخورد نیروهای امنیتی نیز با آنان غیر حرفه‌ای بوده است.

چند روز قبل احمد مسعود، پسر احمدشاه مسعود نیز در مراسمی در پنچشیر که به مناسبت یادبود از احمد شاه مسعود برگزار شده بود از هواداران پدرش خواسته بود در روز سالگرد مرگ او نظم آرامش و امنیت را در نظر بگیرند.

آقای مسعود پس از اتفاقات روز قبل با انتقاد از شماری از هوادارن پدرش در صفحه توییترش نوشت: گرچه امسال حضور افراد بی بند و بار و اوباش در سطح شهر به مراتب کمتر از قبل بود اما باز هم عده‌ای بر خلاف فیصله ما٬ دولت و مردم با حضور مسلح در سطح شهر باعث اذیت و آزار مردم عزیزمان گشتند که این بی‌بند و بارها چندین شهروند بی‌گناه را زخمی و یک نفر را شهید ساختند.”

هر سال مراسم بزرگداشت از آقای مسعود با حاشیه‌هایی همراه است. امسال نیز شماری از هواداران با پرچم‌های دوره مجاهدین و خودروهای رنگ‌کرده و مزین به عکس‌های احمد شاه مسعود به خیابان‌های کابل آمده و به شلیک‌های هوایی ‌پرداختند، شماری از این حرکت هواداران آقای مسعود را اعتراض به کارکردهای نظام در افغانستان تلقی می‌کنند. اما برخی از آن انتقاد می‌کنند و می‌گویند چنین کارهایی آرامش و امنیت کابل را بیشتر به هم می‌زند و مردم را نگران می‌کند.

مراسم عاشورا در کابل

در همین حال مراسم بزرگ‌داشت از عاشورا در دو محل و با حضور مقام‌های ارشد دولتی در فضای آرام برگزار شد. تنها در دو مورد در ولایت‌های غزنی و بلخ در اثر انفجار مین جاسازی شده حوالی محلاتی که مردم مشغول عزاداری بودند شماری از افراد زخمی شدند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در جریان مراسم عاشورا با اشاره به تحولات اخیر باری دیگر به برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده آن تاکید کرد و گفت که جمهوریت برای او خط سرخ است.

او یکبار دیگر گفت: “جمهوریت خط سرخ من است. اگر مثل امام حسین در این میدان تنها هم بمانم باز از آن دفاع خواهم کرد. صلح براساس نقشه راهی که مردم افغانستان در جرگه مشورتی صلح برای ما تعیین کرده بودند، به عنوان یک پروسه ملی تعقیب می شود. صلح با عزت که امنیت را در کشور تامین و به مالکیت افغان ها باشد.”

در دو سال اخیر دولت افغانستان از عزاداران شیعه در شهر کابل خواسته به دلیل ناامنی، از راه اندازی دسته‌های عزاداری در خیابان‌های پایتخت خودداری کنند.

برخلاف سال‌های گذشته که عزاداران عاشورا و دسته‌های سینه‌زنی به سطح شهرها بیرون می شدند و به نمایش می‌پرداختند امسال مردم به برگزاری این مراسم در تکیه‌خانه‌ها و محلات سرپوشیده بسنده کردند.

همچنین شماری از مردم به مراکز بهداشتی رفتند و خون اهدا کردند.

شیعیان در کابل به خصوص در منطقه غرب این شهر، در چند سال اخیر مورد هدف حملات خونینی قرار گرفتند که گروه داعش مسئولیت اکثر این حملات را به عهده گرفته بود.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده