بازگشت بی ۵۲

چهارشنبه/ درحالی که در هفته گذشته هواپیماهای بی ۵۲ امریکایی در اقدامی نمادین از تشدید جنگ به صحنه نبرد افغانستان بازگشتند، برخی مقامات پیشین امریکا نسبت به موفقیت امریکا در جنگ افغانستان اظهار شبهه کرده اند. چاک هاگل که از سال ۲۰۱۳ تا سال ۲۰۱۵ به عنوان وزیر دفاع در دولت اوباما کار کرده بود، در مصاحبه با یکی از رسانه‌های امریکایی گفته است که امریکا باید از بعضی جهات تصمیم به «خروج» از طولانی‌ترین جنگش در تاریخ بگیرد. امریکا در جنگ با گروه طالبان که اسامه بن لادن، رهبر القاعده را پس از حملات ۱۱ سپتمبر پناه داده بودند، نزدیک یک تریلیون دالر مصرف کرده است. آقای هاگل گفته است: بعد از ۱۷ سال حضور در افغانستان، وضعیت از همیشه بدتر است.  فکر می‌کنم که مردم امریکا، کنگره، ایالات متحده شروع به پرسیدن برخی پرسش‌های خوب کنند. ارتش امریکا نمی‌تواند مشکلات را در افغانستان حل کند. تولید مواد مخدر، فساد، تصامیم قبیله‌ای، جغرافیا همه در آن جا غیرقابل کنترول هستند. شما با ارتش نمی‌توانید آن را حل کنید.»

آقای هاگل همچنان گفته که امریکا و ائتلافش در کنترول وضعیت در سوریه به روسیه باخته اند. آقای هاگل گفته امریکا چگونه می‌خواهد بر نتایج برآمده از روسیه تاثیرگذار باشد؟ روس‌ها و ایرانی‌ها می‌توانند تاثیرگذار باشند، ترکیه و اسد می‌توانند تاثیرگذار باشند، اما امریکا نه.

امریکا با روی کار آمدن ترامپ به عنوان رئیس‌جمهور استراتژی خود را در افغانستان متمرکز بر جنگ، نزدیکی به هند و سخت‌گیری بر پاکستان متمرکز ساخته است. بازگشت هواپیماهای بی ۵۲ امریکایی که در آغاز اقدام امریکا بر ضد طالبان در بیش از ۱۵ سال گذشته یکی از ابزارهای مهم در زدن طالبان بودند، می‌تواند حرکتی نمادین از تشدید جنگ تلقی شود.

ناظران در عین این که بر آن اند که گروههای هراس‌افکن مثل طالبان هیچ زبانی جز زور را نمی‌شناسند، تاکید دارند که حکومت افغانستان هم باید موضع خود را در قبال طالبان روشن کند و از به کار بردن اصطلاحاتی مثل طالبان خوب و طالبان بد که موجب ابهام در شناسایی دشمن می‌شود، خودداری کند. چرا که کسانی این اصطلاحات و عبارات را به کار می‌برند که خود یا در کنار طالبان با دولت در گذشته جنگیده اند و یا هم به نحوی در پی استفاده‌های سیاسی از این مسئله اند. دولت باید واضحا موضع خود را چنان که تا حدودی در هفته گذشته معلوم ساخت، معلوم کند و تمام توان نظامی و سیاسی‌اش را برای درهم کوبیدن این گروه به کار گیرد. دولت در کنار آن بهتر است که ستون پنجم درون خود و حامیان داخلی طالبان را هم از بدنه نظام دور کند؛ همان‌هایی که نقش مهمی در سمپاتی نسبت به این گروه و همچنان زمینه‌سازی حملات آن‌ها دارند.

دولت همچنان باید از ابزارهای سیاسی و دیپلوماتیک چنان که تا حال سود برده برای انزوای حامیان طالبان و به‌ویژه پاکستان استفاده کند. چرا که برخوردهای کج‌دار و مریز در بیش از ۱۵ سال گذشته نشان داده‌اند که هیچ دستاوردی جز تقویت قاتلان مردم افغانستان نداشته‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده