بانک جهانی: انتخابات افغانستان رشد اقتصادی را در معرض خطر قرار داده

بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود نوشته که ممکن است دست‌آوردهای اقتصادی اخیر افغانستان در اثر انتخابات پیش‌رو در این کشور در معرض خطر قرار گیرد.

به گزارش خبرگزاری جمهور به نقل از بی بی سی؛‌ این نهاد در گزارش شش ماهه خود گفته است که درآمد دولت افغانستان در سال مالی گذشته بیشتر از هر زمانی بود، اما هشدار داده که این دست‌آورد در معرض خطر قرار دارد.

در گزارش بانک جهانی تصریح شده که احتمال افزایش بی‌ثباتی سیاسی پس از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری پیش‌رو ممکن است بر رشد اقتصادی افغانستان تاثیر منفی بگذارد.

در گزارش بانک جهانی تاکید شده است که تحکیم رشد اقتصادی مستلزم اصلاحات در روند کسب و کار است و به «برگزاری خوب انتخابات» پیش‌رو بستگی دارد.

قرار است انتخابات پارلمانی کشور به تاریخ 28 میزان امسال و انتخابات ریاست‌جمهوری 31 حمل سال آینده خورشیدی ( 1398) برگزار شود.

روند رشد سریع اقتصاد افغانستان پس از یک دوره طولانی، در سال 2015 متوقف شد. بانک جهانی می‌گوید کاهش کمک‌های مالی بین‌المللی، بی‌ثباتی سیاسی (به‌خصوص پس از انتخابات 2014) اعتماد مردم را نسبت به آینده بسیار کاهش داد.

رشد واقعی تولید ناخالص داخلی (GDP) که در سال مالی 2015 درسطح پایین یعنی 1.5 درصد قرار داشت، به 2.3 درصد درسال مالی 2016 و به 2.7 درصد در سال مالی 2017 افزایش یافت.

با این حال، بانک جهانی می‌گوید که روند رشد اقتصادی این کشور به دلیل مشکلات ناشی از افزایش خشونت انتخاباتی، کاهش اعتماد به شرایط کسب و کار، آثار بد خشکسالی و کندی فعالیت‌های اقتصادی ممکن است به مخاطره افتد.

شوبهم چوهدری، مدیر افغانستان در بانک جهانی از دولت این کشور خواسته است در زمینه بهبود فضای تجارت و جلب سرمایه‌‌گذاری خصوصی تلاش کند.

دفتر بازرس ویژه‌ امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که افغانستان دومین کشور بد در حفظ سرمایه‌گذاری‌های کوچک است. در گزارش سیگار آمده بود که این کشور در زمینه آغاز تجارت از رتبه 42 به رتبه 107 سقوط کرده است.

پیشتر نیز سیگار در گزارشی به ناکامی امریکا و متحدانش، در جلب سرمایه‌گذاری‌های بزرگ برای بخش خصوصی افغانستان اشاره کرده بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده