بانک جهانی: رشد اقتصادی افغانستان با رکود مواجه شده است

بانک جهانی به تازگی با نشر گزارشی، اعلام کرده است که رشد اقتصادی افغانستان، با رکود مواجه شده است. این گزارش در سایت دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل”یوناما” منتشر شده است.

براساس این گزارش، رشد اقتصادی افغانستان نسبت به سال‏های گذشته، به دلیل تحولات سیاسی، امنیتی و فساد اداری، با رکود نسبی مواجه شده است. بانک جهانی، سالی دو بار رشد اقتصادی برخی کشورهای جهان را مورد بررسی قرار می‏دهد.

براساس یافته‏های این بانک، رشد اقتصادی افغانستان به دلیل عدم قاطعیت در انتقال سیاسی و امنیتی، در فعالیت‏ های اقتصادی و سرمایه‌گذاری بخش‏های خصوصی، در سال ۲۰۱۳ کاهش می‏یابد.

همچنان در گزارش منتشر شده این بانک آمده است: «رشد اقتصادی افغانستان در سال ۲۰۱۳ میلادی ۳.۱ در صد پیش‏بینی شده است، در حالی ‌که در سال ۲۰۱۲ افغانستان از نگاه اقتصادی رشد خوبی داشته است

بانک جهانی در گزارش خود تاکید کرده که محیط شکننده امنیتی و فساد اداری در رشد سرمایه‏‌گذاری خصوصی در افغانستان محدودیت وضع کرده است. مقام‏های بانک جهانی همچنان می‏گویند که محصولات زراعتی افغانستان در سال جاری میلادی نسبت به سال ۲۰۱۲، کم‌تر بوده است.

به گفته آنان، رشد منفی در بخش زراعتی همراه با رشد آهسته، در صنعت و خدمات، منجر به کاهش رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۳ در افغانستان می‏شود.گزارش بانک جهانی در مورد رشد اقتصادی افغانستان در حالی منتشر شده است که با عدم قاطعیت سیاسی و کندی در جمع‌‏آوری عواید، انتظار می‏ رود در حدود ۱۰ تا ۱۰.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی در سال‏‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، در ضعف باقی بماند.

با این حال در گزارش این بانک آمده است که برای حفظ ثبات مالی در افغانستان، تلاش هماهنگ صورت بگیرد. براساس این گزارش، جمع‏‌آوری عواید در افغانستان در سال ۲۰۱۳ با کندی مواجه بوده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده