بانک جهانی: روند سرمایه‏‌گذاری در افغانستان سرعت یافته است

حذف مقررات بازرسی مالی شرکت‏‌های تازه تاسیس، تقویت و ایجاد امنیت در سیستم معاملات و ایجاد مرکز واحد ثبت شرکت‏‌های سرمایه‏‌گذار از تسهیلات ارایه شده برای سرمایه‏‌گذاری در افغانستان هستند.

بانک جهانی اعلام کرده که تحقیقات این بانک نشان می‌دهد افغانستان در میان کشورهای جنوب آسیا برای سرمایه‏‌گذاری، تسهیلات لازم را ایجاد کرده و سرمایه‏‌گذاران می‌توانند “به سرعت و سادگی” جواز سرمایه‏‌گذاری را در این کشور دریافت کنند.

بانک جهانی افزوده است که افغانستان و کوریای‌ جنوبی دو کشور آسیایی هستند که توانسته اند سیستم ثبت آنلاین فعالیت‌های کوچک اقتصادی را راه‏‌اندازی کنند.

این گزارش که زیر نام “تجارت در سال ۲۰۱۴، آشنایی با مقررات سرمایه گذاری کوچک و متوسط” نشر شده، آمده است که از هشت کشور جنوب آسیایی فقط شش کشور توانسته است که به ۱۱ شاخص ساده سازی سرمایه‏‌گذاری، از قبیل دسترسی به قرضه و ساده‏‌سازی سیستم پرداخت مالیات دست یابند.

این خبرنامه افزوده که با تمام این مشکلات کشورهای جنوب آسیا در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی در میان کشورهای جهان در عرصه‏‌ی تطبیق و اصلاحات مقرراتی در زمینه سرمایه‏‌گذاری پیشگام بوده است.

به گزارش آوا به نقل از بی.بی.سی، ریتا رامالو از نویسندگان این گزارش بانک جهانی گفته که فعالیت بازرگانی محدود به وضع مقررات و لایحه‌ها نمی‌شود، بل مهم این است که این اسناد قانونی باعث کمک به پیشرفت تجارت در این کشورها شود.او افزود: «درسال‏‌های گذشته ما شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‏‌ای در این زمینه در کشور هند نبوده ایم ولی کشورهای همانند روسیه و تعداد از کشورهای جنوب آسیا با توجه به وضع اقتصادی ناپایدار جهانی توانسته‌اند که به دستاوردهای قابل توجه در این زمینه دست یابند.»در این گزارش سالانه بانک جهانی سنگاپور در صدر فهرست قرار دارد و توانسته همچنان جایگاه خود را در میان ۱۰ اقتصاد برتر جهان حفظ کند.

کشورهای هنگ کنگ، چین، نیوزیلند، امریکا، دنمارک، مالزیا، کوریای جنوبی، گرجستان، ناروی و بریتانیا از جمله ده کشور برتر جهان هستند که بهترین و مساعدترین محیط و قوانین را برای سرمایه‏‌گذاری دارا هستند.

در این گزارش، افغانستان در جایگاه ۱۶۴ از میان ۱۸۹ کشور جهان قرار دارد و کشورهای ایران، پاکستان، تاجکستان، ازبکستان و چین به ترتیب در جایگاه ۱۵۲، ۱۱۰، ۱۴۳، ۱۴۶ و ۹۶ قرار دارند.

این گزارش به صورت مشترک توسط بانک جهانی و اداره مالی بین‏‌المللی (IFC) تهیه شده که براساس اعلام بانک جهانی وضعیت بازرگانی جهان، آغاز فعالیت‏‌های تجارت، تجارت بین‌المللی، پرداخت مالیات، بررسی تورم و حالت ورشکستگی کشورها مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده