بان‌کی‌مون: نسل‏‌کشی رواندا شرم آور است

مراسم بیستمین سالگرد نسل‏کشی رواندا با حضور دبیر کل سازمان ملل در پایتخت این کشور برگزار شد.

پل کاگامه، رئیس‏‌جمهور رواندا در سخنرانی خود در این مراسم بار دیگر به فرانسه اشاره کرد. وی پیش از این فرانسه را به دست داشتن در نسل‏کشی کشورش متهم کرده بود.

پیام کاگامه خطاب به فرانسوی‌ها این بار صریح‌تر از گذشته بود زیرا تنها به گفتن یک جمله به زبان فرانسوی اکتفا کرد.

کاگامه تصریح کرد: زمان می‌گذرد اما نباید حقایق را از یاد ببریم. باید مسئولیت‌ها روشن شود، نباید قربانیان را در جای مجرمان بگذاریم، نمی‌توانیم به افراد رشوه دهیم تا تاریخ کشورشان را تغییر دهند، هیچ کشوری حتی اگر خود نیز اینگونه تصور کند آن قدر قدرتمند نیست که حقایق را تغییر دهد.

کاگامه سپس به زبان فرانسوی گفت حقایق پافشاری می‌کنند.

دستِ‏کم هشتصد هزار نفر در سال 1994 ظرف صد روز در خشونت‌های رواندا کشته شدند. بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این مراسم گفت که پس از گذشت 20 سال، سازمان ملل متحد همواره احساس شرم می‌کند که نتوانست مانع نسل کشی سال 1994 در رواندا شود.

بان کی مون با اشاره به شجاعت قابل توجه اعضای سازمان ملل متحد در آن زمان در رواندا گفت: ما می‌توانستیم بیش از این عمل کنیم، ما باید بیش از این کار می‌کردیم، صلحبانان سازمان ملل متحد زمانی که بیشترین نیاز به وجود آن‏ها بود از رواندا عقب‏‌نشینی کردند.

سازمان ملل متحد که خود را در برابر کشتارها ناتوان دیده بود، بخش اعظم نیروهای خود را در نیمه اپریل 1994 از رواندا خارج کرده بود. در آن زمان 2500 نظامی سازمان ملل متحد در رواندا مستقر بودند. این اقدام در حالی صورت گرفت که شدیدترین کشتارها از هفتم اپریل آغاز شده بود.

بین اپریل و جون1994، نزدیک به 800 هزار نفر که به‏ویژه از اقلیت توتسی بودند در رواندا کشته شدند.

بان کی مون با اشاره به اینکه یک سال پس از نسل‏‌کشی رواندا، بوسنی‌های مسلمان در منطقه سربرنیتسا که سازمان ملل متحد محافظت از آن‏ها را به عهده داشت به حال خود رها شدند گفت: به فاصله یک نسل، این شرم‌ساری پاک نشده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد خطاب به مردم روندا گفت: جامعه بین‌الملل زمانی که شما بیشترین نیاز را به آن‏ها داشتید سکوت کرد.

وی افزود: نسل‏‌کشی توتسی‌ها که در رواندا صورت گرفت یکی از تاریک‌ترین صفحات تاریخ بشریت است. به مدت 100 روز خون مردم ریخته شد. پس از گذشت 20 سال، اشک‌ها همچنان جاری است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده