بحران ترکیه-امریکا؛ چه کسی ضرر می‌کند؟

هلال/ بحران ترکیه و امریکا که در حال حاضر اقتصاد این کشور را وارد چالش جدی کرده است، روابط نظامی میان این دو متحد ناتو را نیز تحت الشعاع قرار داده و می‌تواند نتایج ژئوپلتیک به همراه داشته باشد.

پس از این اتفاق رییس‌جمهور ترکیه در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد: رویکرد یک جانبه و غیرمحترمانه واشنگتن، تنها می‌تواند باعث شود که ترکیه به دنبال دوستان و متحدان جدید باشد.این اظهارات تهدیدآمیز پس از آن اعلام شد که اردوغان تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه درباره مسائل تجاری و اقتصادی و همچنین بحران سوریه برقرار کرد.

روابط نظامی میان ترکیه و امریکا به دلیل حمایت واشنگتن از یگآن‌های مدافع خلق کرد در سوریه، که آنکارا آن‌ها را شاخه سوری گروه پ.ک.ک دانسته و تروریستی به حساب می‌آورد، پیشتر هم دچار شکاف بود. این تنش‌ها در روابط نظامی پس از تصمیم ترکیه به عنوان متحد ناتو برای خرید سیستم موشکی هوایی اس – ۴۰۰ روسیه افزایش یافت. جیمز استراوریدیس،‌ دریانورد بازنشسته امریکایی و یکی از فرماندهان پیشین ناتو از واشنگتن و آنکارا خواسته که هرکاری را که می‌توان انجام داد، برای ارتقای روابط به کارگیرد. وی روز دوشنبه اعلام کرد: از دست دادن ترکیه یک اشتباه ژئوپلتیک خواهد بود. امیدوارم که ما بتوانیم آن‌ها را به عقب بازگردانده و ترکیه بتواند اولین گام را در این راستا بردارد.

در همین راستا کاخ سفید اعلام کرد جان بولتون،‌ مشاور امنیت ملی ترامپ با سردار کیلیچ، سفیر ترکیه در واشنگتن برای گفت‌وگو درباره ادامه بازداشت اندرو برونسون، کشیش بازداشتی امریکایی در ترکیه و روابط دو کشور دیدار و گفت‌وگو کرده است.

مذاکرات ترکیه با روسیه سوالاتی را درباره اعتماد به آنکارا به عنوان یک شریک ناتو زیرسوال برده است و حتی سوالاتی مبنی بر اینکه آیا ترکیه در ناتو باقی می‌ماند یا خیر هم ایجاد کرده است. جاشوآ لندیس، رییس مرکز مطالعات خاورمیانه می‌گوید: هرگونه خروج ترکیه از ناتو فاجعه‌آمیز است. خروج ترکیه از ناتو این کشور را به سمت روسیه سوق خواهد داد.

کارشناسان همچنین در روابط تنش‌زا میان ترکیه و امریکا به مساله استفاده از پایگاه اینجرلیک اشاره می‌کنند. این پایگاه هوایی در جنوب ترکیه تنها ۷۰ مایل دورتر از مرز با کشور جنگ زده سوریه قرار دارد. با توجه به موقعیت مکانی اینجرلیک در خاورمیانه این پایگاه یکی از مراکز استراتژیک برای ارتش امریکا و ناتو است. امریکا مدتها مواضع داعش در عراق و سوریه را از همین پایگاه مورد حمله قرار می‌داد. در مقابل ارتش امریکا به ترکیه کمک‌های نظامی می‌کرد. ارتش این کشور در رهگیری پهپادی و اطلاعاتی در مناطق مرزی و نظارت بر فعالیت‌های اعضای پ.ک.ک کمک می‌کند. سال گذشته میلادی محرم اینجه، کاندیدای اپوزیسیون اصلی ترکیه در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور هشدار داد: در صورت تحویل ندادن فتح الله گولن اینجرلیک را می‌بندند.

پس از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ یکی از فرماندهان این پایگاه ترکیه‌ای به اتهام مشارکت در کودتا بازداشت شد. براساس اعلام روزنامه جمهوریت وکلای طرفدار اردوغان دادخواستی را برای بازداشت سربازان امریکایی در اینجرلیک با اتهامات مشابه فراهم کرده‌اند. اگر روابط نظامی ترکیه و امریکا قطع شود هر دو طرف بازنده خواهند بود، اما کارشناسانی بر این باورند که ترکیه ضرر بیشتری متحمل خواهد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده