بحران سیاسی در کویت

همه‌ی وزیران دولت کویت در اعتراض به درخواست استیضاح وزرای کشور و نفت به طور جمعی استعفا کردند. به نقل از پایگاه خبری العربیه، همه وزرای کویتی استعفای خود را روی میز شیخ جابر المبارک، نخست‌وزیر این کشور گذاشتند. این اولین واکنش وزرای کابینه کویت به درخواست استیضاح وزرای کشور و نفت از سوی نمایندگان پارلمان کویت است.

دولت کویت در نشست پارلمان حضور نداشت و نخست‌وزیر به رئیس پارلمان پیام داده بود که وزرا در نشست مورد نظر حضور نخواهند داشت و به همین دلیل رئیس پارلمان نیز این نشست را به روز دیگری موکول کرد.استعفای وزیران کویت برای اعلام همبستگی با وزیران نفت و کشور کویت صورت گرفت. وزرای دولت کویت معتقدند استعفای این دو وزیر در زمانی نامناسب و به دلایلی مشکوک صورت می‌گیرد و این در حالی است که منابع آگاه گفتند این استعفاها در اعتراض به اقدام قریب‌الوقوع نخست‌وزیر برای ایجاد تغییرات در کابینه است.

سعدون حماد، ناصرالمری و یعقوب الصانع، سه نماینده‌ی پارلمان کویت هفته گذشته با اعلام اینکه درخواست خود را برای استیضاح هانی حسین، وزیر نفت کویت ارائه داده‌اند، اعلام کردند که این درخواست آن‌ها در خصوص پرداخت غرامت 2.2 میلیارد دالری است که شرکت دولتی صنایع پتروشیمی به شرکت داو کیمیکال پرداخت کرده است.

این نمایندگان همچنین وزیر نفت را به نقض قانون تحریم اسرائیل، فروش مشروبات الکلی در تانک‌تیل‌های کویتی در اروپا و ارتقای غیرقانونی کارمندان متهم کردند.

بر بنیاد نظام پارلمانی، درخواست برای استیضاح هفته‌ی بعد مورد بررسی قرار می‌گیرد و این امکان وجود دارد که درخواست استیضاح به دادن رای عدم اعتماد به وزیر و در نتیجه استعفای وی بینجامد.

این درخواست نمایندگان در پارلمان کنونی کویت که در دسامبر با وجود تحریم مخالفان انتخاب شد، نخستین درخواست استیضاح به شمار می‌آید. در عین حال دو نماینده‌ی دیگر نیز خواهان استیضاح شیخ احمد الحمودالصباح، وزیر کشور کویت به اتهام نقض قانون بنیادی، عدم همکاری با پارلمان و اجرا نکردن احکام قضایی شدند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده