برای مقابله با گرسنگی، حشره بخورید

بحران آینده‌ی نه چندان دور جهان شاید غذا باشد و این موضوع یکی از مشکل‌هایی خواهد بود که مردم کره خاکی با این همه منابع و مواهب خدادادی بر سر آن منازعه خواهند داشت،اما آیا راهکار مقابله با گرسنگی و کمبود غذا خوردن حشرات است؟

در حالی که کشورهای پیشرفته با سیاست‌های اقتصادی سرمایه‌داری خود میلیون‌ها تن مواد غذایی را حیف و میل می‌کنند و حتا برای ایجاد تعادل در بازارهای جهانی مواد غذایی، محصولات راهبردی کشاورزی را به دریا می‌ریزند، سازمان ملل برای مقابله با گرسنگی در جهان پیشنهاد داده است تا از حشراتی که قابل خوردن است استفاده شود.

این در حالی است که سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل (فائو) اعلام کرده است که کل مواد غذایی در جهان که هر سال حیف و میل می‌شود برای تأمین مواد غذایی 500 میلیون گرسنه در سراسر جهان کافی است، بدون اینکه نیازی به افزایش تولید محصولات کشاورزی و مواد غذایی باشد. از مهمترین علل افزایش حیف و میل مواد غذایی در دنیا تمایل زیاد طبقه مرفه و ثروتمند در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه برای مصرف بیشتر است. اکنون بیش از 1.5 میلیارد نفر از مردم جهان با مشکل اضافه وزن روبرو هستند و 868 میلیون نفر نیز با سوء تغذیه دست و پنجه نرم می‌کنند.

در کنار این وضعیت، رفتار مقام‌های کشورهایی همچون آمریکا در قبال بحران گرسنگی در جهان است. امریکایی‌ها برای این که کشورهای فقیر همچنان فقیر باقی بمانند افزون بر این که مازاد گندم تولید شده خود را از بین می‌برند، با ایجاد ناامنی در کشورهای فقیر بویژه کشورهای آفریقایی و آسیایی در پی آن هستند تا سلطه‌ی خود را از این طریق افزایش داده و هدایت بازار غذا و محصولات کشاورزی را در دست خود داشته باشند.

بربنیاد این گزارش که توسط سازمان خوار و بار و کشاورزی سازمان ملل متحد تهیه شده حشرات قابل خوردن می‌تواند ضمن کمک به افزایش مواد غذایی باعث کاهش آلودگی شود.

این سازمان جهانی در این گزارش نوشته است:«تاکنون بیش از ۲ میلیارد نفر در جهان، تغذیه از حشراتی مثل ملخ، مادر کیک‌ها و مورچه را در رژیم غذایی‌شان گنجانده اند.»

تهیه‌کنندگان این گزارش با اشاره به ارزش غذایی حشرات گفته اند که میزان پروتئین، چربی و مواد معدنی در این جانوران بالاست.

بربنیاد این گزارش حشرات بویژه برای کودکانی که دچار سوء تغذی هستند می‌تواند مکمل غذایی مهمی باشد. در این گزارش همچنین نوشته شده است بیشتر حشرات احتمالاً گازهای گلخانه‌ای کمتری تولید می‌کنند، اما در همین گزارش به آلایندگی‌های شدید سلاح هایی که در جنگ‌افروزی‌های ارتش آمریکا در جنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره‌ای نشده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده