بررسی: احتمال جان دادن د ۳.۵میلیون تن در ایران در اثر ویروس کرونا

 یک بررسی تازه نشان می‌دهد که احتمال دارد ویروس کرونا در ایران جان‌های در حدود ۳.۵ میلیون تن را بگیرد.

این بررسی از سوی دانشگاه صنعتی شریف انجام شده‌است و در آن از پیامدهای درنظر نگرفتن تدابیر برای مقابله با ویروس کرونا هشدار داده شده‌است.

این در حالی است که تا روز سه‌شنبه مرگ نزدیک به یک هزار تن به علت بیماری کووید نزده در ایران تایید شده بود. به همین ترتیب تا روز گذشته شانزده هزار تن در ایران به ویروس کرونا آلوده شده بودند.

مقام‌های ایرانی متهم شده‌اند که در روزهای نخست شیوع بیماری کووید نزده در این کشور، آن را پنهان کرده بودند.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید که شاید به علت تشخیص نشدن تمامی رویدادهای کرونا در ایران، شمار رویدادهای مثبت در این کشور بیشتر از این‌ها باشد.

از سویی دیگر ایران می‌گوید که تحریم‌های ایالات متحده مانع رسیدن ابزارها و داروهای لازم برای مبارزه با ویروس کرونا در این کشور شده‌است.

اما ایالات متحده می‌گوید که تحریم‌هایش بر ایران، شامل دارو و مواد خوراکی نمی‌شوند.

اما در سوی دیگر جنجال‌ها بر سر چگونگی شیوع و مبدا ویروس کرونا میان چین و امریکا بالا گرفته‌اند.

مایک پومپیو، وزیر خارجه ایالات متحده ویروس کرونا را ویروس ووهان می‌گوید: «می‌دانید که اداره ترمپ برای مبارزه با ویروس ووهان و حفظ مردم امریکا انرژی بسیاری را هزینه می‌کند. وزارت خارجه در سطح بلند در این ماموریت دخیل است.»

اما گنگ شوانگ، سخن‌گوی وزارت خارجه چین وزارت این گفته‌های پومپیو را تلاشی برای لکه دار ساختن چین می‌داند:‌‌«اخیراً برخی از سیاست گران امریکایی، ویروس کرونا را به چین پیوند داده اند تا به چین بی حرمتی کنند. ما مخالفت شدیدمان را با این کار نشان می دهیم. سازمان جهانی بهداشت و جامعه جهانی با پیوند دادن این ویروس به کشورها و مناطق خاص برای بی حرمتی به آنان مخالف استند. ما ایالات متحده را فرا می خوانیم که بی درنگ اشتباهش را جبران کند و به چین اتهام های بی بنیاد نبندد.»

وزیرخارجه ایالات متحده، چین را به پنهان کاری متهم می‌سازد و می‌گوید حکومت چین، نخست رویدادهای مثبت ویروس کرونا را در این کشور پنهان کرد:‌ «می‌دانیم که نخستین حکومتی که از ویروس ووهان آگاه شد حکومت چین بود. آنان مسوولیت داشتند که بگویند مشکل دارند واین یک خطر متفاوت و بزرگ است. اما هنگامی که ویروس در چین شیوع یافته بود، برای مردم جهان زمان درازی را گرفت تا از خطرهای آن آگاه شوند. ما در این زمینه هنگامی اقدام خواهیم کرد که زمان مناسب فرا برسد.»

اما چین می‌گوید که ایالات متحده نباید از ویروس کرونا برای صدمه زدن به کشورهای جهان به ویژه چین کار بگیرد.

سازمان جهانی بهداشت، بیماری برخاسته از ویروس کرونا را کووید نزده نام گذاری کرده است که به معنای بیماری ویروس کرونای سال ۲۰۱۹ است.

هدف از این کار، جلوگیری از گفته‌های نژاد پرستانه و لکه دار ساختن چین است.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده