بررسی مطبوعات چاپ کابل 13 دلو 1397

“یک صلح سه نگاه و هزار سودا”،” اجلاس مسکو ؛تلاش برای مشروعیت بخشی به طالبان ” و “مسکو باید به اصل روابط دولت با دولت احترام بگذارد” عناوین سرمقالات روزنامه های امروز چاپ کابل است.

“یک صلح سه نگاه و هزار سودا” عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است:

صلح در افغانستان یک نیازِ مبرم است و از سوی دیگر، صلحی که با ضرب‌الاجلِ آقای ترامپ کلید خورده، ابهام‌ها و خطرهای گوناگونی برای جامعۀ افغانستان به دنبال دارد. مسلماً تحققِ صلح در افغانستان به دو دلیلِ پیچیده‌گی‌های منطقه‌یی و بین‌المللی و نیز پیچیده‌گی‌ها و قطب‌بندی‌های داخلی، آن‌قدر دشوار به نظر می‌رسد که هیچ‌کدام از این نگاه‌ها نمی‌تواند صلح و پیروزی در آن را به گونۀ ۱۰۰ درصد تضمین کند. اما از انصاف نباید گذشت که وزنِ این نگاه‌ها و درجۀ خلوصِ نیت در آن‌ها متفاوت است.

ماندگار می افزاید :

در نگاهِ آقای غنی به صلح، چنان شوقِ حضور در قدرت و هراسِ وداع با آن خلط است که می‌توان به نگاهِ وی به صلح و دغدغه‌هایش اعتنایِ چندانی قایل نشد. در نگاهِ دوم نیز سوداهایِ بیرون ساختنِ غنی از ارگ و تلافیِ پنج سال انحصارگری‌هایِ او چنان نهفته است که می‌توان پایۀ احساسی و واکنشیِ آن را کاملاً غالب بر پایۀ عقلانی و منطقیِ آن محاسبه کرد و از آن پرهیز نمود.

” اجلاس مسکو ؛تلاش برای مشروعیت بخشی به طالبان ” عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است:

بر اساس برخی گزارش ها، سومین نشست صلح افغانستان با میزبانی روسیه در مسکو، با حضور طالبان و نمایندگان برخی از کشورهای منطقه و برخی از احزاب سیاسی و رهبران جهادی افغانستان به زودی برگزار می شود. ظاهرا در این نشست فقط از برخی از رهبران احزاب جهادی و شخصیت های سیاسی دعوت شده است، اما از دولت افغانستان یا دعوت نشده و یا انگیزه ای برای اشتراک در این نشست در درون حکومت وجود ندارد. به همین خاطر ظاهرا بدون حضور دولت افغانستان صورت خواهدد گرفت.

نویسنده می افزاید :

اجلاس مسکو اگر بدون حضور دولت افغانستان به عنوان یک شخصیت حقوقی و مستقل و با حضور تعدادی از سران جهادی و یا شخصیت های سیاسی برگزار شود، یک گام مهم و خطرناک در راستای انارشیک شدن وضعیت افغانستان خواهد بود. تا کنون تمام تاکیدات بر سر این موضوع بوده است که پروسه صلح تحت رهبری و مالکیت افغان ها به پیش رود. اکنون اگر پای دولت در میان نباشد هر کسی از هر گوشه ای افغانستان نقش نماینده افغانستان را بازی خواهند کرد. این موضوع می تواند یک پیامد منفی و غیر  قابل قبول برای افغانستان باشد
پیامد منفی و البته خیلی خطرناک اجلاس مسکو مشروعیت بخشیدن به طالبان استطالبان تا کنون به عنوان یک گروه تروریستی و شورشی علیه دولت افغانستان در سطح جهان شناخته می شد و بسیاری از سران این گروه تحت تعقیب بودند. اما کنون به نظر می رسد که عده ای به دنبال مشروعیت بخشیدن به طالبان هستند و اجلاس مسکو در صورت موفقیت یک گام مهم در این راستا خواهد بود.

و به سراغ روزنامه ی هشت صبح می رویم که در سرمقاله ای تحت عنوان “مسکو باید به اصل روابط دولت با دولت احترام بگذارد” چنین نوشته است:

دولت روسیه در نظر دارد که هیات طالبان و برخی سیاست‌مداران پرنفوذ افغانستان را روی میز مذاکره بنشاند. این همان چیزی است که طالبان می‌خواهند. گروه طالبان می‌خواهد که با احزاب سیاسی و سیاست‌مداران پرنفوذ افغانستان در مورد آینده‌ی سیاسی افغانستان گفت‌وگو کند نه با حکومت افغانستان. دعوت از طالبان و سیاست‌مداران افغانستان نشان می‌دهد که روسیه هم با گروه طالبان هم‌نظر است و می‌خواهد که طرح آنان را عملی کند. ولی مکلفیت‌های جهانی و حقوقی روسیه به عنوان یک دولت، ‌حکم می‌کند که نظرات و ملاحظات دولت افغانستان را لحاظ کند.

درپایان هشت صبح می افزاید:

روس‌ها باید به ملاحظات دولت افغانستان گوش دهند، مواضع کابل را درک کنند و با آن من‌حیث یک دولت مشروع برخورد کنند. حکومت افغانستان هیچ تهدیدی را متوجه هیچ کشور آسیای میانه و روسیه نساخته است. افغانستان تمام کشورهای آسیای میانه را شریک تجارتی و امنیتی خود حساب می‌کند. حکومت افغانستان هیچ گاه وسیله‌ای در دست قدرت‌های مخالف روسیه نبوده است. نهادهای رسمی و دولتی روسیه نیز هیچ گاه کابل را متهم به دنبال کردن یک آجندای ضد روسی نکرده‌اند. بنا بر این دولت روسیه باید به مکلفیت‌های بین‌المللی و اصل روابط دولت با دولت توجه کند و در هم‌آهنگی با کابل، به تامین صلح و ختم جنگ در افغانستان کمک کند

منبع: پارس تودی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده