بررسی مطبوعات چاپ کابل 20 دلو 1397

“برخورد منفعل ارگ در برابر صلح”،” اصلاحات انتخاباتی پیش شرط برگزاری انتخابات” و “پایان جنگ از مسیر گفتگو با حکومت میگذرد” عناوین سرمقالات روزنامه های امروز چاپ کابل است.

“برخورد منفعل ارگ در برابر صلح” عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است:

حکومت افغانستان به‌خاطر شرکت اعضای تحریم‌شدۀ گروه طالبان در نشست مسکو، به سازمان ملل متحد رسماً شکایت کرده است. گفته می‌شود که در نشست صلحِ افغانستان در روسیه که حکومت افغانستان در آن غایب بود، چهار نفر از اعضای تحریم‌شدۀ طالبان شرکت کرده بودند. بر این اساس، حکومت افغانستان انتظار داشته که پیش از سفر هیأت طالبان به مسکو، سازمان ملل در مشورت با حکومت، موافقت یا عدمِ موافقتِ آن را حاصل می‌کرد.

ماندگار می افزاید :

بهترین پند و پیشنهاد به حکومت و به‌ویژه ارگ ریاست‌جمهوری این است که: طالبان به‌دلیل تبلیغاتِ نادرستِ خودتان این‌همه بزرگ شدند و صلحِ افغانستان نیز به‌دلیل عدمِ صداقت و ‌ابتکارِ خودتان به میدانِ حلالِ بیرونی‌ها و حقارتِ شماها تبدیل گشته است. برای بیرون شدن از این وضعیت اولاً باید معترف به خبط و خطاهایِ گذشتۀ خود شوید؛ ثانیاً باید به‌جای خصومت با نیروهای داخلی، به آرای آن‌ها و ابتکارهای ملی و میهنی‌شان در قبالِ صلح رجوع کنید؛ و ثالثاً با تدویر برنامۀ ملیِ صلح در سایۀ اجماع و انسجامِ نیروها و جریان‌های داخلی، ابتکارِ صلح را به‌دست آورید.
در غیر این صورت، با دستان خالی و اندیشۀ پوچ، نه ترامپ نامۀ غنی را می‌خواند، نه سازمان ملل به شکایتِ حکومت ترتیب اثر می‌دهد، نه کشورهای منطقه از صلحِ افغانستان دست می‌شویند و نه نیروهای داخلی از فعالیت در عرصۀ صلح بازمی‌مانند!

” اصلاحات انتخاباتی پیش شرط برگزاری انتخابات” عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است :

دیروز جلسه مشورتی بزرگ در ارگ ریاست جمهوری در زمینه آوردن اصلاحات انتخاباتی در کمیسیون‌های انتخاباتی و تعدیل قانون انتخابات برگزار شد. به گفته معاون دوم رییس جمهور تا کنون 20 جلسه مشورتی در باره تعدیل قانون انتخابات برگزار شده است. در این جلسه فیصله شده است که برای نهایی شدن تعدیل قانون انتخابات کمیته‌ای با حضور نمایندگان احزاب سیاسی، کاندیدان و نهادهای مدنی تشکیل می‌گردد تا تعدیلی قابل صورت گیرد و نظرات آن‌ها در قانون جدید لحاظ گردد.
اقدامات حکومت نشان می‌دهد که آوردن اصلاحات در کمیسیون‌های انتخاباتی جدی است و حکومت به دلیل مطالبات و اجماع عمومی مبنی بر اصلاحات انتخاباتی، ناگزیر است که به افکار عمومی پاسخ بگوید.

نویسنده می افزاید :

پس از انتخابات جنجالی ریاست جمهوری در سال 2104 میلادی و نیز برگزاری ناقص انتخابات پارلمانی سال جاری، اعتماد عمومی به شدت آسیب دیده است و مردم به کمیسیون‌های انتخاباتی بی باور شده اند. حکومت باید با آوردن اصلاحات اساسی زمینه هرگونه سوی تفاهم را از میان بردارد. بنابراین اصلاحات انتخاباتی، یکی از مهم ترین پیش‌شرط‌های انتخابات در آینده است. تا زمانی که این پیش‌شرط تحقق نیابد، برگزاری انتخابات هم‌چنان با چالش عدم اعتماد مواجه خواهد بود.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی هشت صبح که در سرمقاله ای تحت عنوان “پایان جنگ از مسیر گفتگو با حکومت میگذرد” چنین نوشته است:

پایان جنگ زمانی ممکن است که طالبان با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو شوند. ایالات متحده نمی‌تواند فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل متحد را بدون درخواست دولت افغانستان کوتاه یا دراز کند. تا کابل نخواهد کسی نمی‌تواند به دفتر طالبان در قطر رسمیت بدهد. کابل نخواست نشست رهبران سیاسی را با طالبان در مسکو نکوهش کند. اما بسیار ضروری است که این گفت‌وگوها بیش‌تر از این همه افغانستان‌شمول شود. این گفت‌وگوها وقتی افغانستان‌شمول شده می‌تواند که نماینده‌گان حکومت افغانستان هم درآن شرکت کنند و با طالبان گپ بزنند.

در پایان هشت صبح می افزاید:

مذاکره با حکومت افغانستان و طرح نقشه‌ی راه صلح با کابل، به هیچ طرفی ضرر ندارد و روند آشتی ملی را کلید می‌زند. نیروهای سیاسی‌ای هم که با طالبان مذاکره می‌کنند باید این واقعیت را به سران گروه طالبان و نماینده‌گان آنان توضیح دهند که روند آشتی ملی و پایان جنگ از مسیر مذاکره با حکومت افغانستان می‌گذرد. حکومت قبلاً اعلام کرده است که هر چیزی قابل مذاکره است و طرف مقابل هر طرحی که داشته باشد، ‌باید آن را در مقابل نماینده‌گان حکومت بگذارد.

منبع: پارس تودی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده