بررسی مطبوعات چاپ کابل 23 دلو 1397

” اجماع ملی درباره ی اصلاحات انتخاباتی” ، “ضرورت اجماع واقعی” و “چرا تعدیل قانون انتخابات”، مهمترین عناوین سرمقاله روزنامه های امروز چاپ کابل است.

روزنامه ی افغانستان درسرمقاله ای تحت عنوان “اجماع ملی درباره ی اصلاحات انتخاباتی” چنین نوشته است :

پس از چندین جلسه ی طولانی و نفسگیر معاون رییس جمهور با نمایندگان احزاب سیاسی، تکت های انتخاباتی و نهادهای جامعه مدنی در خصوص انتخابات ، سرانجام در مورد تعدیل مواد مهمی از قانون انتخابات توافق صورت گرفت و همه با یک صدا خواهان آوردن اصلاحات انتخاباتی در همه سطوح کمیسیون های انتخاباتی شدند.  
این همدلی و هم فکری در مورد تعدیل قانون انتخابات و سرانجام آوردن اصلاحات انتخاباتی، نشان داد که مردم افغانستان و جناح های سیاسی در مورد تداوم روندهای قانونی و تقویت نهادهای اساسی دولت اجماع دارند.

نویسنده می افزاید :
توافق بر سر تعدیل قانون انتخابات و به تعقیب آن آوردن اصلاحات انتخاباتی از مهم ترین خواسته های احزاب سیاسی و کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری است. همه به نحوی به قاعده بازی تن داده اند و هرچیزی را که مخالف این قاعده باشد، مردود شمرده اند.
این اجماع علاوه بر این که به تقویت نهادهای اساسی دولت می انجامد و نشانگر خواست همگانی در مورد رعایت شدن قواعد بازی سیاسی است، نشان ضرورت اصلاحات انتخاباتی نیز هست. همه به دنبال اصلاحات و جلب اعتماد عمومی نسبت به کمیسیون های انتخاباتی و روندهای دموکراتیک هستند.
در این مورد حکومت باید به گونه ای وضعیت را مدیریت کند که به افکار عمومی و مطالبات اساسی مردم توجه جدی صورت گیرد. بدون تردید عملکرد نهادهای مسول از جمله کمیسیون های انتخاباتی، نقش بارز در توحید مطالبات و وحدت ملی دارند. از این رو کم کاری ها و سهل انگاری ها باید از این دو کمیسیون رخت بر بندد و نقش های نظارتی بر این دو نهاد تقویت شود.
و “ضرورت اجماع واقعی” عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است :

محمد اشرف غنی رییس جمهور دیروز گفت جرگه‌ای را تا آخر ماه حوت برای مشورت در مورد مذاکره با طالبان برگزار می‌کند. هدف آشکار رییس‌جمهور این بود که در آن جرگه باید روی نحوه‌ی مذاکره با طالبان و مسایلی که باید در گفت‌وگو با آنان حل شود، اجماع حاصل شود. اما این اجماع سیاسی باید واقعی باشد. در این جرگه باید رییس‌جمهور تمام چهره‌های سیاسی و احزاب را هم دعوت کند و از آنان بخواهد که نظر خودشان را در مورد نحوه‌ی مذاکره با طالبان بیان کنند. در حال حاضر اجماع جدی در کابل وجود ندارد. برخی از چهره‌های سیاسی از جمله حامد کرزی و شماری از احزاب، بر مذاکره‌ی گروه‌ها با طالبان ایرادی نمی‌گیرند و در آن شرکت می‌کنند. کرزی گفته است که در نشست بعدی با طالبان روی آینده‌ی سیاسی کشور بحث خواهد کرد.

هشت صبح می افزاید :

نباید سنت لغو نظم مبتنی بر قانون اساسی به‌جا گذاشته شود. هیچ مرجعی صلاحیت لغو نظم مبتنی بر قانون اساسی را ندارد و لغو این نظم، به سود کشور نیست. یکی از دلایل توسعه‌نیافته‌گی ما نبود تداوم است. ظرف یک قرن گذشته چندین بار نظم مبتنی بر قانون اساسی و نظم دولتی از بین رفته است و هزینه‌ی آن را مردم افغانستان پرداخته‌اند. ولی حکومت در این شرایط در کنار اصرار بر حفظ نظم مبتنی بر قانون اساسی و تأکید بر مذاکره‌ی طالبان با دولت، بسیار ضروری است اجماع سیاسی واقعی ایجاد کند، نه اجماع قلابی.

و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی آرمان ملی که در سرمقاله ای تحت عنوان “چرا تعدیل قانون انتخابات” چنین نوشته است :

در حالي که هنوز سرنوشت برگزاري انتخابات آينده در هاله يي از شک و گمان ها قرار گرفته و معلوم نيست آيا در بيست و نهم ماه سرطان سال آينده انتخاباتي خواهيم داشت يا خير، رييس جمهور دست به کار شده است تا در قانون انتخابات کشور تعديلاتي وارد کند. همه طرف ها بايد از همين حالا همه مساعي شان را بکار بندند تا شرايط براي برگزاري انتخابات مهيا گردد. کار براي بدست آوردن هزينه انتخابات نيز از وظايف حکومت است که بايد براي دست يابي به آن با کشور هاي دوست افغانستان گفت و گو کند.
در پایان آرمان ملی می افزاید :

با در نظر داشت زمان برگزاري انتخابات که با آغاز تابستان برابري دارد، مي‌دانيم که فصل جنگ در افغانستان مي باشد و اين امر نيز جديت و توجه بيشتر حکومت را براي تأمين امنيت روند انتخابات مي خواهد.
انتخابات يک امر ضروري براي افغانستان است و بايد در وقت و زمان آن برگزار گردد. اين کار حتا در ثبات بخشي دولت نيز تأثير گذار مي باشد.

منبع: پارس تودی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده