بررسی مطبوعات چاپ کابل 27 حوت 1397

“کشورهای عرب افغانستان را از رقابت های شان دور نگه دارند” ، “به دیدگاه ها و نظر مردم افغانستان ارجحیت دهید” و “تسلیتی که تروریسم را بازتولید می کند”عناوین سرمقالات روزنامه های امروز چاپ کابل است.

“کشورهای عرب افغانستان را از رقابت های شان دور نگه دارند” عنوان سرمقاله ی روزنامه ی هشت صبح است که در آن چنین آمده است:

رییس جمهور غنی دیروز با جمعی از بلندپایه‌گان دولتی به ابوظبی پایتخت امارات متحده‌ی عرب رفت تا با سران خاندان حاکم بر امارت روی روابط دو جانبه گفت‌وگو کنداگر عربستان و قطر یک موقف می‌داشتند، امروز گفت‌وگوهایی که برای پایان جنگ افغانستان صورت می‌گیرد به گونه‌ای مسیر می‌یافت که دولت و مردم افغانستان می‌خواهند. قرار بود که دیپلماسی پایان جنگ ایالات متحده هم به گونه‌ای سازمان‌دهی شود که افغانستان را از رقابت‌های منطقه‌ای مثل رقابت غیرسازنده‌ی عربستان با قطر دور نگه‌دارد، ‌اما چنین چیزی تحقق نیافت. قطر و عربستان رقابت‌های‌شان را به موضوع افغانستان هم گسترش دادند. طالبان نخواستند که در جده با نماینده‌گان حکومت افغانستان گفت‌وگو کنند. نماینده‌گان این گروه در ابوظبی هم از مذاکره با نماینده‌گان دولت افغانستان امتناع کردند و این امر سبب افزایش مشکلات در روند دیپلماسی پایان جنگ شد.

هشت صبح می افزاید : 

 افغانستان باید جایی باشد که همه در آن همکاری کنند. موضع امارات و عربستان مبنی بر حمایت از دولت افغانستان خبر خوش برای مردم افغانستان است. سیاست همه‌ی کشورها باید از ایجاد مراوده‌ی نامشروع با گروه‌ها به حمایت از دولت گذار کند. انتظار مردم افغانستان این بود که تمام کشورها به اصل روابط دولت با دولت احترام بگذارند ولی بعد، وضعیتی پیش آمد که برخی از کشورها این اصل را به دلایل گوناگون نقض کنند. ولی به سود همه‌ی کشورها است که رقابت‌های‌شان را به افغانستان نیاورند

 “به دیدگاه ها و نظر مردم افغانستان ارجحیت دهید” عنوان سرمقاله ی روزنامه ی انیس است که در آن چنین آمده است:

صلح پایدار، با عزت و سراسری زمانی در افغانستان، تحقق، می یابد که نه تنها مردم افغانستان در آن دخیل باشند بلکه کشور های همسایه، منطقه و جهان نیز در آن صادقانه نقش تسهیل کننده را داشته باشند تا اینکه آغاز این روند به یک صلح واقعی و سراسری در افغانستان بی انجامد.پنجمین دور مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان در قطر پس از ۱۶ روز رایزنی و گفتگو در عقب در های بسته، روز سه شنبه ۲۱ حوت به پایان رسید.

انیس می افزاید:

گزارش ها حاکی از آنست که در این مذاکرات دو طرف به برخی از توافقات دست یافته اند، مگر طرف اصلی قضیه که مردم و حکومت افغانستان است از این فیصله ها و توافقات آگاهی چندانی ندارند، در حالیکه در مذاکرات صلح بایست مطمع نظر، مردم و حکومت افغانستان باشد زیرا قربانی اصلی جنگ و خشونت در چهار دهه گذشته در افغانستان، مردم این کشور بوده که باید از جریان این مذاکرات و فیصله ها، آگاهی داشته باشند.

ونگاهی می اندازیم به روزنامه ی انصار که در سر مقاله ای تحت عنوان “تسلیتی که تروریسم را بازتولید می کند” چنین نوشته است :

حمله تروریستی یک نژادپرست به نمازگزاران دو مسجد در نیوزیلند که به کشته شدن ۵۲ تن انجامید، بار دیگر بحث رویکرد دوگانه به پدیده تروریسم را در افکار عمومی و در سطح رسانه‌های گوناگون مطرح کرد. این حمله از آن نظر بیش از موارد مشابه قبلی هولناک و تکان دهنده بود که ضارب روی سر خود، کمره‌ای نصب کرده بود و فیلم تیراندازی به انسان‌های بی‌دفاع را زنده روی فیس‌بوک منتشر کرد تا دیدگان بهت‌زده بینندگان به شکل زنده، کشته‌شدن مسلمانان را تماشا کنند.

با این حال، بر خلـاف حوادث تروریستی در اروپا و امریکا که قربانیان افراد غیر مسلمان و ضاربین مسلمان بودند، کشتار در دو مسجد مسلمانان شهر کرایست چرچ، موج جهانی از همدردی و تالمـ را به همراه نیاورد. هرچند سران بسیاری از کشورهای جهان با ارسال پیامـ‌هـای تسلیت برای ملت و دولت نیوزیلند و همچنین همدردی با قربانیان مسلمان، انزجار خود را از این عمل غیر انسانی بیان کردند با این حال، آن نمایشی که اروپایی‌هـا بعد از حمله تروریستی به دفتر نشریه شارلی ابدو در پاریس بر گزار کردند، برای قتل‌عامـ نیوزیلند رخ نداد.

در پایان انصار می افزاید:

در حمله به شارلی‌ابدو، ضاربان افرادی با تبار خاورمیانه‌ای و با دین اسلام بودند که بر اساس تفکرات انحرافی و غیر اسلـامی به تعدادی از روزنامه نگاران فرانسوی حمله کردند. گرچه این نشریه به دلیل توهین‌هـای مکرر به اعتقادات دینی از جمله پیامبر عظیم الشان اسلام به شهرت رسیده بود اما حمله به این نشریه از سوی علمای اسلامی و مسلمانان تقبیح شد. سران اروپایی نیز به سرعت به پاریس شتافتند تا بازو در بازوی یکدیگر در خیابان‌هـای این شهر رژه روند و تروریسمـ را محکومـ کنند.

اما اکنون به جای ۱۲ فرانسوی مسیحی در پاریس، ۵۲ مسلمان با تبارهای مختلف به شیوه بازی‌هـای کمپیوتری در کرایست چرچ قتل عامـ شده اند. با این حال، واکنش افکار عمومی در غرب به مراتب ملایم‌تر است. این موضوع نشان میدهد که واکنش به حوادث تروریستی بیش از اینکه به تعداد قربانیان یا نحوه کشتار آنان بستگی داشته باشد، تحت تاثیر نژاد، ملیت و دین ضاربین و قربانیان است.

منبع: پارس تودی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده