بررسی مطبوعات چاپ کابل 29 دلو 1397

“افغانستان در قمار انتخاباتی غنی”،”مزدور با بادارش دیدار نمی کند” و “پاکستان مرکز صادرات تروریسم” عناوین سرمقالات روزنامه های امروز چاپ کابل است.

روزنامه ی ماندگار در سرمقاله ای تحت عنوان “افغانستان در قمار انتخاباتی غنی” چنین نوشته است :دو روز پیش (شنبه، ۲۷ دلو) شورای تشریک مساعی نامزدان ریاست‌جمهوری افغانستان، در یک موضع‌گیری مشترک آقای غنی را متهم کردند که از تمامِ امکانات دولتی به نفعِ کمپاین‌های انتخاباتیِ خودش استفاه می‌کند. این شورا از غنی به عنوان یک نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری و رییس حکومت وحدت ملی خواست که به این استفاده‌جویی‌ها پایان دهد، ورنه در برابر آن «موضع مشترک» خواهند گرفت.

ماندگار می افزاید:

اکنون بدون تعارف فرصتِ آن فرا رسیده که همۀ تیم‌های انتخاباتی، نهادهای مدنی و رسانه‌ها عملکردهای آقای غنی را در آستانۀ انتخابات ریاست‌جمهوری زیر نظر بگیرند و اجازه ندهند که او به عنوان یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری و مدعی برجسته در این میـدان، از صلاحیت‌های قانونی‌اش سوءاستفاده کرده و پیروزی‌ِ کذایی‌اش در انتخابات را از خزانۀ بیت‌المال تضمین و بر جامعه تحمیل کند. مسلماً اگر رسانه‌ها و نهـادهای مدنی و مردم افغانستان در برابر چنین استفاده‌جویی‌هایی ساکت بمانند، زیانِ آن فردا به همۀ مردمانِ کشور و نسل‌های امروز و فردا برخواهد گشت.

روزنامه ی آرمان ملی نیز در سرمقاله ای تحت عنوان “مزدور با بادارش دیدار نمی کند” چنین نوشته است:

در این شکی نیست که طالبان مزدوران پاکستان و گوش به فرمان سازمان استخبارات نظامی آن کشور می باشند و اگر آنان به دیدار عمران خان موفق می شدند در واقع این مسأله به اثبات می رسید.
پاکستانی ها همیشه مدعی هستند که سران طالبان و فرماندهان آن ها در خاک پاکستان زنده گی نمی کنند. این در حالیست که شورای رهبری طالبان که به نام شورای کویته مشهور است، در شهر کویته موجود است و آنان از همین شهر جنگ های طالبان را به همکاری سازمان استخبارات نظامی پاکستان رهبری می کنند.

آرمان ملی می افزاید:
در چنین وضعیتی ما از دولت افغانستان می خواهیم که دیپلماسی قویی را در این گونه موارد از خود نشان بدهد و به جهانیان پیوسته این را گوشزد کند که طالبان نوکران پاکستان هستند و به استشاره آن کشور به جنگ در افغانستان ادامه می‌دهند.
فراموش نکیم که وضعیت در منطقه بسیار نازک شده است و در نظرداشتن ظرافت های دیپلماسی ما را در راه تحت فشار قرار دادن پاکستان برای کشانیدن طالبان برای گفت و گو با دولت افغانستان کمک کند.

و “پاکستان مرکز صادرات تروریسم”  عنوان سرمقاله ی روزنامه ی انصار است که در آن چنین آمده است:

افغانستان و ایران تنها قربانی سرایت ناامنی و تروریسمـ از کشور پاکستان نیست، تقریبا همزمان با حادثه تروریستی خاش- زاهدان در ایران، روز پنجشنبه-25 دلو- در حمله انتحاری مشابهی در کشمیر تحت کنترل هند، ۴۶ مامور پلیس کشته شدند. گروه (جیش محمد) که در پاکستان مستقر است، مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

بنابراین به نظر میرسد کشور پاکستان در شرایط کنونی به دلـایل مختلف به بهشت و مأمن تروریستها و مرکز صادرات ناامنی و خشونت در منطقه تبدیل شده است. گروه‌های مذهبی افراطی که نشأت گرفته از القاعده هستند با توجه به بستر سازگاری که در این کشور وجود دارد، به طور گسترده در پاکستان نفوذ پیدا کرده و فعالـانه در ایالتهای مختلف این کشور به فعالیت میپردازند. القاعده، طالبان، انصارالمجاهدین، جنبش اسلـامی ازبکستان، لشکر جهنگوی، لشکر خراسان، جنداله، غازی فورس، لشکر طیبه، جیش محمد، تحریک طلبای اسلـام و جیش‌العدل برخی از گروه‌هـایی هستند در سالهای اخیر در ایالتهای وزیرستان شمالی و جنوبی و بلوچستان پاکستان مشغول فعالیت بوده و برای تحمیل و تحقق اهداف خود بارها به روشهای خشونت بار تروریستی متوسل شده اند.

در پایان انصار می افزاید :

چنانکه دولت پاکستان به حمایتش از گروه‌هـای تروریستی دست برندارد و اقدامی جدی برای تغییر وضعیت امنیتی مناطق مشترک مرزی با همسایگانش انجامـ ندهد؛ دست همسایه‌هـای پاکستان، مخصوصا افغانستان، ایران و هند در ابعاد مختلف برای برخورد با این بی مسئولیتی باز است. شکایت به دیوان بین الملل دادگستری و انجام حملات هدفمند به پایگاههای تروریستها در خاک پاکستان تحت عنوان (دفاع مشروع) از جمله راههای حقوقی و مشروع پیش روی همسایه‌هـای پاکستان برای مقابله با تکرار اینگونه حملـات تروریستی است؛بنابراین به نفع دولت پاکستان است که قبل از وادار شدن همسایگان‌اش به استفاده از دیگر راهکارهای مجاز حقوق بین الملل، به وظایف خود در مورد عدم تمویل تروریستان و برخورد با آنان، عمل کند و خود را با تهدید عمل متقابل مواجه نکند.

منبع: پارس تودی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده