بررسی مطبوعات چاپ کابل ۷ حوت ۱۳۹۷

“گفتگوی امریکا-طالبان و پرسش صلح موقتی”،”گره های اصلی در مذاکرات صلح قطر” و “آیا – مشکل امریکا با طالبان حل می شود ؟” عناوین سرمقالات روزنامه های امروز چاپ کابل است.

گفتگوی امریکا-طالبان و پرسش صلح موقتی عنوان سرمقاله ی روزنامه ی ماندگار است که در آن چنین آمده است:

این‌بار طالبان یکی از رهبران زندانی‌شان در پاکستان را که قبلاً به سفارش خلیل‌زاد از زندان آزاد شده است، به جای استانکزی به ملاقات خلیل‌زاد فرستاده اند. اگرچه مقامات امریکایی از جمله خلیل‌زاد می‌گویند که با قرار گرفتن ملابرادر به عنوان هیأت باصلاحیت‌تر طالبان، کارها به شکل جدی‌تری آغاز می‌شود؛ اما بازهم سوالات زیادی وجود دارد که تاکنون هیچ طرفی در مورد آن معلومات نداده است. با این حساب، دور پنجمِ مذاکرات با طالبان هم روی محورهایی صورت خواهد گرفت که در نشست‌های قبلی روی آن‌ها گفت‌وگو شده بود و ظاهراً هنوز امریکایی‌ها و طالبان نتوانسته اند که به توافقاتی دست یابند. اکنون با رهایی ملابرادر از زندان و قرار گرفتن او در رأس دفتر قطر و هیأت مذاکره‌کننده انتظار آن نمی‌رود که گفت‌وگوهای دو طرف در این جلسه به نتیجه برسد و ممکن است که دوره‌های متعددی از مذاکرات میان این دو طرف ادامه یابد.

ماندگار می افزاید:

بهتر است که ایالات متحده امریکا توجه‌اش را از یک صلح موقتی و ابزاری به یک صـلح بنیادین در افغانستان معطوف کند و همۀ فرصت‌ها را برای قطع زمینه‌های ادامۀ جنگ در افغانستان به کار گیرد و با تمرکز روی بنیادهای جنگ‌ساز در افغانستان، کنش‌ها و حرکت‌های موجود نتیجه‌بخش‌تر به نظر آیند؛ چیزی که در مذاکرات پنج دوره‌ییِ کنونی اصلاً به آن توجه نشده و یا هم این‌که این مذاکرات در آن حد نبوده است.

و گره های اصلی در مذاکرات صلح قطر عنوان سرمقاله ی روزنامه ی افغانستان ما است که در آن چنین آمده است:

پنجمین دور مذاکرات ایالات متحده با گروه طالبان در قطر دیروز آغاز شده است. اما هیچ‌کدام از این مذاکرات، نتیجه واضح و روشنی تاکنون نداشته است. طبیعی است که هدف از این مذاکرات آوردن صلح و آرامش و جلوگیری از جنگ در افغانستان باید باشد. اگر هدف اصلی همین موضوع است، بدون شک تاکنون هیچ پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.

نویسنده می افزاید:

درتمام مذاکراتی که تاکنون میان ایالات متحده و طالبان صورت گرفته است، نمایندگان دولت افغانستان حضور نداشته اند. حضور دولت افغانستان در مذاکرات به مثابه یک نهاد مشروع که بتواند از مردم افغانستان نمایندگی کند، ضامن اصلی به ثمر رسیدن هر گونه مذاکره و مفاهمه است. نماینده ایالات متحده اگر صد بار هم با انواع و اقسام گروه‌های طالبان مذاکره کند، باز هم نتیجه مطلوب به دست نخواهد آورد.

 و نگاهی می اندازیم به روزنامه ی هشت صبح که در سرمقاله ای تحت عنوان -آیا – مشکل امریکا با طالبان حل می شود؟ چنین نوشته است:

ایالات متحده با هیات با صلاحیت طالبان در قطر مذاکره می‌کند، اما دولت افغانستان تاکنون از این گفت‌وگوها به دور است. تردیدی نیست که امریکا می‌خواهد با طالبان مشکل خودش را حل کند. هیچ گروه و نیروی سیاسی در داخل افغانستان در صف جهادیسم جهانی دشمن امریکا قرار ندارد. همه‌ی نیروهای سیاسی افغانستان آجندای وطنی دارند و در کشورشان فعالیت می‌کنند.

در پایان هشت صبح می افزاید: 

مشکل طالبان با ایالات متحده شاید حل شود، ‌اما شهروندان افغانستان، ‌دولت و نیروهای سیاسی کشور ما با آنان مشکل دارند و این مشکلات هنوز حل نشده است. مشکل مردم افغانستان وقتی با طالبان حل می‌شود که آنان به عنوان یک نیروی سیاسی بخشی از دموکراسی نماینده‌گی افغانستان باشند و دست از خشونت بردارند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده