برق بزرگترین نیروگاه آفتابی افغانستان وارد شبکه شد

بهره‌برداری از فاز اول بزرگترین نیروگاه تولید برق آفتابی افغانستان در ولایت قندهار آغاز شد. اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان که به این ولایت جنوبی سفر کرده، روز چهارشنبه هر دو فاز نیروگاه آفتابی در ولسوالی دامان ولایت قندهار را افتتاح کرد.

فاز اول این نیروگاه ۱۵مگاوات برق تولید می‌کند و با تکمیل فاز دوم، میزان برق تولید شده در نیروگاه آفتابی قندهار به ۳۰ مگاوات می‌رسد. کار ساخت فاز اول این نیروگاه در سال ۲۰۱۸ آغاز شد و به گفته شرکت ملی برق افغانستان (برشنا) فاز دوم نیروگاه با ظرفیت مشابه، درحال تکمیل شدن است.

نیروگاه برق آفتابی قندهار امکانات ذخیره برق ندارد و انرژی تولید شده در طول روز، باید همزمان در شبکه برق به مصرف برسد.

این نیروگاه با مشارکت بخش خصوصی و دولت ساخته شده است. فاز اول نیروگاه که روز چهارشنبه ۱۲ سرطان (تیرماه) به بهره‌برداری رسید، با مشارکت شرکت ترکی ۷۷ ساخته شد.

فاز دوم این نیروگاه با سرمایه‌‎گذاری شرکت خصوصی “زولرستان” درحال ساخت است. شرکت برشنا می‌گوید استفاده آزمایشی از برق فاز دوم نیروگاه آفتابی قندهار آغاز شده و برق تولیدی آن به زودی وارد شبکه خواهد شد.

هزینه ساخت این نیروگاه از طرف برشنا ۳۹ میلیون دلار اعلام شده که ۱۴ میلیون دلار آن توسط وزارت مالیه افغانستان تامین شده و ۲۵ میلیون دلار دیگر را بخش خصوصی تامین کرده است.

افغانستان در حال حاضر به دو هزار مگاوات برق برای روشنایی خانه‌ها و به حرکت درآوردن چرخ اقتصاد کشور نیاز دارد.

به گفته شرکت برشنا، افغانستان برای رفع این نیازمندی سالانه از ایران، ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان حدود هزار مگاوات برق می‌خرد، که سالانه ۲۷۰ تا ۳۲۰ میلیون دلار هزینه دارد.

در کنار واردات هزار مگاوات برق، تولید داخلی این کشور نیز بین ۲۸۰ الی ۳۲۰ مگاوات در سال اعلام شده است.

دولت افغانستان همزمان ساخت یک نیروگاه آفتابی و بادی را در ولایت هرات را آغاز کرده که گفته می شود با تکمیل این دو نیروگا، ۵۰ مگاوات برق تولید خواهد شد.

حدود ۳ سال پیش وزارت انرژی و آب افغانستان اعلام کرده بود که این وزارت‌خانه برنامه دارد تا ۴ سال آینده از منابع تجدید پذیر مانند آب، باد و آفتاب، حدود ۲ هزار مگاوات برق تولید کند و کشور را از نظر انرژی برق به خودکفایی برساند؛ وعده‌ای که به نظر می‌رسد با گذشت ۳ سال از ۴ سال وعده داده شده، هنوز با تحقق یافتن فاصله زیادی دارد.

هزینه تولید این مقدار برق در ۴ سال ۶ میلیادر دلار اعلام شده بود.

این در حالی است که افغانستان برای تامین برق شهر قندهار در ۱۵ سال گذشته یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از کمک‌های بین‌المللی هزینه کرده، ولی به گفته مسئولان، تا پیش از آغاز به کار نیروگاه جدید خورشیدی، شهروندان قندهار روزانه فقط یک ساعت برق داشتند.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده