برگزارکنندگان نشست ملی آب: این که افغانستان دارای آب فراوان است، توهم است

تغییرات اقلیمی در افغانستان به شدت به منابع و یخچال‌های آب صدمه وارد کرده است. این که افغانستان دارای آب فراوان است، توهم است.

يک بسته اطلاعاتی و علمی دربارۀ آب‌های افغانستان روز چهارشنبه ۲۴ عقرب از سوی نهاد پژوهشی «دران» در کابل همگانی شد.

مسؤلان این نهاد می‌گویند که این نخستین بار است که در باره آب‌های افغانستان به گونه علمی پژوهش می‌شود و پژوهشگران افغان به تازگی درباره حوزه‌های دریایی کابل و آمو پژوهش‌هایی را انجام داده‌اند.

در همین حال وزارت انرژی و آب از نهایی شدن برنامه پنج ساله آب‌های افغانستان خبر می‌دهد.

نشست عملی در باره آب‌های افغانستان از سوی نهاد پژوهشی «دران» به راه انداخته شده است و در این نشست نقطه‌های ضعف و قوت چگونگی بهره‌برداری از آب‌های افغانستان برجسته می‌شوند.

محمد نعیم اقرار، استاد دانشگاه گفت:«ما اطلاعاتی که درباره آب‌های افغانستان داریم برمی‌گردد به سال ۱۹۸۰ میلادی و از آن به بعد ما هیچ گونه اطلاعات دقیق درباره آب‌های افغانستان نداریم.»

خواست دیگر این که افغانستان در برابر آب‌هایی که از دست می‌روند، نباید بی پروا بماند.

نجیب آقا فهیم، رئیس حقوق و معاهدات وزارت امور خارجه گفت:«در بسیاری از موارد موضوع آب سبب جنجال‌های بزرگ میان حکومت‌ها شده است که افغانستان تلاش دارد که با همسایگانش در این باره از باب گفت‌وگو وارد شود.»

اما پاسخ وزارت انرژی و آب درباره این همه نگرانی‌ها چنین است:

یحیا عازم، مشاور وزارت انرژی و آب گفته است:«ما برنامه پنج ساله را درباره آب نهایی ساخته‌ایم و خدمت رئیس‌جمهور فرستادیم و تایید هم شد.»

افغانستان با آن که منابع آبی خوبی دارد، اما بر بنیاد برخی از گزارش‌ها، توانایی بهره‌گیری از سی درصد آب‌های سطحی‌اش را دارد و هفتاد درصد دیگر این آب‌ها بی‌هیچ استفاده‌ای از کشور بیرون می‌شود.

کارشناسان آب در «نشست ملی آب» می‌گویند که تغییرات اقلیمی در کشور سبب شده تا منابع و یخچال‌های آب افغانستان اندک اندک در معرض خطر قرار گیرند. به گفته آن‌ها، افغانستان شاهد یک کاهش ۳۰ درصدی بارندگی‌هاست و این که کشور دارای آب فراوان می‌باشد، یک توهم است.

نشست ملی آب روز چهارشنبه 24عقرب 1396 با حضور مسئولین وزارت انرژی و آب، اساتید دانشگاه‌ها و کارشناسان آب در پایتخت کشور برگزار شد.

نجیب آقا فهیم، استاد دانشگاه در این نشست می‌گوید که تغییرات اقلیمی در افغانستان به شدت به منابع و یخچال‌های آب صدمه جدی را وارد کرده است.

وی گفت که تغیرات اقلیمی، کوه‌ها افغانستان را از برف برهنه کرده و از دامنه وسیع یخچال‌ها کاسته است.

این کارشناس آب با بیان این که ملت و حکومت توان مدیریت آب را ندارد، می‌گوید، شمار زیادی از شهروندان در هنگام زرع نباتات، از منابع آب و یخچال‌ها که در کوه‌های افغانستان به تدریج آب می‌شود، استفاده می‌کنند.

وی افکار شماری از شهروندان را مبنی بر این که افغانستان دارای آب فروان می‌باشد، رد کرد و گفت که این توهم است که افغانستان دارای آب فروان می‌باشد. فهیم گفت که بارندگی در افغانستان به ۲۵۰ میلی متر می‌رسد که نسبت سال‌های قبل، بیان‌گر کاهش ۳۰ درصد بارندگی در کشور می‌باشد. این کارشناس در بخشی از گفته‌هایش می‌گوید که کمبود آب در آینده‌ها به عامل انفجار مبدل می‌گردد که در گذشته‌ها کمبود این ماده حیاتی، باعث نبردهای داخلی و جهانی شده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده