بر تسریع احداث خط لوله «تاپی» تأکید شد

رئیس‌جمهور ترکمنستان با تأکید بر ضرورت تسریع در اجرای عملی خط لوله گاز تاپی، اعلام کرد که با راه‏‌اندازی این طرح، گاز کشورهای آسیای جنوبی و شرقی به صورت بلند‏مدت تأمین خواهد شد. وی بر ضرورت تسریع در اجرای عملی خط لوله گاز ترکمنستان-افغانستان-پاکستان-هند تأکید و اعلام کرد که با راه‏‌اندازی این طرح کشورهای آسیای جنوبی و شرقی به صورت بلند‏مدت با کمبود گاز مواجه نخواهند بود.

تلویزیون ملی ترکمنستان روز سه‌شنبه17ثور در گزارشی به نقل از قربانقلی بردی‏ محمداف، رئیس‌جمهور ترکمنستان تصریح کرد: «تنوع بخشی به صدور حامل‏‌های انرژی این کشور به بازارهای بین‏‌المللی از مهمترین برنامه‌های راه‏بردی سیاست انرژی دولت ترکمنستان تعیین شده‏ است.» وی در این زمینه خطاب به معاونان مربوطه خود دستور داد که به صورت فعال‌تر روند اجرای طرح خط لوله گاز تاپی را پیگیری کنند و اقدام‌های لازم را در این زمینه به اجرا بگذارند.

توافقنامه انتقال خط لوله‏ی گاز ترکمنستان اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی میان حامد کرزی، آصف علی زرداری و قربان‌قلی بردی‏ محمداف به امضا رسید. چهار کشور افغانستان، ترکمنستان، پاکستان و هند در تلاش برای یافتن مُجری‏ِ که بتواند پروژه‏ی خط لوله گاز ۹ میلیارد دالری تاپی (TAPI) را بسازد تصمیم گرفتند نهادی را تأسیس کنند و این در حالی است که شرکت‏‌های روسی و چینی نیز علاقمند به مشارکت در ساخت خط لوله تاپی بودند.

ترکمنستان به‌ منظور دعوت از سرمایه‏‌گذاران برای مشارکت در این پروژه تورهای تجاری اقتصادی را در مراکز مالی و بانکی از جمله اروپا، دوبی، امریکا و غیره برگزار کرده است. بانک دولتی هند “اس‏بی‏آی”، بانک‌های «اگزیم»، «سیتی گروپ» و «مورگان استنلی» امریکا، ـ داتچ بانک» آلمان و بانک «مکوری» استرالیا از علاقمندان به مشارکت در این پروژه می‏باشند.

تصمیم درباره مدیر کنسرسیوم ساخت خط لوله تاپی و سرمایه‌گذاران آن به‌ طور مشترک از سوی کشورهای حاضر در این پروژه و با مشاوره‏ی بانک توسعه‏‏ی آسیا (ای دی بی) احتمال دارد در مدت یک سال تکمیل شود. ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند هر یک با سرمایه‏‌گذاری پنج میلیون دالری این نهاد را شکل می‏‌دهند که شرکت دولتی «جی‏ای‏آی‏ال»(GAIL) به عنوان نماینده هند در این پروژه خواهد بود.

در حالی که ترکمنستان، افغانستان و پاکستان معتقدند که باید خطوط لوله را خودشان بسازند. هند اصرار دارد این پروژه تنها در صورتی پیش برود که کمپانی‌های چند ملیتی هدایت آن را برعهده گیرند. دهلی نو معتقد است که هیچ یک از کمپانی‌های انتخاب شده در چهار کشور قابلیت‏‌های مالی و مدیریتی اجرای این پروژه را ندارند و دولت امریکا تمایل دارد ترکمنستان این کار را عهده‌دار شود.

این خط لوله یک هزار و ۶۸۰ کیلومتری، قرار است روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب گاز را جابه‌جا کند و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در سال ۲۰۱۸ اجرایی خواهد شد. تاپی، گاز را از حوزه «گالکینیش» ترکمنستان (نام قدیمی آن «یویوتان عثمان» است) که ۱۶ تریلیون فوت مکعب ذخیره دارد، منتقل می‏‌کند. این خط لوله به‌ طور کلی مسیری ۷۳۵ کیلومتری را در افغانستان و مسیر ۸۰۰ کیلومتری را در پاکستان طی می‏‌کند.

شرکت‌های بزرگ حوزه‏ی انرژی همچون «اکسون موبیل» ( Exxon Mobil)، «شرکت شل» (Shell) و «شورون» (Chevron ) و غیره تمایل دارند که در صورت به دست آوردن سهمی در حوزه‏ی گازی ترکمنستان، ساخت این خط لوله را برعهده گیرند. از سوی دیگر یاگشیگلدی کاکایوف، معاون رئیس‌جمهور ترکمنستان و رئیس مؤسسه دولتی در امور مدیریت و بهره‏‌برداری از منابع هیدروکربن چندی پیش از ایجاد یک شرکت تخصصی مشترک با حضور کشورهای ذی‌نفع برای تحقق عملی طرح خط لوله گاز «تاپی» خبر داد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده