بزرگداشت باشکوه از شهدای وحدت ملی در هرات

به مناسبت دهمین سالگرد فاجعه خونین بغلان و یادبود شهدای وحدت ملی و جمع کثیری از مردم بغلان به‌ویژه شهید سیدمصطفی کاظمی، رهبر شهید حزب اقتدارملی و نمایندگان همراهش، مراسم باشکوهی با حضور جمع کثیری از مردم ولایت هرات برگزار گردید.

در این مراسم داکتر سیدعلی کاظمی، رئیس شورای مرکزی حزب اقتدارملی طی سخنانی گفت که شهیدکاظمی در پی بسط و گسترش فرهنگ مدرن سیاست‌ورزی در افغانستان بود. به گفته آقای کاظمی، تاریخ افغانستان در عرصه‌ی سیاست‌ورزی مشحون از تغلب و قهر و خشونت است و نام جویانی که در پی تصاحب قدرت سیاسی از راه غیرقانونی و قهر و غلبه هستند، قدرت سیاسی در کشور همیشه انحصاری بوده یا انحصار فردی یا قومی. اما شهیدکاظمی در چارچوب قانون، حزب سیاسی در کشور تاسیس می‌کند و در یک حوزه‌ی کلان‌تر، ائتلاف سیاسی تشکیل می‌دهد و قدرت سیاسی را حق مردم می‌دانستند.

رئیس شورای مرکزی حزب اقتدارملی در ادامه سخنان خود از حکومت خواست به مسئولیت‌های ملی خود عمل کند و عاملان جنایت حادثه بغلان را شناسایی و به پای میز محاکمه بکشاند. وی همچنین با استقبال از آمادگی محکمه بین‌المللی جنایی برای رسیدگی به جنایات در افغانستان از حکومت خواست با این محکمه همکاری نماید.  رئیس شورای مرکزی حزب اقتدارملی در بخش دیگری از سخنانش گفت که بعد از هفده سال همچنان امنیت اولویت ماست و حکومت باید امنیت را تامین کند و آرامش و ثبات را به مردم و کشور برگرداند و زمینه یک زندگی انسانی و کسب و کار را برای شهروندان فراهم کند.  دکتر کاظمی همچنین از حکومت خواست تا انتخابات پارلمانی، شوراهای ولایتی و ولسوالی را در سال آینده برگزار کند و همچنان انتخابات ریاست‌جمهوری را به موقع برگزار نماید.

آقای کاظمی تاکید کرد که حزب اقتدارملی خواهان یک حکومت صد درصد مشروع ملی است و چنین حکومتی فقط از طریق یک انتخابات سراسری، آزاد، شفاف و عادلانه و در بستر امن امکان‌پذیر است. قابل یادآوری است که دیگر سخنرانان این مراسم هم ضمن یادآوری از کارکردها و زحمات شهیدکاظمی در دوران جهاد و مقاومت و همچنان دوران سازندگی خواستار توجه دولت به یافتن عاملان فاجعه بغلان شدند. حجت الاسلام والمسلمین آقای یزدانی، خطیب و امام جمعه مسجد جامع شهرک المهدی جبرییل در سخنان درباره فلسفه تجلیل از شهدا و شخصیت شهیدکاظمی سخنرانی کرد. آقای سروری، رئیس دفتر والی هرات، پیام تسلیت مقام ولایت هرات درباره شخصیت تأثیرگذار شهیدکاظمی در دوران جهاد و همچنین در دوران وزارت و وکالت ایشان را خواند. مهدی حدید، عضو شورای ولایتی و رئیس کمیته امنیتی شورای ولایتی هرات هم از عدم پیگیری عاملان فاجعه بغلان و دیگر قتل‌ها مخصوصا در ولایت هرات از سوی حکومت انتقاد کرد.  این مراسم با دعائیه الحاج مولوی غلام سرور، رئیس شورای عالی صلح در ولایت هرات خاتمه یافت.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده