بزرگ‌ترین انجمن کشتیرانی دنیا نسبت به افزایش تنش‌ها در تنگه هرمز هشدار داد

شورای بین المللی دریانوردی بالتیک (بیمکو)، بزرگ‌ترین انجمن کشتیرانی در دنیا نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در تنگه هرمز و خلیح فارس هشدار داده است.

هشدار بیمکو پس از حملات اخیر به دو تانکر نفتی صورت گرفته است.

دو کشتی روز پنجشنبه در نزدیکی ساحل جنوبی ایران هدف قرار گرفتند. آمریکا، ایران را به دست داشتن در این حملات متهم کرده، اتهامی که ایران آن را رد کرده است.

جیکوب لارسن، رئیس بخش امنیت دریایی بیمکو گفه است بدون جریان داشتن یک درگیری نظامی، تنش‌ها به بالاترین حد رسیده است.

پاتریک شاناهان، کفیل وزارت دفاع آمریکا گفته است تمرکز او، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی، ایجاد “اجماع جهانی” علیه ایران است.

دولت آمریکا ویدیویی منتشر کرده و ادعا می‌کند این ویدیو، نیروهای سپاه پاسداران را در حال تلاش برای جدا کردن یک مین عمل نکرده از نفتکش ژاپنی نشان می‌دهد.

در واکنش، دولت آلمان گفته است این ویدیو برای نتیجه‌گیری درباره نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها کافی نیست.

دولت روسیه هم خواهان تحقیقات بین‌المللی در این باره شده و در باره “نتیجه‌گیری شتابزده” در این باره هشدار داده است.

ایران با انکار دخالت در این حملات می‌گوید کسانی در پی بی‌ثبات کردن رابطه این کشور با جامعه جهانی هستند.

اما دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا انکار ایران در دست داشتن به این حملات را رد کرده و گفته است ویدیویی که کشورش منتشر کرده نشان می‌دهد نیروهای ایرانی در این حملات دست داشته‌اند.

این ویدیو را سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا منتشر کرده است. در این ویدیو یک قایق گشتی دیده می‌شود که به نزدیکی نفتکش ژاپنی کوکوکا رفته و تلاش می‌کند یک مین عمل نکرده را از بدنه آن جدا کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است شواهد مرتبط با این حملات باید به طور مستقل بررسی شوند. آقای گوترش نمی‌تواند به طور مستقل دستور تشکیل کمیته تحقیق در این باره را صادر کند و شورای امنیت سازمان ملل متحد باید خواهان این مساله شود.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده