بند برق کنر، تحفه سفر پاکستان!

دستاورد سفر حامد کرزی رئیس‌‏جمهور کشور را به پاکستان می‏توان از زوایای گوناگون به بررسی گرفت. اگرچه اجندای سفر رئیس‏‌جمهور به صورت واضح اعلام نشد و گویا از قبل هم تعیین نشده بود؛ اما مبارزه مشترک با هراس‏افکنی، روند صلح و مذاکره با مخالفان مسلح دولت، آزادی زندانیان طالب از زندان‏های پاکستان و توسعه روابط تجاری و اقتصادی از مسایلی اند که در ارتباط با آن‏ها میان سران دو کشور مذاکره صورت گرفته است.

پاکستان سیاست، راهبرد وبرنامه‏‌های روشن، مشخص و طولانی‏‌مدت در مورد افغانستان دارد و از هر فرصت، امکانات و ابزاری برای نزدیک شدن به اهداف راهبردی‏اش درافغانستان سود می‏‌جوید. اما افغانستان همواره خواست‏ه‌ای کوچک، مقطعی و از سرناگزیری را از جانب مقابل مطالبه نموده که آن هم هیچ گاهی به ثمر نرسیده است. در خصوص مسایل اقتصادی اما معضل راه ترانزیتی انتقال اموال بازرگانی بازرگانان افغان از طریق بندر کراچی، مشکلات سر راه تطبیق پروژه کلان اقتصادی موسوم به «تاپی» و کارشکنی‏‌های گاه و بیگاه و باجگیری‏‌های دولت پاکستان از طریق تحت فشار قرار دادن سیستم بازرگانی کشور و یا اختلال در ساخت و ساز پروژه‏‏‌های زیربنایی اقتصادی توسط اجیرشد‏گان داخلی، از جمله مشکلات حاد و مزمن در این قسمت است که تا کنون کار بنیادی و جدی برای رفع آن‏ها از سوی حکومت افغانستان صورت نگرفته است.

با این حال شماری از جریان‏‌های سیاسی و منتقدین حکومت می‏گویند که سفر آقای کرزی به پاکستان نتایج ملموسی نداشته و بیشتر، این سفر برای رایزنی‏های کرزی در راستای آینده انتخابات افغانستان صورت گرفته است. اما با تمام این یأس‏ها و ناامیدی‏‌ها کم از کم یک دستاورد ظاهراً کوچک را از رهاورد این سفر نباید نادیده گرفت که اگر در اجرا و تطبیق آن از سوی دولت پاکستان صداقت و از سوی حکومت افغانستان سرعت عمل و جدیت به خرج داده شود نتایج آن در درازمدت برای کشور ملموس و مفید خواهد بود.

یکی از دستاوردهای بیستمین سفر حامد کرزی به پاکستان این است که دو طرف توافق کردند تا به همکاری یکدیگر بر دریاى کنر بند برق بسازند. به همین منظور توافقتنامه‏‌ای به هدف افزایش همکارى‏‌هاى اقتصادى و بازرگانی بین افغانستان و پاکستان به تاریخ4 سنبله امضا شد. این توافقنامه بین عمر زاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان و اسحق دار، همتاى پاکستانى وى در کاخ صدر اعظم پاکستان با حضور حامد کرزى و نواز شریف به امضا رسید.

با امضاى این سند تلاش می‏شود که بازرگانی بین افغانستان و پاکستان رشد نموده و راه حلی براى مشکلات فرا راه بازرگانی دو کشور جستجو گردد. وزیر مالیه افغانستان به هدف گفت‏وگو در مورد مسایل اقتصادى همراه با رئیس‏‌جمهور به اسلام‏آباد رفته بود و طى آن با وزیر مالیه پاکستان ملاقات کرد.

زاخیلوال بعد از امضاى این توافقنامه به خبرنگاران گفت که بر اساس این سند تمامى پروژه‏‌هایى که از سوى پاکستان در افغانستان آغاز شده و نا تکمیل مانده، تکمیل خواهد شد. وى افزود که پاکستان دربخش ساخت بند برق بر فراز دریاى کنر کمک مى‏‌کند و سرک تورخم – جلال‏آباد را که کار آن اکنون متوقف گردیده، نیز تکمیل خواهد نمود. وزیر مالیه گفت که هردو جانب در مورد انتقال برق از کشورهاى آسیاى میانه به پاکستان صحبت کرده اند. زاخیلوال تصریح کرد که این بار مذاکرات، جدى بوده و قرار است که روى تعهدات صورت گرفته و پیشرفت‏‌ها در ماه اکتوبر دوباره بحث نماییم.

براساس این تفاهم‌نامه پروژه‏‌هایی را که پاکستان در افغانستان آغاز کرده بود و به دلایل مختلف متوقف شده بود، از سرگرفته خواهد شد که تکمیل نمودن کار ساخت سرک دوم تورخم- جلال‏آباد از آن جمله می‏‌باشد. مطابق این سند افغانستان و پاکستان مشترکاً بالای دریای کنر بند برق احداث می‏کنند که پس از تکمیل شدن آن، هر دو کشور از برق بند متذکره استفاده خواهند کرد.

همچنان به اساس این سند، کار تمدید خط آهن میان چمن- کندهار و پشاور- جلال‏آباد تسریع خواهد یافت. همچنین افغانستان برای تمدید خط برق تاجکستان و قرغیزستان از مسیر خاک خویش به پاکستان و انتقال کالاهای بازرگانی پاکستان به آسیای مرکزی سهولت‏‌های لازم را فراهم خواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده