بند برق کنر، تحفه سفر پاکستان!

دستاورد سفر حامد کرزی رئیس‌‏جمهور کشور را به پاکستان می‏توان از زوایای گوناگون به بررسی گرفت. اگرچه اجندای سفر رئیس‏‌جمهور به صورت واضح اعلام نشد و گويا از قبل هم تعيين نشده بود؛ اما مبارزه مشترک با هراس‏افکنی، روند صلح و مذاکره با مخالفان مسلح دولت، آزادی زندانیان طالب از زندان‏های پاکستان و توسعه روابط تجاری و اقتصادی از مسایلی اند که در ارتباط با آن‏ها میان سران دو کشور مذاکره صورت گرفته است.

پاکستان سیاست، راهبرد وبرنامه‏‌های روشن، مشخص و طولانی‏‌مدت در مورد افغانستان دارد و از هر فرصت، امکانات و ابزاری برای نزدیک شدن به اهداف راهبردی‏اش درافغانستان سود می‏‌جوید. اما افغانستان همواره خواست‏ه‌اي كوچك، مقطعي و از سرناگزيري را از جانب مقابل مطالبه نموده كه آن هم هيچ گاهي به ثمر نرسيده است. در خصوص مسايل اقتصادي اما معضل راه ترانزيتي انتقال اموال بازرگانی بازرگانان افغان از طريق بندر كراچي، مشكلات سر راه تطبيق پروژه كلان اقتصادي موسوم به «تاپي» و كارشكني‏‌هاي گاه و بيگاه و باجگيري‏‌هاي دولت پاكستان از طريق تحت فشار قرار دادن سيستم بازرگانی كشور و يا اختلال در ساخت و ساز پروژه‏‏‌هاي زيربنايي اقتصادي توسط اجيرشد‏گان داخلي، از جمله مشكلات حاد و مزمن در اين قسمت است كه تا كنون كار بنيادي و جدي براي رفع آن‏ها از سوي حكومت افغانستان صورت نگرفته است.

با این حال شماری از جریان‏‌های سیاسی و منتقدين حکومت مي‏گويند که سفر آقای کرزی به پاکستان نتایج ملموسی نداشته و بیشتر، این سفر برای رایزنی‏های کرزی در راستای آینده انتخابات افغانستان صورت گرفته است. اما با تمام اين يأس‏ها و نااميدي‏‌ها کم از کم يك دستاورد ظاهراً كوچك را از رهاورد اين سفر نبايد ناديده گرفت كه اگر در اجرا و تطبيق آن از سوي دولت پاكستان صداقت و از سوي حكومت افغانستان سرعت عمل و جديت به خرج داده شود نتايج آن در درازمدت براي كشور ملموس و مفيد خواهد بود.

يكي از دستاوردهاي بيستمين سفر حامد كرزي به پاكستان اين است كه دو طرف توافق كردند تا به همکاری یکدیگر بر درياى کنر بند برق بسازند. به همين منظور توافقتنامه‏‌ای به هدف افزايش همکارى‏‌هاى اقتصادى و بازرگانی بين افغانستان و پاکستان به تاريخ4 سنبله امضا شد. اين توافقنامه بين عمر زاخيلوال، وزير ماليه افغانستان و اسحق دار، همتاى پاکستانى وى در کاخ صدر اعظم پاکستان با حضور حامد کرزى و نواز شریف به امضا رسيد.

با امضاى اين سند تلاش مي‏شود که بازرگانی بين افغانستان و پاکستان رشد نموده و راه حلی براى مشکلات فرا راه بازرگانی دو کشور جستجو گردد. وزير ماليه افغانستان به هدف گفت‏وگو در مورد مسايل اقتصادى همراه با رئيس‏‌جمهور به اسلام‏آباد رفته بود و طى آن با وزير ماليه پاکستان ملاقات کرد.

زاخيلوال بعد از امضاى اين توافقنامه به خبرنگاران گفت که بر اساس اين سند تمامى پروژه‏‌هايى که از سوى پاکستان در افغانستان آغاز شده و نا تکميل مانده، تکميل خواهد شد. وى افزود که پاکستان دربخش ساخت بند برق بر فراز درياى کنر کمک مى‏‌کند و سرک تورخم – جلال‏آباد را که کار آن اکنون متوقف گرديده، نيز تکميل خواهد نمود. وزير ماليه گفت که هردو جانب در مورد انتقال برق از کشورهاى آسياى ميانه به پاکستان صحبت کرده اند. زاخيلوال تصريح کرد که اين بار مذاکرات، جدى بوده و قرار است که روى تعهدات صورت گرفته و پيشرفت‏‌ها در ماه اکتوبر دوباره بحث نماييم.

براساس این تفاهم‌نامه پروژه‏‌هایی را که پاکستان در افغانستان آغاز کرده بود و به دلایل مختلف متوقف شده بود، از سرگرفته خواهد شد که تکمیل نمودن کار ساخت سرک دوم تورخم- جلال‏آباد از آن جمله می‏‌باشد. مطابق این سند افغانستان و پاکستان مشترکاً بالای دریای کنر بند برق احداث می‏کنند که پس از تکمیل شدن آن، هر دو کشور از برق بند متذکره استفاده خواهند کرد.

همچنان به اساس این سند، کار تمدید خط آهن میان چمن- کندهار و پشاور- جلال‏آباد تسریع خواهد یافت. همچنین افغانستان برای تمدید خط برق تاجکستان و قرغیزستان از مسیر خاک خویش به پاکستان و انتقال کالاهای بازرگانی پاکستان به آسیای مرکزی سهولت‏‌های لازم را فراهم خواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده