بهای جهانی نفت اندکی کاهش یافت

بهای نفت خام در بازارهای جهانی اندکی کاهش یافته اما نگرانی در مورد شرایط اقتصادی و سیاسی مانع از کاهش قابل توجه در قیمت شده است.

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، ٢٦ شهریور (١٧ سپتامبر) در بازار نفتی آسیا، بهای نفت خام از نوع برنت دو دهم درصد نسبت به قیمت روز گذشته کاهش یافت و به ٦٨.٦٣ دلار رسید. قبل از بسته شدن بازار، بهای نفت بیش از ٢درصد کاهش یافته بود اما مجددا بالا رفت. بهای نفت در روز گذشته برای مدتی حدود ٢٠ درصد افزایش یافت و با وجود کاهش نسبی، در پایان معاملات روز گذشته با ١٥ درصد افزایش نسبت به بهای روز جمعه، همچنان در بالاترین قیمت از ماه دسامبر سال گذشته معامله شد.

روز گذشته بهای نفت خام در بازار جهانی در واکنش به حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی ١٥ درصد نسبت به بهای آن در روز جمعه گذشته افزایش یافته بود. عربستان سعودی گفته است که حمله به تاسیسات نفتی وابسته به شرکت دولتی آرامکو در دو منطقه بقیق و خریص باعث شده است تا ظرفیت صادراتی آن کشور به طور موقت تا ٥ میلیون بشکه کاهش داشته باشد. این میزان حدود ٥ درصد کل تولید جهانی نفت بوده و در نتیجه، تاثیر آن بر بهای نفت خام خارج از انتظار نبوده است.

هنوز مشخص نیست که عربستان سعودی دقیقا چه زمانی خواهد توانست تولید و صادرات نفت از این مراکز اصلی را از سر بگیرد. روز گذشته امیر عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت سعودی، در یک نشست خبری کاهش قابل توجه در تولید و صادرات نفت این کشور را مورد تایید قرار داد اما از تعیین زمان مشخصی برای بازگشت اوضاع به شرایط عادی خودداری ورزید. برخی کارشناسان احتمال تا یک هفته توقف در عرضه نفت عربستان را محتمل دانسته‌اند هر چند برخی دیگر مدتی طولانی تر را برای بازگشت کامل تولید به سطح قبل از حملات را پیش بینی کرده‌اند.

در حال حاضر، بازار جهانی نفت با کمبود عرضه مواجه نیست و طی ماه های اخیر، کشورهای اوپک و چند کشور غیر اوپک به منظور حمایت از قیمت نفت، تولیدات خود را کاهش داده‌اند. خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی در مورد منابع تامین کمبود ناشی از حملات اخیر، از ظرفیت تولید منابع دیگر عربستان سعودی همراه با امارات متحده عربی، کویت، منطقه بی‌طرف بین عربستان و کویت، روسیه، قزاقستان، ایالات متحده، چند کشور دیگر و البته ایران نام برده است هر چند با توجه به اظهارات مقامات آمریکایی در مورد ارتباط ایران با این حمله، بعید است ایالات متحده با لغو تحریم نفتی این کشور برای مقابله با کمبود نفت در بازار جهانی موافقت کند.

روز گذشته دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که دستور برداشت از ذخایر نفتی آن کشور برای جبران کمبود را داده است اما به گزارش منابع نفتی، مقامات آمریکایی هنوز در مورد میزان و زمان برداشت احتمالی تصمیمی نگرفته‌اند و اتخاذ تصمیم در این مورد را به تحولات بعدی بازار نفت موکول کرده‌اند. روز سه‌شنبه وزیر انرژی آمریکا گفت که شرایط بازار نفت را از نزدیک زیر نظر دارد و در صورت احتمال بروز اخلال در امنیت انرژی جهانی، دستور رئیس جمهوری برای آزاد کردن ذخایر نفتی به اجرا گذاشته خواهد شد. در ماه‌های اخیر، دولت آمریکا با بهره‌برداری از نفت ارزانقیمت بر ذخایر خود افزوده است.

دولت ژاپن نیز گفت که در صورت لزوم امکان آزاد کردن بخشی از ذخایر نفتی خود برای جلوگیری از افزایش بهای نفت را مورد توجه قرار خواهد داد.

علاوه بر عدم اطمینان به منابع و سرعت جبران کمبود ناشی از کاهش تولید نفت عربستان سعودی، نگرانی از وضعیت سیاسی در منطقه خلیج فارس نیز به عنوان عاملی در افزایش بهای نفت مطرح شده است.

دولت عربستان سعودی حمله به تاسیسات نفتی خود را تلاش برای اختلال در عرضه و آسیب به امنیت انرژی جهان توصیف کرده و خواستار محکومیت بین‌المللی آن شده است.

مقامات سعودی تا کنون گفته‌اند که تسلیحات به کار رفته در این حمله ساخت ایران بوده است. هرچند حوثی‌های تحت حمایت ایران در یمن مسئولیت این حمله را برعهده گرفته‌اند، اما مقامات سعودی و آمریکایی احتمال انجام حمله از نقطه دیگری را مطرح کرده‌ و برخی از ایران یا عراق به عنوان مراکز هدفگیری تاسیسات نفتی نام برده‌اند. در جریان جنگ علیه داعش در عراق، با حمایت ایران تعدادی گروه شبه‌نظامی شیعه در آن کشور ایجاد شد که با وجود خواسته دولت مرکزی برای ادغام در ارتش ملی، همچنان به طور مستقل فعالیت دارند. دولت عراق اعلام کرده که در هرگونه درگیری در منطقه، بی‌طرفی خود را حفظ خواهد کرد. عراق با آمریکا و حکومت ایران روابط نزدیکی دارد.

عربستان هنوز جزئیات بیشتری در مورد عاملان حمله منتشر نکرده و از سازمان ملل خواسته است تا کارشناسانی را برای همکاری در تحقیقات در این زمینه به عربستان اعزام کند. همزمان، خبرگزاری دولتی عربستان سعودی در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی از واکنش مقامات کشورهای مختلف نسبت به حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی در بقیق و خریص منتشر کرده است. براساس این گزارش، کشورهای ارسال کننده پیام این حمله را به عنوان تلاشی برای اخلال در امنیت انرژی جهانی تقبیح کرده‌اند اما مشخصا از گروه یا کشور خاصی به عنوان عامل آن نام نبرده‌اند.

رئیس جمهوری آمریکا با مطرح کردن احتمال دست داشتن ایران در این حمله و اعلام آمادگی برای واکنش نسبت به آن، گفته است که برای تصمیم‌گیری منتظر اعلام نظر دولت سعودی است.

از زمان تشدید تحریم نفتی ایران از سوی آمریکا، حوادثی مانند انفجار و حمله به نفتکش‌ها در خلیج فارس و دریای عمان و توقیف و تلاش برای توقیف نفتکش‌ها توسط نیروهای ایرانی روی داده است. اگرچه ایران دست داشتن در حملات و انفجارهای نفتکش‌ها را تکذیب کرده است اما برخی مقامات آمریکایی حکومت ایران را متهم کرده‌اند که با چنین اقداماتی در صدد ایجاد فشار بر بازار نفت و افزایش قیمت است.

رئیس جمهوری آمریکا نسبت به قیمت نفت حساسیت ویژه دارد و وعده داده است که مانع از افزایش بهای بنزین در آن کشور شود. در چند سال اخیر همچنین تولید نفت آمریکا به خصوص از نفت شیل به طرز قابل توجهی افزایش داشته و رئیس جمهوری آمریکا وعده داده است که آن کشور علاوه بر تامین نیاز خود از منابع داخلی، به زودی به جرگه صادرکنندگان عمده نفت خام در جهان خواهد پیوست و عملا به رقیبی برای عربستان سعودی و سایر صادرکنندگان عمده تبدیل خواهد شد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده