بهره‌‏برداری از چند پروژه‏‌ی زراعتی‌در سمنگان

ده‌ها پروژه‏‌ی کشاورزی با حضور مقام‏‌های محلی و مسئولان کشاورزی ولایت سمنگان به بهره‏‌برداری رسید. این پروژه‏‌ها که با حمایت مالی بانک جهانی و سهم‏‌گیری مردم محلی از سوی وزارت زراعت و مالداری کشور و توسط موسسه (NHLP) به مرحله اجرا گذاشته شده است، شامل ساخت چندین حوض برای ذخیره‏‌سازی آب در موسم بارندگی، ساحت بندهای آبگردان و ساختن بیش از یک صد باغچه خانگی می شود، با حضور مقام‏‌های محلی و رسانه‏‌های جمعی داخلی و خارجی به بهره‏‌برداری رسید و رسماً به صاحبانش تسلیم داده شدند.

فهیم جباری، مسئول پروژه‏‌ی ملی باغداری و مالداری شمال که در مراسم تحویل‏‌دهی این پروژه‏‌ها به صاحبانش در این محفل صحبت می‏کرد، در مورد پروژه‏‌های ساخته شده اینگونه توضیح داد: «برای بهره‏‌برداری بیشتر از منابع طبیعی و جبران خشک‌سالی در مناطق کم‏آب مانند سمنگان با مشورت خود کشاورزان تصمیم به ساختن حوض‏‌های بزرگ برای ذخیره آب کشاورزی در ایام بارندگی گرفتیم. اکنون در سراسر شمال به تعداد ۹۴ حوض ساخته‏‌ایم و در صورت سودمند واقع شدن این‏ها، تصمیم به ساختن ۵۰۰ حوض دیگر در سال جاری داریم

به گفته آقای جباری هر کدام این حوض‌‏ها قادرند که در فصل خشک‌سالی ۱۵- ۲۰ جریب زمین را در چند نوبت آبیاری نموده و سبب بهبود حاصلات کشاورزی شوند که از مجموع این حوض‏ها ۳۱ حلقه آن در سمنگان، ۲۱ حلقه آن در بلخ، ۶ حلقه آن در سرپل و بقیه آن‏ها در ولایت‏‌های جوزجان، بغلان و فاریاب ساخته شده‏‌اند.

آقای جباری هزینه ساختن هر کدام از این حوض‏‌ها را مبلغ ۱۳۳۰۰ دالر امریکایی عنوان کرد که از این میان ۲۵% (یعنی۳۳۰۰) دالر آن را صاحبان پروژه‏‌ها و بقیه آن را ریاست زراعت می‏‌پردازد.

گفتنی است که هزینه‏‌ی این پروژه‏‌ها به ارزش یک صد میلیون دالر از سوی بانک جهانی در اختیار وزارت زراعت و مالداری کشور قرار گرفته است و موسسه ملی باغداری و مالداری شمال (NHLP) آن را به مرحله‏‌ی اجرا می‏‌گذارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده