بهشتی با قوانین جهنمی!

وقتی در کشور نظام جدید حاکم گشت همه به نحوی به فرداهای بهتر امیدوار شدند. همه چیز از نو شروع شد. کار بازسازی آغاز یافت و کمک‏های هنگفتی از گوشه و کنار جهان به بها و بهانه‏های زیادی به کشور سرازیر گردید.در کنار کارها و فعالیت‏های سخت‏افزاری فعالیت‏های نرم‏افزاری مانند ایجاد قوانین و مقررات در عرصه‏های گوناگون نیز رشد قابل ملاحظه‏ای یافتند.

در این رهگدر زنان کشور که در جهنمی از خشونت به سر می‏برد ند دمی را در پوتو حق‏خواهی‏های نهادهای حقوق بشری و دفاعی داخلی و خارجی به سهولت‏ها و راحتی‏ها دست یافتند و توانستند تا حدی به دادخواهی‏ها وحق‏خواهی‏ها بپردازند؛ اما هنوز هم کاستی‏ها ونقص‏های فراوانی دراین راه وجود دارد.

در تازه‏ترین مورد، در اثر فتوای یک ملا در یکی از شهرستان‏های ولایت بغلان، زنان از رفت و آمد بدون محرم منع شده اند و دکان‏هایی که وسایل آرایش را به فروش می‏رسانند نیز بسته شده اند. حکمی که سر و صداهای زیادی را از سوی نهادهای جامعه مدنی و حقوقی در پی داشت.

مردم از تحجر بیزارند، اما با بی‏بند و باری هم سر سازگاری ندارند. باید دید که چرا درجایی که حکومتی وجود دارد و نظامی برقرار است هر کسی با توسل به سلایق و علایق شخصی به واکنش در مقابل پدیده‏هایی که به زعم خودش ناروا و ناهنجار می‏باشد می‏پردازد ومانع کاروبارتعداد زیادی می‏شود؟

ظاهراً بهانه چنین حکمی جلوگیری از فساد بوده است. اما آیا راه‏های دیگری برای جلوگیری از فساد وجود ندارد وآیا پولیسی در کار نیست که با بررسی و تحقیق به نتیجه نهایی برسد.آیا می‏توان به راحتی حکمی را به فساد کسی و نهادی صادر کرد؟ آیا رسالت ملاها و علما فقط در صدور فتوی و حکم‏هایی است که شئونات انسانی را زیر سوال ببرند بدون درنظرداشت شرایط کنونی که همه چیز در حال دگرگونی است و برای رفت و آمد زنان بدون محرم محدودیت ایجاد کنند وآن را به نام اسلام رقم بزنند؟ چرا عده‏ای می‏خواهند قوانین عربستانی را به نام اسلام به مردم بقبولانند؟ مگر رسالت علما در تنویر افکار عامه و یا هدایت مردم فقط درایجاد محدودیت و صدور فتواهای کور خلاصه می‏گردد؟ و نقش و رسالت دیگری متوجه آن‏ها نیست؟ آیا جامعه‏ای که از علمای فرهیخته، بادرک، دانش و بینش بالا برخوردار باشد باز می‏تواند مسیرهای انحرافی و کج‏راهه‏ها را بپیماید و یا در فساد غرق باشد و برای جلوگیری از فساد از رفت و آمد زنان جامعه بدون محرم فتوا صادر کند و دین و هر آنچه مربوط به انسانیت می‏شود را به باد ریشخند بگیرد و بدتر این که در پس این فتواها نام اسلام نیزدیده شود. و آیا فردی که چنین حکمی را داده تا چه اندازه از صلاحیت علمی و دینی برخورداراست؟

هر چند در جامعه‏ای که حکومت در ندانم‏کاری‏های کلان گیر مانده و تلاشش برای مهارنابسامانی‏های اجتماعی و فرهنگی راه به جایی نبرده است، ظهور فتواهای خودسر دور از انتظار هم نیست. مگر زنان بی‏شماری با چنین فتواهایی سنگسار و اعدام نشده اند و مگر ما توانسته ایم با شیوه‏های درست درجامعه، تفکرغالب طالبانی و تحجرگرایی‏های بی‏بنیاد را که رنگ و لعاب دینی به خود گرفته اند از بین ببریم؟ با آن که نهادهای عریض و طویلی با مصارف گزاف در قالب‏های گوناگون در کشور ما وجود دارند، اما نتواسته اند به گونه‏ی موثر و مفید کاری از پیش ببرند که نه سیخ بسوزد و نه کباب.

جامعه‏ای که می‏توانست با الگوگیری‏های درست از دین و ارزش‏های نوین به بهشتی برای همه و بویژه برای زنان تبدیل شود و قوانینی در آن اجرا شود که دارای معیارهای انسانی باشد وهمه از بالندگی‏های روز به روز مستفید گردند؛ کشور ما با قوانینی که دارد می‏توانست و می‏تواند به یک نمونه‏ی مثال‏زدنی در منطقه تبدیل شود، اکنون در تالابی از فتواهایی گیر مانده است که نشانه‏های واضحی از دگم‏اندیشی و واپس‏گرایی است که دیگر تاریخش گذشته و محلی از اعراب ندارند اما به دلیل پابندی به سنت‏هایی که بهانه برای صدور هر حکم و فرمانی می‏شوند هنوز هم که هنوز است از درجات بالایی از اعراب برخوردارند و همچنان طرفداران خاص و غرض‏ورز خود را نیز دارند. پرسش بی‏پاسخ مهمی که ذهن هر کسی را درگیر خود می‏کند نقش شورای علمایی است که به عنوان یک نهاد رسمی فعالیت دارد و باید متوجه امور اجتماعی مردم در شرایط کنونی باشند. آیا بر نقش این نهاد با فتواهای خودسری که از این گوشه وآن گوشه صادر می‏گردد و سرنوشت تعدادی را به چالش می‏کشد ضربه وارد نمی‏شود؟ چرا این شورا در مقابل زنان مواضع خصمانه دارد و یا در پاره‏ای از موارد خاموشی اختیار می‏کند؟ چرا علمای کشور بیش‏ترازاین که با تفکر عالمانه آراسته باشند دارای تفکر کور طالبانی هستند؟ توان تحلیل و ارزیابی را در بسیاری از موارد ندارند اما صلاحیت صدور فتوی را به دلیل ملا و عالم بودن دارند. آیا می‏توان با علمای نافرهیخته از جامعه‏ای سالم دم زد؟ آیا می‏توان بهشت را با قوانین جهنمی اداره کرد؟

0 پیام برای این مطلب ثبت شده